Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λογισμικό για τεχνικό γραφείο


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα σας... Είμαι νέος Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ και αποφάσισα να ανοίξω το δικό μου τεχνικό γραφείο... Ποια προγράμματα πιστεύετε ότι είναι απαραίτητα για αρχή;

 

Εγώ σκέφτομαι ArchiCAD για αρχιτεκτονικά, Stereostatica για στατικά, Civil για αμοιβές και EnergyBuilding για ενεργειακές μελέτες και επιθεωρήσεις...

 

Αναμένω γνώμες και συμβουλές...

Link to comment
Share on other sites

Για επιθεώρηση ένα excel θέλεις και το πρόγραμμα του ΤΕΕ, στα υπόλοιπα να περιμένεις μέχρι να βγεί αναβάθμιση στο στερεοστάτικα (δές και τα υπόλοιπα έχουν καλύτερες τιμές και έχουν κάνει πολύ καλη δουλειά όπως το ΡΑΦ της τολ, Fespa,ScadaPro), επίσης η ACE HELLAS δίνει σε καλή τιμη το ARCHLine με το ECOLINE για ΚΕΝΑΚ+επιθεώρηση σε πολύ καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να κάνεις τέτοια επένδυση σήμερα σε λογισμικά πακέτα. Έχεις τέτοιο όγκο εργασιών που να μπορέσεις να τζιράρεις το κόστος τους;(αδιάκριτη ερώτηση)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για επιθεώρηση ένα excel θέλεις και το πρόγραμμα του ΤΕΕ, στα υπόλοιπα να περιμένεις μέχρι να βγεί αναβάθμιση στο στερεοστάτικα (δές και τα υπόλοιπα έχουν καλύτερες τιμές και έχουν κάνει πολύ καλη δουλειά όπως το ΡΑΦ της τολ, Fespa,ScadaPro), επίσης η ACE HELLAS δίνει σε καλή τιμη το ARCHLine με το ECOLINE για ΚΕΝΑΚ+επιθεώρηση σε πολύ καλή τιμή.

 

Το ArchiCAD βασικά είναι αδιαπραγμάτευτο...

 

Το Stereostatika το έχω μάθει στην σχολή και στην πρακτική μου άσκηση και μου φάνηκε πάρα πολύ καλό (έχοντας δει μόνο το Fespa ως εναλλακτική βέβαια)...

 

Τώρα για ενεργειακές μελέτες και επιθεωρήσεις πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις δουλειά με ένα Excel; Αν ναι, τότε γιατί σχεδόν όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί κάποιο από τα προγράμματα; Και αφού θα πάρω κάποιο για ενεργειακές μελέτες, έχει και τις επιθεωρήσεις, οπότε αναγκαστικά κάποιο πρέπει να αγοράσω... Εκτός αν πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις και ενεργειακές μελέτες με ένα Excel :P

 

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να κάνεις τέτοια επένδυση σήμερα σε λογισμικά πακέτα. Έχεις τέτοιο όγκο εργασιών που να μπορέσεις να τζιράρεις το κόστος τους;(αδιάκριτη ερώτηση)

 

Κάποια στιγμή δεν θα χρειαστούν; Στο κάτω κάτω τα έξοδα σε έναν μηχανικό δεν είναι συχνά σε τέτοιου είδους λογισμικό... Απ' όσο γνωρίζω, οι ενημερώσεις κάθε χρόνο δεν είναι πολλά χρήματα...

 

Έστω ότι ασπάζομαι την άποψή σου... Τι προτείνεις;

Edited by af.civileng
Link to comment
Share on other sites

kostassid σωστά τα λές, εγώ προτείνω να περιμένεις το κατάλογο σε δραχμές, θα είναι σίγουρα καλύτερες οι τιμές!!!

 

Επιθεώρηση κάνω μόνο με excel και το πρόγραμμα του ΤΕΕ, για κενακ μπορείς να πάρεις ,εννοείται.Οικονομία σου κάνω, εκτός αν θέλεις να κάνεις τα σχέδια απο το κέλυφος και να τα περάσεις στο πρόγραμμα σου,στο τέλος 100 ευρώ θα πάρεις πάλι.

