Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λογισμικό για τεχνικό γραφείο


af.civileng

Recommended Posts

... Απ' όσο γνωρίζω, οι ενημερώσεις κάθε χρόνο δεν είναι πολλά χρήματα...

 

λάθος γνωρίζεις. βέβαια το "δεν είναι πολλά" είναι κάτι το σχετικό για τον καθένα

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, κατ' αρχήν θα πρέπει πάντα να σταθμίζεις το κόστος με την απόδοση. Λόγω κόστους βέβαια δεν πήρα ποτέ π.χ. έναν σέρβερ τη ΗΡ αλλά διαβάζοντας λίγα πράγματα, προχωρούσα σε συνθέσεις από Πλαίσιο.

Αν έβλεπα ότι μπορούσα να φτιάξω ένα καινούριο ΗΥ το έκανα και μετά αν έπαιρνα κάποια λεφτά από δουλειά, αναβάθμιζα και το παλιό μου.

Η χρησιμότητα σε αυτό είναι ότι μπορείς να έχεις ένα μικρό δίκτυο τόσο για backup και network rendering που μου χρειαζόταν αλλά το πιο σημαντικό, θα μπορούσες να έχεις άμεσα ΗΥ υποστήριξης στη περίπτωση βλάβης. Ακόμη και οι 4 ώρες του Πλαισίου μπορεί να σου φανούν αιώνες αν η βλάβη γίνει σε άσχημη ώρα. Το έχω πάθει, μη το θεωρείς υπερβολή.

Ετσι εγώ σήμερα έχω 3 ΗΥ με καλό επεξεργαστή απλά με κάποια παλιά μέρη (π.χ. κάρτα γραφικών).

Για καινούργιο σύστημα από την αρχή, αυτό που παίζει πλέον είναι: Νέος ι7 με GPU κάρτα γραφικών (Nvidia) ώστε να τρέξουν και τα GPU φωτορεαλιστικά (π.χ. Blender Cycles, Octane, iRay, Vray-RT) αν θέλεις να ασχοληθείς.

Από δίσκο, έχεις και την επιλογή να συνδιάσεις SSD για startup disk και κανονικό για backup αλλά πάντα συστήνω και backup σε εξωτερικό δίσκο.

Οσο για τα υπόλοιπα, εγώ πάντα αγόραζα φτηνά πράγματα... Δηλαδή κάτι 200-500 ευρώ που ακούω για κουτιά, μου φαίνονται απίστευτη σπατάλη...

Καλύτερα να βάλεις το καλύτερο τροφοδοτικό στο χειρότερο κουτί... καλύτερο σύστημα θα έχεις.

 

Οσο για τα περί "εμπειρίας" απλώς μαθαίνω από τα λάθη μου και τις στραβές που μου τυχαίνουν...

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

 

Δηλαδή πιστεύετε πως μπορώ να κάνω και την δουλειά μου χωρίς ένα αρχιτεκτονικό πρόγραμμα όπως το ArchiCAD;

 

Γνωρίζω πως το κόστος συντήρησης για το ArchiCAD είναι περίπου 400ευρώ ετησίως εκτός αν μου διαφεύγει κάτι...

 

Το κόστος συντήρησης ανεβαίνει δηλαδή τόσο πολύ αν προσθέσω και ένα πρόγραμμα για στατικούς υπολογισμούς, άλλο ένα για ΚΕΝΑΚ και άλλο ένα για αμοιβές;

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος συντήρησης ανεβαίνει δηλαδή τόσο πολύ αν προσθέσω και ένα πρόγραμμα για στατικούς υπολογισμούς, άλλο ένα για ΚΕΝΑΚ και άλλο ένα για αμοιβές;

 

Eξαρτάται απο τα προγράμματα,υπολόγισε + - 1000 ευρώ τον χρόνο...Σε κάθε περίπτωση πρέπει να κινηθείς με γνώμονα το κόστος/απόδοση και να προσδιορίσεις απο τώρα το χρονικό διάστημα της απόσβεσης.Πρέπει να σκεφτείς "πόσες μελέτες θα έχω τον χρόνο?" "πόσα χρήματα θέλω να είναι τα καθαρά έσοδα?" και να κινηθείς αναλόγως.

