Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Να ρωτήσω τη γνώμη σας....
Βγάζω ΠΕΑ σε νέο κτίριο που έχει γίνει βάσει ΚΕΝΑΚ.
 

Τα στοιχεία όλα είναι σωστά όπως τη μελέτη...εκτός από τα κουφώματα....
Τα κουφώματα που βάλανε οι ιδιοκτήτες είναι πολύ καλύτερα από αυτά που έχει η μελέτη, με αποτέλεσμα το κτίριο να βγαίνει Β+ (αντί για Β που είναι στη μελέτη).

Θεωρείται πως υπάρχει πρόβλημα ή όχι;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Ο νόμος θέτει τις ελάχιστες αποδεκτές απαιτήσεις. Δεν τιμωρείται το "overqualified" που λένε στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία το Β+ είναι πολύ δύσκολο πάντως, για ψάξου λίγο

Είναι ισόγειο απλό σπίτι, μόνωση 7 εκ., κουφώματα περίπου U=1,16, ηλιακά καλύπτουν τις απαιτήσεις για ΖΝΧ, θέρμανση- ψύξη  έχει κλιματιστικά Inverter.....(κλιματική ζώνη Γ είναι το κτίριο)

 

Εξακολουθεί να σου φαίνεται περίεργο;;;

 

Και 'μενα μου ξενίζει το Β+ αλλά δε βλέπω να χολένει κάπου... Είναι κάτι που μου ξεφεύγει;;

Link to comment
Share on other sites

Βγάζω ΠΕΑ σε νέο κτίριο που έχει γίνει βάσει ΚΕΝΑΚ.

Τα στοιχεία όλα είναι σωστά όπως τη μελέτη...εκτός από τα κουφώματα....

 

Συναδέλφισα μακάρι να είναι όπως τα λες ''....οτι όλα είναι σωστά..'', αλλα πριν το εκδόσης και το υπογράψεις για ξαναρίχτου 1-2 ματιές στα δικαιολογητικά που έχεις στα χέρια... γιατί ακούγεται ''πολύ καλό'' να βγαίνει Β+ στην Ελλάδα...εκτός και αν :

1) είναι γνωστός και θέλεις να βοηθήσεις και

2) είναι η εξαίρεση στο κανόνα...

 

Για τη πολεοδομία δεν θα υπάρξει πρόβλημα, απλά στη τεχνική έκθεση που θα συνοδεύει το ΠΕΑ, θα πρέπει να γράψεις οτι έχει εφαρμοστεί πλήρως η ΜΕΑ και επιπλέον έχουν τοποθετηθεί κουφώματα καλύτερης ποιότητας (μικρότερο U) απο ότι προβλέπεται σ΄αυτή

Link to comment
Share on other sites

Τα κουφώματα στη μελέτη ήταν 2,76.....

Α και ξέχασα να πω πως η μελέτη έχει γίνει με την προηγούμενη έκδοση του ΤΕΕ , δεν ξέρω αν παίζει αυτό κάποιο ρόλο....
Α και επιπλέον στη μελέτη έχει διατάξεις αυτομάτου ελέγχου Δ και εγώ βάζω Γ λόγω των Inverter....Σωστό;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.