Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

μόρφωση φορέα ξύλινου δαπέδου και επάρκεια διατομων


 
johnathinaios

Recommended Posts

Είναι ένας συνδυασμός διαφράγματος + περίδεσης με δοκοθήκες κ UPN από AISI 316. Είναι μελέτη άλλου συναδέλφου, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πάρω πρωτοβουλία κ να την αναρτήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η μεταλλική δοκός ενσωματώνεται στην τοιχοποία με την δημιούργία αυτής της περιμετρικής εσωτερικά εντορμίας.Ξέρω ότι το τελάρωμα αυτό μπορεί να είναι εξαιρετικά χρονοβόρο και κοστοβόρο.Ίσως να μην επιτρέπεται και από την κατάσταση της λιθοδομής,ιδίως αν θελήσουμε να αγκυρώσουμε διαμπερώς την διατομή στην εξωτερική πλευρά της τοιχοποίας.Άν τελοσπάντων μπορεί να υλοποιηθεί η κατασκευή την βρίσκω δόκιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αν η δοκός απλά εδράζεται στην εγκοπή, χωρίς άλλου είδους "δέσιμο" η έδραση είναι μάλλον επισφαλής. Έχουμε περιπτώσεις δοκών με βάθος έδρασης 20cm που σε σεισμό βγήκαν από τις δοκοθήκες.

Εξάλλου, είναι καταφανές ότι η απλή έδραση είναι μονόπλευρη επαφή και δεν επαρκεί για να εξασφαλίσει ακλόνητη σύνδεση με το διάφραγμα.

Τέλος, η δημιουργία οριζόντιας εγκοπής στην λιθοδομή έχει συνέπειες για την δεύτερη οι οποίες πρέπει να εξεταστούν. Ομοίως και η κατασκευή "χανδρωμένου" διαφράγματος από Ω/Σ το οποίο εκτός των άλλων επιβάλει ροπές και στροφές, ενώ προσθέτει και μάζα...

Επεμβάσεις αυτού του είδους γίνονται εδώ και έναν αιώνα, αλλά με ζεύγη δοκών εκατέρωθεν της λιθοδομής πουν συνδέονται με εγκάρσιες ντίζες. Γενικά η κατασκευή εγκοπής περιττεύει, καθώς τα φορτία δαπέδου συνήθως είναι μικρά και αναλαμβάνονται επιτυχώς από την δράση βλήτρου των ντιζών και την "τριβή"...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. θα ηθελα και εγω συνοπτικα να παραθεσω τη γνωμη μου προσπαθώντας να συνεισφέρω στην ωραια κουβεντα σας.

1) ειναι δυσκολο να γενικευουμε, κάθε περίπτωση ειναι ξεχωριστή και απαιτει διαφορετική αντιμετωπιση

2) στην συγκεκριμενη περίπτωση κατα τη γνώμη μου θα ηταν σωστή η δημιουργία πατώματος από ξύλινες ή μεταλλικές δοκούς οι οποίες θα εδράζονται στην υφιστάμενη τοιχοποιία μέσα στις ¨φωλιές¨ που ήδη υπάρχουν ή σε καινούριες. οι δοκοί αυτες θα λειτουργήσουν σαν "αμφιέριστες" αποφεύγοντας την ασκηση εκτος επιπέδου ροπών επι του τοίχου και μεταφέροντας τα κατακόρυφα φορτία του πατώματος με όσο την δυνατόν μικρότερη εκκεντρότητα στον υφιστάμενο τοίχο. Ασφαλώς θα συμφωνήσω με τους προηγουμενους οτι η περιοχή έδρασης των δοκών απαιτεί σωστη κατασκευστικη διαμορφωση ωστε να μεταβιβαστούν σωστα τα οριζόντια φορτία των δοκών στους τοίχους.

3) η περίπτωση που προτάθηκε με την περιμετρική δοκό επί του τοίχου και στηριξη των ξύλινων δοκών επί αυτών, θα εδινε εκτος επιπέδου ροπή στον πέτρινο τοίχο, λόγω της μικρής εκκεντρότητας του κατακόρυφου φορτίου από τον άξονα του τοίχου.

 

Και κάτι ακόμα για τις εγκάρσιες δοκούς, αν τοποθετηθούν ενδιάμεσα στις κύριες παρέχουν καλύτερη πλευρική στήριξη σε αυτές και δημιουργούν καλύτερο διάφραγμα, ενώ μειώνουν και το ύψος του πατώματος. Η σύνδεση αυτή δεν νομίζω οτι απαγορεύται αλλα ειναι πιο δύσκολη.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

3) η περίπτωση που προτάθηκε με την περιμετρική δοκό επί του τοίχου και στηριξη των ξύλινων δοκών επί αυτών, θα εδινε εκτος επιπέδου ροπή στον πέτρινο τοίχο, λόγω της μικρής εκκεντρότητας του κατακόρυφου φορτίου από τον άξονα του τοίχου.