Τώρα για το συγκεκριμένο πρόγραμμα επειδή έχω και αυτό σου λέω περίμενε, για το καλό σου.Το καλό και το κακό είναι υποκειμενικό

Edited by stereostatikos
Link to comment
Share on other sites

Καλές δουλειές τότε και χαιρετίσματα στον Καρύκη στη Ψίνθο (474 ΤΔΒΕΘ βλέπεις 2004), απίστευτα κρέατα και κρασί.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Τώρα για ενεργειακές μελέτες και επιθεωρήσεις πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις δουλειά με ένα Excel; Αν ναι, τότε γιατί σχεδόν όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί κάποιο από τα προγράμματα; Και αφού θα πάρω κάποιο για ενεργειακές μελέτες, έχει και τις επιθεωρήσεις, οπότε αναγκαστικά κάποιο πρέπει να αγοράσω... Εκτός αν πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις και ενεργειακές μελέτες με ένα Excel :P

 

Μπορείς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας... Είμαι νέος Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ και αποφάσισα να ανοίξω το δικό μου τεχνικό γραφείο... Ποια προγράμματα πιστεύετε ότι είναι απαραίτητα για αρχή;

 

Εγώ σκέφτομαι ArchiCAD για αρχιτεκτονικά, Stereostatica για στατικά, Civil για αμοιβές και EnergyBuilding για ενεργειακές μελέτες και επιθεωρήσεις...

 

Αναμένω γνώμες και συμβουλές...

 

Αρχίζω από τα μικρά... Για αμοιβές συστήνω ανεπιφύλακτα της insoft.

Για Επιθεωρήσεις θα μπορούσες να κρατήσεις του ΤΕΕ και αν ξέρεις excel γιατί νομίζω ότι ΜΕΑ καλύτερα να στις κάνει ΜηχΜηχ.

Επίσης υπάρχει και εδώ ένα θαυμάσιο δωρεάν αλλά και από τη fibran δίνεται δωρεάν και φαίνεται πολύ καλό... (δες ιστοσελίδα τους)

Για το ArchiCAD δεν θα σου πώ τίποτα... εγώ είμαι της άλλης σχολής, του Revit.

Για τα στατικά, άκου κάποιους άλλους αν και δεν ξέρω αν πρέπει άμεσα να τα βάλεις μπροστά.

Σίγουρα να έχεις και ένα 2d σχεδιαστικό, υπάρχουν πολλά δωρεάν, IntelliCAD, DraftSight κλπ.

Για γενικά προγράμματα συστήνω LibreOffice δωρεάν σουίτα γραφείου.

Για άλλα γραφικά GIMP ή τις starter edition της Serif (τα χρησιμοποιώ) ή άλλα γνωστά τύπου Photoshop δωρεάν και πολύ ικανά.

Για γενικό modeling και rendering αν ειδικά είσαι άσχετος μή μπλέκεις με σπασμένα και άλλες βλακείες... Απευθείας σε Blender που μόλις απέκτησε και GPU rendering με το Cycles... Θα εντυπωσιαστείς.

Πάντως μπορείς και με λίγα λεφτά να κάνεις πλήρη οργάνωση του γραφείου σου. Ακόμη και αντί ArchiCAD μπορείς να δοκιμάσεις τώρα για τις δύσκολες εποχές ένα φτηνό ΒΙΜ της Ashampoo με καλές βιβλιοθήκες.

Οσο για άλλα προγράμματα, μπορείς αφού είσαι νέος να προσαρμόσεις πολλά άλλα όπως δωρεάν οικονομικά database, programming κλπ...

Link to comment
Share on other sites

jtb,αυτα τα λες μαλλον με πολυ εμπειρια....και στη δουλεια και στη τσεπη και γιαυτο η γνωμη σου μετραει....για τα συγκεκριμενα προγραμματα τι συνθεση pc προτεινεις; ειναι λιγο εκτος θεματος αλλα μια που τοφερε η κουβεντα.....

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.