Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

16 λεπτά πριν, persepolis88 said:

Σαν ημερομηνία έναρξης εφαρμογής του αναθεωρημένου ΚΕΝΑΚ ποιά θεωρείται?

ευχαριστώ

Δες αυτό: ΦΕΚ Β’ 2367/12.07.2017

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα έχω ένα ενεργειακό πιστοποιητικό που έχω να κάνω σε διαμέρισμα τρίτου ορόφου πενταόροφης πολυκατοικίας του 1970 είναι για πώληση αλλά στην σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας περιέχεται και μια αποθήκη στο υπόγειο της πολυκατοικίας.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν χρειάζεται ενεργειακό πιστοποιητικό και στην αποθήκη του υπόγειου ;

Ευχαριστώ έκτον πρότερων

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panosges said:

Καλησπέρα έχω ένα ενεργειακό πιστοποιητικό που έχω να κάνω σε διαμέρισμα τρίτου ορόφου πενταόροφης πολυκατοικίας του 1970 είναι για πώληση αλλά στην σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας περιέχεται και μια αποθήκη στο υπόγειο της πολυκατοικίας.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν χρειάζεται ενεργειακό πιστοποιητικό και στην αποθήκη του υπόγειου ;

Ευχαριστώ έκτον πρότερων

Όχι θα εκδόσεις ΠΕΑ μόνο για το διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

βγάζω μια άδεια για μία εξοχική κατοικία. Ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να εγκαταστήσει συστήμα θέρμανσης καθώς θα χρησιμοποιείται μονο για καλοκαίρι. Αν βάλω χρήση κτηρίου μονοκατοικία και βάλω θεωρητικό σύστημα θέρμανσης δεν βγαίνει με τίποτα η απαιτούμενη κατηγορία Α. Πως το αντιμετωπίζω αυτό; Το λογικό πιστεύω οτι είναι να μηδενίσω στην θερμανση τους χειμερινούς μήνες. Υπάρχει κάποια οδηγία για το πως αντιμετωπίζεται αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, michk said:

Καλησπέρα,

Θα εκπονήσεις τη μελέτη όπως προβλέπεται από τους κανονισμούς, χωρίς εκπτώσεις και παραχωρήσεις.

Θα εξηγήσεις στον ιδιοκτήτη ότι δεν μπορεί να παίζει με αυτά, διότι υπάρχει και ΠΕΑ πριν το ΠΕΚ, και θα του πεις ότι αναλαμβάνει τη  ευθύνη για οποιαδήποτε απόκλιση σε σχέση με τη μελέτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Σε ένα διαμέρισμα έχω ως σύστημα θέρμανσης μια σόμπα πέλλετ και μου τυχαίνει πρώτη φορά. Ήθελα να ρωτήσω πώς το διαχειριζόμαστε γενικά αυτό; Ως τζάκι; Συμπληρώνω κάτι στην τερματική μονάδα;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, DimosVerg said:

Καλημέρα σας!

Σε ένα διαμέρισμα έχω ως σύστημα θέρμανσης μια σόμπα πέλλετ και μου τυχαίνει πρώτη φορά. Ήθελα να ρωτήσω πώς το διαχειριζόμαστε γενικά αυτό; Ως τζάκι; Συμπληρώνω κάτι στην τερματική μονάδα;

Γειά σου δες την 5.1.2.7 της 1ης ΤΟΤΕΕ. Ως ανοικτή εστία καύσης, βιομάζα β.α. = 0,50 λογικά.

Για το δίκτυο εξαρτάται αν υπάρχει ή όχι, διαφορετικά αν δεν καλύπτει όλους τους χώρους θα πρέπει να συμπληρώσεις με το θεωρητικό σύστημα.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, akis73 said:

Γειά σου δες την 5.1.2.7 της 1ης ΤΟΤΕΕ. Ως ανοικτή εστία καύσης, βιομάζα β.α. = 0,50 λογικά.

Για το δίκτυο εξαρτάται αν υπάρχει ή όχι, διαφορετικά αν δεν καλύπτει όλους τους χώρους θα πρέπει να συμπληρώσεις με το θεωρητικό σύστημα.

Καλημέρα σας!

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό που με προβληματίζει είναι οι τερματικές μονάδες. Το συμπληρώνω με το θεωρητικό σύστημα με βα 0,94 κι αυτό, όπως το δίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.