Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

@AristidisZ

 

ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, ενότητα 4.1.2.1.:

"Για τους τοπικούς (π.χ. επίτοιχους) λέβητες φυσικού αερίου παραγωγής θερμότητας ή/και ΖΝΧ (μονάδες ροής), ο βαθμός απόδοσης λαμβάνεται ίσος με το βαθμό απόδοσης που δίνουν οι προδιαγραφές του κατασκευαστή και βάσει της πιστοποίησης του".

 

ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, ενότητα 4.8.2.4.:

"Για τις τοπικές μονάδες παραγωγής Ζ.Ν.Χ. (μονάδες ροής), π.χ. επίτοιχος λέβητας φυσικού αερίου, ο βαθμός απόδοσης λαμβάνεται ίσος με το βαθμό απόδοσης που δίνουν οι προδιαγραφές του κατασκευαστή και βάσει της πιστοποίησης του. Για τους τοπικούς λέβητες δεν λαμβάνονται υπόψη οι συντελεστές για υπερδιαστασιολόγηση. Τυπική τιμή συντελεστή απόδοσης για μονάδες με λειτουργία σε ατμοσφαιρική πίεση είναι η 0,85".

 

Εν ολίγοις, θα έπαιρνα β.α. από τον κατασκευαστή.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνο μου έδωσαν μοντέλο, οπότε βρήκα από το νετ

είχα κάνει βλακεία στην επιθεώρηση και δε το χα δει (αλλά να μείνει μεταξύ μας παρακαλώ)

 

ευχαριστώ άπαντες για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Τι a, ε βάζετε σε εξωτερική πόρτα; (Ξύλινη ή συνθετική). Αφού οι προεπιλογές δεν έχουν κάτι για πόρτα παρά μόνο για τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

από πιν 2.1 ΤΟΤΕΕ 1, θα κοιτούσα ποια από τις δύο περιπτώσεις αντιπροσωπεύει καλύτερα τις ώρες λειτουργίας της σχολής και θα επέλεγα αυτή. βασικά αν είδα καλά η διαφορά είναι οτι το κλειστό γυμναστήριο έχει 7 ημέρες τη εβδομάδα λειτουργία και το ινστιτούτο 6.

 

Στην πράξη ούτε το ένα αντιπροσωπεύει το κτήριο ούτε το άλλο.

Ο χώρος θα χρησιμοποιείται από το γειτονικό γυμναστήριο. Στον χώρο για τον οποίο βγάζω ΠΕΑ δεν υπάρχουν ντουζιέρες, δεν υπάρχει Ζ.Ν.Χ. (οι νιπτήρες έχουν μια μόνο βάνα για το κρύο), δεν υπάρχει εγκατάσταση θέρμανσης και κλιματισμού.

Εξ'ου και η απορία μου... τι να θεωρήσω; Κλειστό γυμναστήριο ή ινστιτούτο γυμναστικής;

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει διάθεση, σχετικά με τις τεχνολογίες φωτιστικών σωμάτων έχω ανεβάσει το site μου κάποια πράγματα γιατί παλαιότερα έψαξα και δεν είχα βρει κάπου συγκεντρωμένα πληροφορίες. 

 

http://www.zerman.gr/eidh-kai-texnologia-fotistikon-somaton

Edited by nzerman
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια καλησπερα επειδη εχω μπλοκαρει με την τριγωνομετρια πως βρισκω γωνια β για σκιαση απο περγκολα με κλιση 20% και υψος κουφωματος (πορτας) 2.20 και μηκος περγκολας 2 μετρα ?στον βορρα ειναι ,ξεμπερδεψτε με λιγο σας παρακαλω να παρω φορα

Link to comment
Share on other sites

παιδες φωταγωγος....

ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ΑΕΡΑΣ η ΜΘΧ?

 

 

σε καποια σεμιναρια μιλαε για ΜΘΧ

 

εγω ολο εξωτερικο αερα το θεωρω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.