Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Έχω τον εξής λέβητα πετρελαιου που φαίνεται στις φώτο παρακάτω.

Επειδή δεν υπήρχε καρτελάκι πάνω στο λέβητα, μπορεί κανείς να με διαφωτίσει σχετικά με το τι ειδους λέβητας είναι: ισχυς, απόδοση* (δεν υπάρχει ούτε φύλλο συντήρησης ) κλπ. Καυστήρα δε είδα πουθενά. Οι σωληνώσεις είναι αμόνωτες και ο λέβητας μονωμένος.

Πρόκεται για μονοκατοικία.

post-9582-0-68720200-1382366439_thumb.jpg

post-9582-0-43645900-1382366521_thumb.jpg

post-9582-0-37548400-1382366749_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι λέβητας τύπου compact, το λέει άλλωστε και στο ταμπελάκι. Το καπάκι μπροστά ανοίγει (έχει εγκοπή) και μέσα εκεί λογικά έχει καυστήρα και κυκλοφορητή (για τα βοηθητικά). Πολύ πιθανό εκεί μέσα να έχει και δοχείο διαστολής.

 

Ισχύς μεταξύ 25-50 kW. Για βαθμό απόδοσης δυστυχώς θες φύλλο ελέγχου, δεν είναι σαν τον επίτοιχο αερίου που μπορείς να πάρεις του κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν υπήρχε καρτελάκι πάνω στο λέβητα, μπορεί κανείς να με διαφωτίσει σχετικά με το τι ειδους λέβητας είναι: ισχυς, απόδοση* (δεν υπάρχει ούτε φύλλο συντήρησης ) κλπ.

Πρόκεται για μονοκατοικία.

αχ και μετά φταίμε εμείς, για το φιάσκο με όλες τίς ειδικότητες.

Λοιπόν το γράφει και μόνος του. Είναι compact.Είναι ατομική μονάδα, πλήρης (καυστήρα, κυκλοφορητή κλπ). Πώς να τα δείς αν δεν τον ανοίξεις?

Αλλά συνάδελφε, εντ'αξει δεν γνωρίζεις , όπως και πολλοί πώς να τον ανοίξουν. Πάς όμως όπως βλέπω να βγάλεις ΠΕΑ χωρίς το φύλλο συντήρησης.Γιατί αυτό? Γιατι δεν απαιτείς το φύλλο συντήρησης, οπότε την ισχύ και το β.α θα τα είχες?

Πάντως αν τον ανοίξεις , άντε θα βρείς τα βοηθητικά του κυκλοφορητή, και ίσως του καυστήρα γιατι συνήθως σε αυτούς είναι κατεστραμένο το ταμπελάκι. Ισχύ δεν θα βρείς.!!Πάρε φ.σ

Τώρα είδα ότι έγραφα μαζί με τον ακι.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

αχ και μετά φταίμε εμείς, για το φιάσκο με όλες τίς ειδικότητες. Απίστευτη πατάτα!!

Λοιπόν το γράφει και μόνος του. Είναι compact.Είναι ατομική μονάδα, πλήρης (καυστήρα, κυκλοφορητή κλπ). Πώς να τα δείς αν δεν τον ανοίξεις?

Αλλά συνάδελφε, εντ'αξει δεν γνωρίζεις , όπως και πολλοί πώς να τον ανοίξουν. Πάς όμως όπως βλέπω να βγάλεις ΠΕΑ χωρίς το φύλλο συντήρησης.Γιατί αυτό? Γιατι δεν απαιτείς το φύλλο συντήρησης, οπότε την ισχύ και το β.α θα τα είχες?

Πάντως αν τον ανοίξεις , άντε θα βρείς τα βοηθητικά του κυκλοφορητή, και ίσως του καυστήρα γιατι συνήθως σε αυτούς είναι κατεστραμένο το ταμπελάκι. Ισχύ δεν θα βρείς.!!Πάρε φ.σ

katrmp, δεν καταλαβαίνω προς τι τόσο μένος ! 

 

Προφανώς θα μπορούσα να εκθέσω και το θέμα με την δική σου ειδικότητα και το θέμα των κτιριακών αλλά δεν το κάνω.

 

Δευτερον, δεν έβγαλα ΠΕΑ απλά ρώτησα μερικές απορίες !!