 

Έχε στα υπόψιν σου οτι....1) οτι ένα ακριβό πρόγραμμα δεν είναι πάντα και το καλύτερο. 2) Ακόμα και αν έχεις πελάτες θα υπάρχουν "φέσια" 3) Αυτήν την περίοδο δουλεύουν τις νομιμοποιήσεις και τα ενεργειακά 4) Μπορείς πάντα να κάνεις leasing σε ένα πρόγραμμα

 

Καλή τύχη!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... Επίσης στο πρόγραμμα αμοιβών που αγοράζεις παίρνεις και το πακέτο για τα αυθαίρετα ή είναι περιττό;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

 

Δηλαδή πιστεύετε πως μπορώ να κάνω και την δουλειά μου χωρίς ένα αρχιτεκτονικό πρόγραμμα όπως το ArchiCAD;

 

 

Η σύντομη (και γενική για κάθε τύπο κατασκευής) απάντηση "οχι". Η πολύπλοκη "ναι υπό προυποθέσεις". Εξαρτάται τι θα σχεδιάσεις (2d/3d), πόσο γρήγορα θες να παραδίδεις (έτοιμα block, βιβλιοθήκες), πόσο φόρτο εργασίας έχεις κλπ κλπ. Παράδειγμα: πχ μπορεί να μη χρειαστείς ποτέ 3d. Πρέπει να το πληρώσεις; ->To blender σε 3d δεν έχει τέλος<- Σε κενακ θέλεις να βγάλεις και το κτίριο σε 3d; Εγώ προσωπικά δεν το χρειάζομαι...

 

Επίσης το καταλαβαίνω να αλλάξει η νομοθεσία και να χρειαστείς αναβάθμιση σε κάποιο πρόγραμμα. Το καταλαβαίνω επίσης να προστεθεί μια δυνατότητα που σου λύνει τα χέρια και να αναβαθμίσεις στην επόμενη έκδοση. Δεν το καταλαβαίνω σε νέο μηχανικό και σε ένα πρόγραμμα που έχει τα πάντα εξ αρχής (σχεδιαστικό είναι). Παίρνεις ένα πακέτο αρχιτεκτονικό. Είναι πλήρες; Προφανώς είναι για να πωλείται τόσο. Αν δεν κάνεις τις ενημερώσεις δεν θα δουλεύει όπως την πρώτη μέρα που το αγόρασες; Θα δουλεύει. Την πρώτη μέρα που δουλεύει δε σου βγάζει μελέτη; Δε θα σου βγάλει και την εκατοστή;

Κάνεις τη δουλειά σου και σε 2,3,4 χρόνια αν δεις οτι δε σε καλύπτει παίρνεις την επόμενη έκδοση που θα κυκλοφορεί. "Ανανεώνεσαι" αργότερα. Η προς τα πίσω υποστήριξη ενός προγράμματος πρέπει να είναι δεδομένη. Ακριβώς γι αυτό αν ένας μηχανικός έχει ένα cad του 2012 θα μπορεί να στείλει σε κάποιον που έχει έκδοση του 2008. Μιλώ για το κλειστό πρότυπο dwg.

 

Εδώ άλλοι δουλεύουν ακόμα με cad του 2006. Επίσης από θερμομόνωση σε ΚΕΝΑΚ η αλλαγή προγράμματος ηταν λογική σε ένα βαθμό. Από cad 2010 σε cad 2011 τι διαφορές νομίζεις οτι είχε;

 

Είμαι κάθετος - αν και πολλοί μπορεί να διαφωνούν και το καταλαβαίνω γιατί όλα αυτά τα χρόνια πληρώνουν - πως η υποστήριξη είναι πολύ σημαντική τον πρώτο χρόνο (που τις περισσότερες φορές περιλαμβάνεται στο πακέτο που αγοράζεις) γιατί μέχρι να μάθεις κάτι μπορεί να χρειαστείς βοήθεια ή να προκύψουν προβλήματα αλλά στη συνέχεια περιττή ως επί το πλείστον αν όχι ανούσια.

Προσωπικά έχω συνάδελφο εδώ που αγόρασε υδραυλικό. Τον έπρηξαν στα τηλ για αναβαθμίσεις, dvd με demo για τις επόμενες εκδόσεις, κλπ κλπ και δεν πλήρωσε ποτέ συντήρηση. Τους πήρε όμως τηλ τον πρώτο μήνα για υποστήριξη αφού την είχε πληρώσει. Παράγει ακόμα και μετά από 5 χρόνια μελέτες το λογισμικό. Και γιατί να μην παράγει;;;

 

Το πρόγραμμα δεν υποκαθιστά το μηχανικό. Εργαλείο είναι.

