Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Χαιρετίζω όλους τους συναδέλφους μηχανικούς!

Μια απορία.

Μου έχει τύχει ένα διώροφο κτίσμα προ του '55, όπου το ανεξάρτητο ισόγειο αποτελεί αποθηκευτικό χώρο ενώ ο ανεξάρτητος Α' όροφος αποτελεί κατοικία. Δεν συνδέονται λειτουργικά οι δύο όροφοι, είναι αυτόνομοι.

Λόγω ηλεκτρονικής ταυτότητας, απαιτείται και ΠΕΑ για τον Α' όροφο καθώς είναι κατοικία.

Ωστόσο, το κτίριο έχει εγκαταλειφθεί προ πολλού από τους ιδιοκτήτες. Δεν έχει ούτε ρεύμα, ούτε νερό, ούτε θέρμανση, ούτε ψύξη. Τα μισά του τζάμια είναι σπασμένα (από πέτρες παιδιών ίσως...), τα ξύλινα κουφώματα είναι σε άθλια κατάσταση, τμήμα 10 εκ. της ξύλινης εξώθυρας δεν υπάρχει (κοινώς η εξώθυρα έχει "τρύπα"), ενώ ένα μικρό τμήμα της ξύλινης κεραμοσκεπούς στέγης έχει υποχωρήσει.

Θεωρώ πως για όλους τους παραπάνω λόγους, δεν θα πρέπει να προβώ στην έκδοση ΠΕΑ, αλλά να εκδόσω σχετική βεβαίωση ότι εμπίπτει στη κατηγορία εξαίρεσης της περίπτωσης β’ της παρ. 7 του άρθρου 12 του σχετ. α’.

Πράττω ορθά ? 

Η ανωτέρω απορία μου δημιουργήθηκε ώστε να μη βρέθω εκτεθειμένος νομοθετικά σε περίπτωση ελέγχου.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, nzerman said:

Ποιά πράγραφος είναι το 4ου bullet, ΤΟΤΕΕ σελ 23; Γιατί εγώ έτσι όπως «τα έχω» κάτι άσχετο προκύπτει. 

παράγραφος 3.2 ΤΟΤΕΕ 1 (2017)

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, persepolis88 said:

παράγραφος 3.2 ΤΟΤΕΕ 1 (2017)

Το τέταρτο bullet:

Υπάρχουν  χώροι  στο  κτήριο  που  παρουσιάζουν  πολύ  μεγάλες  (σε  σχέση  με  το  υπόλοιπο 
κτήριο)  συναλλαγές  ενέργειας  (π.χ.  εσωτερικά  ή/και  ηλιακά  κέρδη,  θερμικές  απώλειες.  Για 
παράδειγμα, οι χώροι με νότιο προσανατολισμό σε ένα κτήριο έχουν σημαντικά ηλιακά κέρδη 
σε σχέση με τους υπόλοιπους χώρους.

Νομίζω πως έχεις δίκιο. Βέβαια αυτό δεν προκρίνεται ως υποχρέωση αλλά ως επιλογή. 

Το υπόγειο με χρήση κατοικίας θα μπορούσε αυτή τη θεώρηση να θεωρηθεί ξεχωριστή θερμική ζώνη. Η τεκμηρίωση μπορεί να γίνει με τις θερμικές απώλειες.  

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη βοήθεια παρακαλώ επειδή ο συμβολαιογράφος ζητάει τεκμηρίωση:

Σε κτίριο υπό ανέγερση σε ποιό σημείο αναγράφεται οτι δεν χρειάζεται ΠΕΑ επειδή έχει εκπονηθεί ΜΕΑ στη ΥΠΕΝ/ΔΕΠΕΑ/111748/705/19.11.2020;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διάταξη που αναφέρει οτι δεν απαιτείται έκδοση ΠΕΑ που έχει γίνει με ΜΕΑ.

Μετά την ολοκλήρωση όλων των εργασιών του κτηρίου ή της κτηριακής μονάδας, πρέπει υποχρεωτικά να εκδοθεί ΠΕΑ, συνοδευόμενο απο τεχνική έκθεση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βγεί ΠΕΑ για όλο το κτήριο ή τα τμήματα κτηρίου που έχουν ολοκληρωμένες εργασίες, σύμφωνα με τους ορισμούς του ΚΕΝΑΚ.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μεταβιβάσεις όμως μπορούν να γίνουν μόνο με τη μελέτη ενεργειακής απόδοσης; (πριν τον τελικό έλεγχο της οικοδομής)

Edited by petros71
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει, με την σημείωση/αναφορά στο συμβόλαιο ότι το ΠΕΑ θα εκδοθεί μετά την ολοκλήρωση των εργασιών του κτηρίου ή τμήματος του κτηρίου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.