Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Δεν μπορώ να δω το πινακάκι που αναφέρετε, και δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν είναι σωστό ή λάθος, πάντως χοντρικά 500 btu καλύπτουν 1 τ.μ. χώρου, συνεπώς το 9αρι καλύπτει 18 τ.μ.

Ότι δεν καλύπτεται από τα εγκ. συστήματα ψυξης συμπληρώνεται από το θ.σ. για να καλύψει το σύνολο των αναγκών ψυξης του τριτογενη τομέα (100%)

 

Μιλώντας θεωρητικά το να γίνεται μια τέτοια αναγωγή μπορεί να βγάλει και λανθασμένα συμπεράσματα.

Για παράδειγμα το κλιματιστικό μπορεί να είναι εγκ/μενο σε δωμάτιο 12 τ.μ. και να καλύπτει μόνο 12 και όχι 18 τ.μ. που θεωρητικά θα μπορούσε.
 

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβαίνω γιατί ένα 9αρι κάνει για 24 τ.μ.

εγώ προσωπικά δε συμφωνώ με αυτό

 

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει το θέμα που παρέθεσα. 

 

Εκεί αυτό που προτείνουν όλοι είναι ότι ένα κλιματιστικό καλύπτει συγκεκριμένα τετραγωνικά (τα οποία προέκυπταν από το πινακάκι που για κάποιο λόγο δεν ανοίγει) και ότι τα υπόλοιπα καλύπτονται από το θ.σ. Σύμφωνα με τη δική σου συλλογιστική, στην περίπτωση μου που έχω ένα κατάστημα 110 τ.μ. που επικοινωνούν όλοι οι χώροι χωρίς πόρτες κλπ, θα πρέπει να καλύψει το 9άρι το κλιματιτικό μου και τα 110 τ.μ.Με βάση τα λεγόμενα στο άλλο τόπικ υπάρχει διαφωνία. Ποια είναι η πιο σωστή αντιμετώπιση;

Link to comment
Share on other sites

Padia eimai neos mhxanikos k egw.mhpws kserei kaneis mexri ti poso mporei na upograpsei 1 mhxanologos mhxanikos apo TEI se idiwtika erga gia ydraulikes egkatastaseis se ksenodoxeia?Sas parakalw opoios kserei as mou apanthsei.euxaristw

 

Εχετε παραβεί σε μια ανάρτηση αρκετούς από τους Κανόνες Συμμετοχής.

Απαγορεύονται τα greeklish.

Εχετε αναρτήσει post εκτός θέματος.

Δεν έχετε συμπληρώσει σωστά την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ, διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

το διάβασα

το παράδειγμα που ανέφερες είναι εξώφθαλμο, και εγώ εκεί θα συμπλήρωνα με θεωρητικό

όμως ένα 12άρι θα το δεχόμουν για 40~45 τ.μ.

 

το πιο απλό θα σου πω

 

πάρε 5~6 pc και βάλτα σε ένα δωμάτιο 15 τ.μ. Ιούλιο μήνα, και έλα πες μου τι θα κάνει το 9άρι 

αντίστοιχα, σε ένα άδειο υπόγειο θα δεις ότι μπορεί να σου καλύψει υπέρδιπλη επιφάνεια

 

αντίστοιχα, πήγα πρόσφατα σε σπίτι που στο σαλόνι είχε 2 σωματάκια ΑΚΑΝ με 3 φέτες

λέω στον ιδιοκτήτη:

- τον χειμώνα κρυώνετε στο σαλόνι

- δεν μπορούμε να σταθούμε

 

και τι να κάνω εγώ δηλαδή, υπολογισμό απωλειών, να δω τι θερμίδες βγάζει το παλιό σώμα, να βρω τις απώλειες σε όλο το σπίτι, να δω τι ποσοστό δεν καλύπτεται στο σαλόνι για να συμπληρώσω με θεωρητικό ;

 

γιατί πρακτικά αν το δεις, έτσι πρέπει να γίνει

αν ας πούμε το σαλόνι αποτελεί το 30% των θερμικών απωλειών του σπιτιού, θα πρέπει να βρεις τι απώλειες έχεις σε αυτόν τον χώρο

έστω ότι έχεις Χ

έστω ότι τα σώματά σου καλύπτουν Χ/2

θα πρέπει δηλαδή να βάλεις 0,15 κάλυψη στο σαλόνι με τον υφιστάμενο λέβητα (+0,70 για το υπόλοιπο σπίτι), και 0,15 θεωρητικό σύστημα για το σαλόνι

 

το κάνει κανείς αυτό για την θέρμανση ;

γιατί να το κάνει για την ψύξη ;

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Εγω λοιπόν στη περίπτωση μου πόσο ποσοστό να καλύψω με το υπάρχον κλιματιστικό και πόσο με το θεωρητικό;

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν έχω δουλέψει ποτέ με τον απλοποιητικό συντελεστή για τις σκιάσεις (<0,6), αν έχω τέτοια περίπτωση, αγνοώ τα πάντα ;;; (γωνίες, προβόλους, απέναντι κτίρια κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.