Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Την μέση κατανάλωση θα την υπολογίσεις από τον Πιν. 2.5, επειδή δεν έχεις σύστημα ΖΝΧ τότε θα βάλεις το θεωρητικό σύστημα (ηλεκτρικό θερμοσίφωνα με βα=1, δίκτυο με βα=1, αποθ/ση με βα=0,98).

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΤΟΤΕΕ 20701-1/2017 και βοήθεια του προγράμματος ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ….

Μια καλή ανάγνωση-επανάληψη θα βοηθήσει απίστευτα…..

Edited by pggiotas
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε επιθεώρηση τριτογενούς έχω θέρμανση από κεντρικό λέβητα πετρελαίου, με τερματικά fan coil Φυρογένη δαπέδου. Για τον βαθμό απόδοσης θεωρούνται ως άμεσης απόδοσης σε εξωτ/εσωτ. τοίχο και θερμοκρασία 50-35 ή κάτι άλλο;

edit: Σε παράδειγμα παρουσίασης από τον Σύλλογο πιστοποιημένων θεωρεί β.α. FCU ως 0,95 το οποίο προκύπτει από το: 0,93 / 1 * 1* 0,97

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Άκη 0,93 τα παίρνω. Οπότε με τους συντελεστές βγαίνει 0,95.

Νομίζω ότι η μη σαφής αναφορά των fcu στην θέρμανση έγινε από αβλεψία και ότι έχει όπως και στην ψύξη nem = 0,93.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Ηλία που το λαμβάνει 0,93 κι εγω τόσο το λαμβάνω.

Άκη για να βγει 0,95 που λες και που προτείνει ο σύλλογος πιστ. επιθεωρητών, σημαίνει οτι στα κυκλώματα των fc υπάρχει απόλυτη εξισορρόπηση, που δεν υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει αυτό... ίσως αυτό να ισχύει στο 0,1 τοις 0/000!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σε ευχαριστώ για την τοποθέτησή σου, σε 1η φάση συμφωνούμε ότι nem=0,93 και κακώς δεν αναφέρεται στην ΤΟΤΕΕ για την θέρμανση, όπως είπε και ο Ηλίας.

Από εκει και πέρα έχουμε 0,93 / 1 * 1 * 0,97 = 0,958 αν fhyrd = 1.

Eσύ όμως λες (αν κατάλαβα καλά) ότι χλωμό to fhydr=1  οπότε αν τελικά ισχύει ότι fhydr=1,03 έχουμε:

βα = 0,93 / 1 * 0,97 * 1,03 = 0,93 ;

Επίσης για τις απώλεις ΔΔ από Πίν. 4.11 μιλάμε για θερμ/σία <60 λόγω τερματικών fcu;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό που γράφεις Ακη, θεωρώ οτι τα δίκτυα δεν είναι εξισορροπημένα (1,03) => β.α. =0,93

Για το ΔΔ, εξαρτάται πόσο δίνει ο εκάστοτε κατασκευαστής, συνήθως πάνε για max 600C

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.