 

PS: Σχετικά με τα αυθαίρετα. Θα δεις στα site πολύ γνωστών εταιριών πως η μία αναφέρει ότι δεν έβγαλε πρόγραμμα για αυθαίρετα γιατί το πρόγραμμα του ΤΕΕ είναι πλήρες και δεν απαιτείται κάτι παραπάνω ενώ η άλλη έχει βγάλει κανονικά προς πώληση. Ο υπολογισμός της τιμής για τα αυθαίρετα είναι τόσο απλός που βρίσκεται μέχρι και στο app store από συναδέλφους του forum.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Ωραία... Τι μου προτείνετε δλδ; Να πάρω το ArchiCAD που πρέπει να έχω ένα αρχιτεκτονικό/σχεδιαστικό και να αφήσω για αργότερα το στατικό;

 

Όσο για τον ΚΕΝΑΚ, δεν θα χρειαστεί για τις μελέτες; Οπότε γιατί να μην το πάρω όπως μου είπε κάποιος συνάδελφος παραπάνω ότι μπορώ να κάνω την δουλειά μου με το Excel;

Link to comment
Share on other sites

μη παρεις στατικο ακομα κατα τη γνωμη μου, και δες archicad η revit.

Οι λυσεις που προτεινει ο JTB είναι πολυ καλες.....

Link to comment
Share on other sites

Revit? Πρώτη φορά το ακούω...

 

ArchiCAD δηλαδή εγκρίνετε;

 

edit: Τώρα το είδα! Να κατεβάσω τα free trials να δω πως είναι; Πόσο κρατάνε;

Edited by af.civileng
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω από τα μικρά... Για αμοιβές συστήνω ανεπιφύλακτα της insoft.

Για Επιθεωρήσεις θα μπορούσες να κρατήσεις του ΤΕΕ και αν ξέρεις excel γιατί νομίζω ότι ΜΕΑ καλύτερα να στις κάνει ΜηχΜηχ.

Επίσης υπάρχει και εδώ ένα θαυμάσιο δωρεάν αλλά και από τη fibran δίνεται δωρεάν και φαίνεται πολύ καλό... (δες ιστοσελίδα τους)

Για το ArchiCAD δεν θα σου πώ τίποτα... εγώ είμαι της άλλης σχολής, του Revit.

Για τα στατικά, άκου κάποιους άλλους αν και δεν ξέρω αν πρέπει άμεσα να τα βάλεις μπροστά.

Σίγουρα να έχεις και ένα 2d σχεδιαστικό, υπάρχουν πολλά δωρεάν, IntelliCAD, DraftSight κλπ.

Για γενικά προγράμματα συστήνω LibreOffice δωρεάν σουίτα γραφείου.

Για άλλα γραφικά GIMP ή τις starter edition της Serif (τα χρησιμοποιώ) ή άλλα γνωστά τύπου Photoshop δωρεάν και πολύ ικανά.

Για γενικό modeling και rendering αν ειδικά είσαι άσχετος μή μπλέκεις με σπασμένα και άλλες βλακείες... Απευθείας σε Blender που μόλις απέκτησε και GPU rendering με το Cycles... Θα εντυπωσιαστείς.

Πάντως μπορείς και με λίγα λεφτά να κάνεις πλήρη οργάνωση του γραφείου σου. Ακόμη και αντί ArchiCAD μπορείς να δοκιμάσεις τώρα για τις δύσκολες εποχές ένα φτηνό ΒΙΜ της Ashampoo με καλές βιβλιοθήκες.

Οσο για άλλα προγράμματα, μπορείς αφού είσαι νέος να προσαρμόσεις πολλά άλλα όπως δωρεάν οικονομικά database, programming κλπ...

 

 

JTB το LibreOffice τι διαφορές έχει από το Openoffice?

Aπο Archicad που γνωρίζω μπορώ να μεταπηδήσω σε Revit? Παλαιότερα είχα δεί ότι το Revit έχει πολύ υψηλές τιμές.

To Blender πως μπορώ να το μάθω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.