Συμφωνώ αλλα ο μοχλοβραχίονας θα είναι τόσο μικρός ( <0,10m) που η ροπή θα είναι πολύ μικρή. Η καταπόνηση θα είναι κυρίως αξονική και αν έχει μεγάλο φορτίο (Ν) από τη στάθμη αυτή και πάνω ώστε να μειωθεί η εκκεντρότητα όπως πολύ σωστά επισήμανες τότε δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

 

Το διάφραγμα γενικά τι το θέλουμε σε αυτή τη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

εαν στηριξουμε με ενα γωνιακό επί του τοίχου, η εκκεντρότητα θα ειναι το μισο πάχος του τοίχου ~0.25-0.30. η ροπη δεν θα ειναι μεγαλη αλλά μας "ενοχλει" οτι ειναι εκτος επιπέδου και η ροπή αντοχής ενος πέτρινου τοιχου σε εκτος επιπέδου φόρτιση συμφωνα με τον ec ειναι πολυ μικρή. επίσης η ροπή αυτή ενδέχεται να μεγαλώσει λόγω του ότι δύσκολα επιτυγχάνεται στην πράξη αληθινή άρθρωση της δοκού του πατώματος.

Συμφωνα με βιβλιογραφία (π.χ. καραντωνη αν θυμάμαι καλα) το διάφραγμα βοηθάει στην ενιαια συμπεριφορά του κτιριου. το σιγουρο ειναι οτι τα κτιρια με διαφραγματικη λειτουργια ειναι πιο κοντά στις παραδοχές της αναλύσης μας και αρα μπορούμε να προβλέψουμε καλυτερα την συμπεριφορά τους. πάντως δεν ειναι απαραίτητο... επίσης το ξύλινο πάτωμα δεν θα μπορούσε να αποτελέσει πλήρες διαφραγμα ετσι κι αλιώς.

Link to comment
Share on other sites

επίσης το ξύλινο πάτωμα δεν θα μπορούσε να αποτελέσει πλήρες διαφραγμα ετσι κι αλιώς.
αυτό ακριβώς λέω και εγώ.

 

Για το άλλο θέμα πιστέυω ότι με μία απλή ανάλυση θα μπορούμε να δούμε αν κάνει κακό ή όχι. Προσωπικά δεν μου αρέσει να κάνω καθαιρέσεις σε παλιά κτίρια με φέρουσα τοιχοποιία για να φυτέψω ξύλινα δοκάρια.

 

anyway, είναι πολλοί παράγοντες που θέλουν αναλυση.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι καλά σε επίπεδο γενικής εξέτασης του θέματος. Όταν πάμε να εξετάσουμε συγκεκριμένες περιπτώσεις, διαπιστώνουμε ότι κάποια ζητήματα είναι τελείως ανούσια, ενώ άλλα αναδεικνύονται σε μείζονα θέματα. Πχ, η ροπή που ασκεί το δάπεδο στον τοίχο μπορεί να είναι αμελητέα προκειμένου περί ξύλινου δαπέδου, ή εξαιρετικά σημαντική αν το δάπεδο είναι από σκυρόδεμα.

 

Η δημιουργία δοκοθηκών για την πάκτωση ξυλοδοκών είναι μία τεχνική ευρέως διαδεδομένη. Φυσικά υπόκειται σε περιορισμούς, που όμως δεν μπορούν να γενικευτούν.

 

Η αγκύρωση ή η βλήτρωση σε λιθοδομή είναι κάτι που βεβαίως γίνεται, αλλά διαφέρει σημαντικά σε σχέση με ο,τι έχουμε συνηθίσει για το σκυρόδεμα.

 

Γενικά, το είδος των κατασκευαστικών επιλογών και των ελέγχων αντοχής που θα πρέπει να γίνουν, εξαρτάται από τις αναμενόμενες μορφές αστοχίας.

Link to comment
Share on other sites

3) η περίπτωση που προτάθηκε με την περιμετρική δοκό επί του τοίχου και στηριξη των ξύλινων δοκών επί αυτών, θα εδινε εκτος επιπέδου ροπή στον πέτρινο τοίχο, λόγω της μικρής εκκεντρότητας του κατακόρυφου φορτίου από τον άξονα του τοίχου.

 

Γιατί, έκκεντρη φόρτιση (συνεπώς κ εκτός επιπέδου ροπή) δεν έχουμε ούτως ή άλλως στην απομείωση που συναντάμε -συχνά πυκνά- εσωτερικά στις λιθοδομές (υποκείμενη - υπερκείμενη στάθμη) ;

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.