Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

μόρφωση φορέα ξύλινου δαπέδου και επάρκεια διατομων


 
johnathinaios

Recommended Posts

Ε δώσε κ ένα λινκ για να κριτικάρουμε. Αναφέροντας "την μεν πρώτη περίπτωση -όπου βλέπουμε σε τομή μία υπερμπατική πλινθοδομή με λεζάντα "λιθοδομή"- δεν κατανοώ την σκοπιμότητα της εγκοπής", μάλλον θα οφείλεται είτε στον λόγιο τρόπο με τον οποίο εκφράζεσαι, είτε στα πολλαπλά φάουλ στα οποία υποπίπτεις. Η 1η (αν θυμάμαι καλά), μάλλον ήταν τρισδιάστατη απεικόνιση κ όχι τομή (η 2η ναι, ήταν τομή).

 

Το τι φαίνεται ελκυστικό, το τι είναι δόκιμο και και και, δεν νομίζω ότι είσαι ο καταλληλότερος για να το απαντήσεις. Υποτιθέμενος συνάδελφος δεν νομίζω ότι είμαι, έχω όνομα, επώνυμο, ιδιότητα (το αν σε πείθει μία τέτοια αναφορά δεν με πολυαφορά είναι η αλήθεια), όπως κ εσύ (γνωρίζοντας τις δουλειές σου μπορώ να σου πω, γιατί κ το Υπουργείο ε όπως καταλαβαίνεις δεν είναι κ κανένας τεράστιος χώρος) κ το ίδιο μεταπτυχιακό (απ' όσο γνωρίζω).

 

Εξήγησέ μου όμως, αφού όλα τα παραπάνω ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας, τι ακριβώς αγνοούμε ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

- Τις οριζόντιες συνιστώσες που προκαλεί η μεταβολή του τασικού πεδίου λόγω εγκοπής.

- Την εκτός επιπέδου κάμψη.

 

 

Υ.Γ: Φιλική συμβουλή. Αρπάζεσαι εύκολα και δεν είναι καλό. Το δε ποιος είμαι και ποιον κρίνω είναι μια συζήτηση που εσύ άρχισες...

Edited by AlexisPap
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, σε 1,45m. πάχος τοιχοποιίας, θα έχουμε μία σοβαρή εκτός επιπέδου κάμψη σε μία τοιχοποιία η οποία έχει περιμετρικά περιδεθεί με UPN, το οποίο αγκυρώνεται αφενός στην τοιχοποιία κ αφετέρου εδράζεται επί της απομείωσης. Οκ ......... !

 

Τώρα για ποια εγκοπή μιλάς, δεν καταλαβαίνω.Αν εννοείς την απομείωση, αυτή υφίσταται, δεν δημιουργήθηκε, η δε ανοξ. δοκοθήκη (αν εννοείς το σημείο της δοκοθήκης) μπαίνει ακριβώς στο σημείο όπου προϋπήρχε η αρχική. Αν τέλος, εννοείς την εγκοπή δίπλα στην δοκοθήκη, χωρίς αυτή δεν θα φαινόταν η πλάγια όψη (ο λόγος αναφέρθηκε παραπάνω).

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Σε μιά ιδεατή περίπτωση είχα προτείνει το συνημμένο.

 

Σε αυτη τη λυση αναφερετε ο Αλεξης και οχι στη δικια σου..

Για τη δικια σου λυση ρωτησε πως αγκυρωνεις τα βλητρα....

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές πρέπει να το πω... Μιλάω για του jek, στο #51!

Δεν έχει πάχος 1,45, δεν έχει απομείωση, έχει εγκοπή και μοιάζει με υπερμπατική πλινθοδομή.

 

Εσένα σε ρώτησα τι βάθος αγκύρωσης έχουν τα αγκύρια που δείχνεις και με τι υλικό τα πακτώνεις.

 

 

Edit:

Έλα βρε terry, πρόλαβες! :razz:

Ανάψανε τα αίματα και μπερδευτήκαμε (ή μπερδευτήκαμε κι ανάψαν τα αίματα; ) :roll:

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, πάσο λοιπόν.

 

(Δεν παύει να αναιρεί τα παραπάνω πάντως)

 

Που ακριβώς θες να καταλήξεις ; Αν έχω ελέγξει τις αγκυρώσεις (μέσω Σπυράκου, Δρίτσου - CEB - , Αμερικάνικος Κανονισμών) ; Ας πούμε ότι τις αγκυρώνω σε ένα βάθος με t.τοιχ. > 2 x l.b . Κ ας πούμε ότι βάζω χημικά αγκύρια με μία τάση συνάφειας μικρή. Επίσης, ας πούμε ότι τα αγκύρια τοποθετούνται με κλίση (ως προς την κάτοψη), \ / .

 

Υ.Γ. Αν ρωτάς ΚΑΙ εμένα, το 2ο θα έλεγα.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Έχει ασχοληθεί κάποιος από όλους αυτούς που αναφέρεις με οριακές καταστάσεις αστοχίας αγκυρίου / βλήτρου σε λιθοδομή; Ή μήπως αναφέρονται σε αγκυρώσες σε -θεωρητικά- ομογενές υλικό;

 

Δεν θέλω να μάθω κάτι. Ρωτάω φιλικά, από ενδιαφέρον για τον τρόπο που εργάζονται άλλοι συνάδελφοι.

Δεν περιμένω να μάθω το από το φόρουμ αγκυρώσεις.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Δεν ρώτησα αν χρειάζεσαι ταχύρρυθμα φροντιστηριακά μαθήματα, που θες να καταλήξεις ρώτησα.

 

Γιατί, μήπως είδες εσύ κάποιον άλλο δόκιμο τρόπο που να μπορούμε να υιοθετήσουμε, προκειμένου να ποσοτικοποιήσουμε τις αντοχές εξόλκευσης κλπ σε λιθοδομές ; Εγώ πάντως δεν έχω βρει (εκτός των επιτόπου δοκιμών). 'Η μήπως η τακτική που ακολουθούμε στις μελέτες για την εκτίμηση των αντοχών (το 90% συναδέλφων που ασχολούνται με μελέτες αποκαταστάσεων) προσεγγίζει κατά πολύ την πραγματικότητα ; Αν προσομοιώνεις την τοιχοποιία ως έχει (τρίστρωτη, με αντοχές 0,10MPa στο γέμισμα και όσο-βγάλει-MPa στις παρειές κ ποσοτικοποιείς κ τη συνολική αντοχή) στο sap2000, τότε πάσο (πάλι).

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Για να πεσουν οι τονοι..

 

Αλεξη & Directionless

 

Σε λιθοδομη εχω χρησιμοποιησει μεταλλικα αγκυρια HLTI...

Υπαρχουν και τα χημικα αγκυρια με χιτωνιο τοσο απο τη SIKA οσο και απο τη HILTI..

 

Πως σας φαινεται σαν λυση???

 

Ασφαλως το τρυπημα θα ειναι ή σε κονιαμα ή σε λιθοσωμα...

Ειδικα δε σε αργολιθοδομη οι οπες θα ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Τι σε ανησυχεί στις οπές ; Πως θα τις κάνεις ;

 

Αυτό με τα χιτώνια το 'χω δει, δεν το 'χω χρησιμοποιήσει ποτέ. Μεταλλικά οκ, αν θυμάμαι καλά όμως, βγάζει μέχρι 300mm (περιοριστικό για τα μεγάλα πάχη). Γιατί δεν χρησιμοποίησες μόνο τις ρητίνες της HILTI κ ντίζες (εκτός HILTI - παραγγελία) ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.