Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό για τεχνικό γραφείο


Recommended Posts

To LibreOffice είναι το OpenOffice ακριβώς... Οι ίδιοι άνθρωποι αποσχίστηκαν και μετονόμασαν το προϊόν και μάλιστα είναι και πιο γρήγορο... επίσης βλέπω συχνότερες ενημερώσεις.

 

Σαφώς μπορείς να πάς σε Revit και συστήνω ανεπιφύλακτα τα revitforum.org και Augi forums για βοήθεια ενώ δεκάδες άλλα blog και sites όπως Revitcity κλπ για υλικό.

 

 

Blender - Βασικές ιστοσελίδες

www.blender.org

www.blendercookie.com

www.blendernation.com

www.blenderguru.com

http://en.wikibooks.org/wiki/Blender_3D:_Noob_to_Pro

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

 

Έχε στα υπόψιν σου οτι....1) οτι ένα ακριβό πρόγραμμα δεν είναι πάντα και το καλύτερο. 2) Ακόμα και αν έχεις πελάτες θα υπάρχουν "φέσια" 3) Αυτήν την περίοδο δουλεύουν τις νομιμοποιήσεις και τα ενεργειακά 4) Μπορείς πάντα να κάνεις leasing σε ένα πρόγραμμα

 

Είναι εύκολο να εξηγήσεις το 4;

Αν έχεις π.χ 3-4 μελέτες το εξάμηνο,υπάρχει καποία εταιρία που να μπορείς να χρησιμοιποιήσεις τα προγράμματά της και να την πληρώνεις Χ ποσό για την εκάστοτε μελέτη;

Link to comment
Share on other sites

Η pi systems έχει leasing με τον μήνα.

Οπότε εαν κάνεις κουμάντο και καθίσεις να λύσεις τις μελέτες σε έναν μήνα τότε έχεις σημαντικό κέρδος σε σχέση με την αγορά του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι εποχή για επενδύσεις.

Τα ελληνικά λογισμικά ενδεχομένως σε λίγους μήνες, ένα χρόνο το αργότερο να είναι πολύ πολύ φθηνότερα. ;)

Τα ξένα λογισμικά είναι εγγύηση ότι θα συνεχίζουν να υποστηρίζονται και να εξελίσσονται. Δεν είμαι τόσο σίγουρος για αντίστοιχα όπως ενδεικτικά το ΡΑΦ ή το Τέκτων.

 

Η καλύτερη πρόταση είναι σίγουρα η χρονομίσθωση που σου πρότειναν.

Έχεις δουλειές, πληρώνεις και χρησιμοποιείς το εργαλείο που σου χρειάζεται. Αυξήθηκαν τόσο οι δουλειές που μπορείς να το αποσβέσεις, το αγοράζεις.

Εκείνο που πρέπει να κάνεις είναι να επενδύσεις χρόνο στην εκμάθηση μέσω μιας δοκιμαστικής έκδοσης.

 

Το απαραίτητο εργαλείο για κάθε μηχανικό, κάθε ειδικότητας είναι το excel κατά τη γνώμη μου.

Άποψή μου ότι το original της Microsoft αξίζει τα λεφτά του. Έχω δοκιμάσει μόνο το αντίστοιχο του OpenOffice.

 

Χρήσιμο για αυθαίρετα, για έκδοση ΠΕΑ, για προμετρήσεις και χίλια δυο άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Η pi systems έχει leasing με τον μήνα.

Οπότε εαν κάνεις κουμάντο και καθίσεις να λύσεις τις μελέτες σε έναν μήνα τότε έχεις σημαντικό κέρδος σε σχέση με την αγορά του προγράμματος.

 

Επίσης, η Anadelta δίνει τα προγράμματα της με το εξάμηνο, για όποιον ασχολείται με οδοποιϊες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σας, έχω μια σχετική "άσχετη" ερώτηση προς όλους σας. Σκέφτομαι να κάνω ταυτόχρονα κάποια σεμινάρια σε 3-4 προγράμματα η/υ για να μάθω όσο το δυνατόν πιο σύντομα και να είμαι "χρήσιμος" σε κάποια τεχνική εταιρία.

FESPA από στατικά, AUTOCAD από αρχιτεκτονικά, είναι μια καλή αρχή; Γνωρίζετε τι "παίζει" αυτή τη στιγμή πιο πολύ στην αγορά;

Ή μήπως κάποιο από τα Archicad, Robot, Stereo ή κάποιο άλλο.

Καταλαβαίνω ότι αυτό που ρωτάω δεν έχει κάποια "απόλυτη" απάντηση απλά σας κάνω το ερώτημα τι θα προτιμούσατε να μάθετε στη θέση μου!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι, είμαι Πολιτικός Μηχανικός νέος απόφοιτος και έχω αρχίσει να ψάχνω κάποια σεμινάρια για λογισμικά. Πιστεύετε θα μου χρησιμέυσει να μάθω το civil 3D?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

Ό,τι μαθαίνεις καλό είναι. Αλλά στη παρούσα κατάσταση προσωπικά δεν θα ξόδευα για να μάθω ένα πρόγραμμα. Θα κατέβαζα ένα demo και θα παρακολουθούσα μερικά βίντεο στο youtube. Το Civil το χρησιμοποιεί η εταιρεία που εργάζομαι νομίζω για δρόμους (μελέτες). Κάτι τέτοιο σε τι μπορεί να φανεί χρήσιμο για έναν ελεύθερο επαγγελματία στην Ελλάδα του 2015 (υποθετικά μιας και οι περισσότεροι σήμερα είναι ελ. επ.) ; Καλύτερα επένδυσε στο AutoCAD που χωρίς αυτό δεν δουλεύεις... (πχ ΠΕΑ, αποτυπώσεις, αυθαίρετα, τοπογραφικά) 

Edited by Earl
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.