 

Και τρίτον ,  ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑ , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΥΛΛΟ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ! ΚΑΙ δεν δεχεται ο ιδιοκτητης να πληρώσει για τον κάνει τώρα συντήρηση! Μηπως θα ήθελες να πληρώσω και από την τσέπη μου ? 

 

Δεν θα απαντούσα, ειδικά εδώ γιατί δεν είναι μέρος για διαφωνίες αλλά δεν κατάλαβα προς τι τόσο μένος.

Link to comment
Share on other sites

Στα σεμινάρια όταν πήγαμε επίσκεψη για επιθεώρηση, οι περισσότερες ειδικότητες δεν ήξεραν που βρίσκεται ο καυστήρας.....Κατά τα άλλα θέλουν να κάνουν ΠΕΑ..... Ο εισηγητής γέλαγε πονηρά και έλεγε καλά να πάθουμε....

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν υπάρχει μένος.Και όχι με κάποια ειδικότητα. Ποιό πολύ πάρε το ώς συμβουλή. Δεν ξέρω αν έγινες τώρα ενεργ.επιθ, γιατί αν έγινες τώρα και ξεκινάς με την λογική, την οποία θα μπορούσε να τήν έχει και μηχανολόγος , είναι άσχετο από ειδικότητες,<< Και τρίτον , ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑ , ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΥΛΛΟ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ! ΚΑΙ δεν δεχεται ο ιδιοκτητης να πληρώσει για τον κάνει τώρα συντήρηση! Μηπως θα ήθελες να πληρώσω και από την τσέπη μου ? >>

ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΛΟΓΙΚΗ. Να μήν πληρώσεις από την τσέπη σου, αλλά να μην το βγάλεις κιόλας.

Αυτή είναι γνώμη μου, και αν θές πεταξέ την . Μήν δίνεις καν σημασία.

Link to comment
Share on other sites

ikaros13, συγχαρητηρια  και σε σας και στον εισηγητη !!! Καθώς αντί υποδείξει τις όποιες ελλείψεις της κάθε ειδικότητας, προτίμησε να γελάσει πονηρά ! Παρ'όλ'αυτα θα πω ότι ακόμα και οι μηχανολόγοι έχουν ελλείψεις σε κτηριακά θέματα , όπως έχουν και άλλες ειδικότητες στα μηχανολογικά. Όμως το ζητούμενο είναι ποιος έχει όρεξη να μάθει, ποιος ασχολείται, ενημερώνεται, ψάχνει!!!!!! Και όχι ποιος έχει το βασικό υπόβαθρο μόνο Ξερετε πόσοι μηχανολόγοι δε ξέρουν που τους παν τα 4?????.

 

Επίσης να υπενθυμίσω ότι υπάρχουν και "συνάδελφοι" που βγάζουν ΠΕΑ χωρίς καν να πανε για επιθεώρηση. Ας μην τα βάζουμε λοιπόν με αυτούς που απλά προσπαθούν να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους και να κάνουν όσο πιο σωστά μπορούν τη δουλειά τους. 

 

katrmp δεκτή η συμβουλή σου, απλά δεν μου αρέσουν οι ειρωνίες γιατί δεν βρίσκω το λόγο 

Εξάλλου νομίζω ότι το forum δημιουργήθηκε για να βοηθάει ο ένας τον άλλον όπως μπορεί και όχι να τον "¨πυροβολεί"! 

 

Αυτά είχα να πω , με όλο το σεβασμό !

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, εξαρτάται το κομμάτι που απασχολείται κανείς. Φίλος που παρακολούθησε σεμινάρια λεβήτων σε πληροφορώ μου είπε ότι από τα 20 άτομα, οι 8 αποχώρησαν γιατί δεν καταλάβαινανα τίποτα, οι 2 μηχανολόγοι.....

Αλλά όχι και να μην υπάρχει έστω στοιχειώδες γνώση.....αυτοί τι δουλειά έχουν να κάνουν ΠΕΑ? Α.Μ καθυστερούσε μισή ώρα το μάθημα γιατί δεν μπορούσε να καταλάβει τη λειτουργία των fan-coils και όπως η ίδια έλεγε της φαίνονταν κινέζικα....Ε, τι να της πει ο άνθρωπος μετά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.