Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λογισμικό για τεχνικό γραφείο


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα,

σαν αρχιτέκτονας θα ήθελα πάντα εύκαιρο ένα Photoshop στον υπολογιστή του γραφείου. Απ' ό,τι είδα η Adobe έχει συνδρομή που δεν έχει απαγορευτικό κόστος η οποία περιλαμβάνει το Lightroom και το Photoshop με 12,99€/μήνα ή 147,91€/χρόνο (με ΦΠΑ μέσα) την οποία ονομάζει Photography Plan.

Η ερώτηση είναι:
Μπορώ να κάνω τη συνδρομή κανονικά και να μην έχει πρόβλημα σε έλεγχο;; Το λέω επειδή στο office 2016 π.χ. παρότι υπάρχει home&student έκδοση στα 150€ (εφάπαξ) επιβάλλεται για το γραφείο αν θες να είσαι νόμιμος να έχεις με τιμολόγιο τη home&business έκδοση με το διπλάσιο κόστος (έτσι μου είπανε τουλάχιστον, υποερώτημα: ισχύει;; )

Το παράδοξο είναι ότι το Photography Plan έχει αυτό το κόστος ενώ μια συνδρομή ΜΟΝΟ με το photoshop κοστίζει περί τα 230€/χρόνο, εξ ου και μου μπήκαν ψύλλοι στ' αυτιά για το αν έχει κάποιο λάκκο η φάβα για μας τους επαγγελματίες. Γνωρίζει κανένας συνάδελφος;

Δεύτερη ερώτηση και λίγο αφελής καθότι νέος επαγγελματίας, πες ότι αγοράζω κάποια συνδρομή: σε περίπτωση ελέγχου τους δείχνω το invoice που θα μου στείλουν από Αμέρικα οι της Adobe και θα μαι κομπλέ; ή θα χουμε τίποτα ντράβαλα;

Edited by grgeo
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά δεν θα έδινα φράγκο για το photoshop σαν αρχιτέκτονας... δεν είσαι γραφίστας... δεν πρόκειται να δουλέψεις σε εταιρία με κύριο αντικείμενο αυτό...
Να υποθέσω ότι δεν έχεις δει το GIMP (http://www.gimp.org/) ή το πολύ απλούστερο για επεξεργασία εικόνας Paint.net (https://www.getpaint.net/) ή ακόμα και το KRITA (https://krita.org/en/) ως πιο καλλιτεχνικό...
 

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν είναι το κύριο αντικείμενό μου αλλά είναι ένα εργαλείο που χρησιμοποιώ με κάποια συχνότητα και σαν πρόγραμμα σίγουρα ΔΕΝ αφορά μόνο γραφίστες. Απλά θα αναφέρω μόνο ότι αρχιτεκτονική σχολή χωρίς αυτό δύσκολα βγάζεις, ενώ και στην επαγγελματική σταδιοδρομία με τα χρόνια διαπιστώνω ότι είναι χρειάζεται.

Το GIMP το έχω δει, καλό αλλά όχι photoshop, το paint.net δε μπήκα στον κόπο.

Και επιστρέφω στον αρχικό συλλογισμό: αν μπορώ με ένα λογικό κόστος να το έχω το θέλω. Γνωρίζει λοιπόν κανείς συνάδελφος τι παίζει με τη συνδρομή του;
 

Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράσεις από το κατάστημα της adobe δεν έχεις κανένα πρόβλημα , πρόσεξε μόνο να είναι το κατάστημα της ευρώπης.H έκδοση για την αγορά της αμερικής δεν ισχύει στην ευρώπη . Αμα βρείς πάντως αγόρασε μεταχειρισμένη την έκδοση CS6 που ειναι η τελευταία χωρις συνδρομή , και δεν εχει κάποια σημαντική διαφορά.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, grgeo said:

Το GIMP το έχω δει, καλό αλλά όχι photoshop, το paint.net δε μπήκα στον κόπο.

Το gimp είναι ολόιδιο με το photoshop. Ολόιδιο όμως. Βάλε και ένα theme για να φαίνεται ίδιο με το CS6 από εδώ.

 

165701-1.png

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν καμία σχέση , καμία όμως.

περαν της υπερβολής  για  απλά πράγματα , και μικρά μεγέθη αρχείων   μπορεις να χρησιμοποιήσεις και το gimp.

 

Edited by skidoo23
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
10 λεπτά πριν, hektor said:

Οι αγορά λογισμικων απο εδώ https://www.keysworlds.com/ μας καλύπτει?  Εχει καλή προσφορά το office.

 

 

Γειά σου, πιστεύω πως όχι αφού λογικά δεν θα μπορούν να σου κόψουν τιμολόγιο ούτε να σου δώσουν το λεγόμενο COA δηλ. το πιστοποιητικό αυθεντικότητας.

Αν βρεις από Ελλάδα εταιρία που να σου δώσει τα ως άνω σε αυτή την τιμή σφύρα μου... 😜

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κόψουν τιμολόγιο αλλά είναι φτηνότερο από την τιμή χωρίς ΦΠΑ γιατί να το αποφύγεις; 🤔

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2020 at 6:50 ΜΜ, akis73 said:

Γειά σου, πιστεύω πως όχι αφού λογικά δεν θα μπορούν να σου κόψουν τιμολόγιο ούτε να σου δώσουν το λεγόμενο COA δηλ. το πιστοποιητικό αυθεντικότητας.

Αν βρεις από Ελλάδα εταιρία που να σου δώσει τα ως άνω σε αυτή την τιμή σφύρα μου... 😜

Νομίζω ότι στο στέλνουν με email αν δεν κάνω λάθος αλλά απ τη στιγμή που αποδεικνύεις ότι το έχεις αγοράσει από το συγκεκριμένο νόμιμο σιτε για ποιό λόγο να μην είμαστε καλυμμένοι?Διαφορετικά ποιό το νόημα να μπει κάποιος να αγοράσει απο κει αφού υπάρχουν παντού😜

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.