Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

μόρφωση φορέα ξύλινου δαπέδου και επάρκεια διατομων


 
johnathinaios

Recommended Posts

Συνάδελφε ευχαριστώ για την επιμελημένη απάντηση σου. Το απόγευμα θα αναρτήσω την ιστορική εξέλιξη του κτιρίου όπως έχει προκύψει απο τα "ανασκαφηκά" δεδομένα, αφού επρεπε να αφαιρέσω τουλάχιστον πέντε διαφορετικά δάπεδα και επιχρίσματα για να εντοπίσω την εγκατάσταση του βυρσοδεψείου που ανήκει στην προβιομηχανική εποχή και την μελέτη τών κονιαμάτων. Το περίεργο είναι πως δεν έχω εντοπίσει καθόλου στοιχεία που να αφορούν στα αρχικά ξύλινα πατώματα, φωλίες δοκών ή ξυλοδεσιές στο επίπεδο του ορόφου, οποτε και πρόταση μου είναι με βαση την αναρτημένη εικόνα που πιστεύω πως αντιστοιχεί σε εποχή τουλάχιστον 50 χρόνια με μεταγενέστερη την τοποθέτηση μεταλλικής δοκού πολύ νωρίτερα.

 

το βυρσοδεψείο είναι στη Λεσβο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από την στιγμή που έχεις μία παλαιά κατασκευή την οποία τρόπον τινά αποκαθιστάς, θα ήταν προτιμότερο να εφαρμόσεις κατασκευαστικές τεχνικές της εποχής. Ήτοι, έδραση των δευτερευουσών δοκών επί των κυρίων. Βέβαια, είναι απίθανο στην αρχική φάση το κτήριο να μην είχε υποστυλώματα στο άνοιγμα των 7m, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Ποιας εποχής είναι το κτίσμα και σε ποιο χωριό; Πότε διακόπηκε η αρχική του χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εξεταστεί η περίπτωση πυκνής εσχάρας κοιλοδοκών (συνεπίπεδα στοιχεία) και περιμετρικής έδρασης σε χαντρωμένη δοκό U; Έχει πλεονεκτήματα νομίζω η ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

φιλικά και με σεβασμό..επειδή είδα την φωτό της προτεινόμενης αγκύρωσης-ντίζας νομίζω πως σημασία μεγάλη έχει αυτό που λέει ο αλέξης στο τελευταίο μνμ του.(εφαρμογή τεχνικών της εποχής του).

Edited by noutsaki
Link to comment
Share on other sites

@noutsaki : φιλικά πάλι αλλά η εφαρμογή τεχνικών της εποχής που είπε ο AlexisPap αναφέρεται μόνο στην διάταξη (αν κατάλαβα καλά) του ξύλινου συστήματος. Το τι γίνεται με τις εδράσεις, είναι άλλο καπέλο (τότε ήταν απλά εδραζόμενες, δεν σημαίνει όμως ότι και σήμερα θα πρέπει να τις αφήσεις να λειτουργούν έτσι).

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν τρόποι οι εδράσεις να είναι "κρυφές" και να μην "αλλοιώνουν" την αρχιτεκτονική του κτίσματος. αλλά ας μην επεκταθούμε σε αυτό γιατί θα σπαμάρουμε στο αρχικό θέμα. απλά και μόνον ως παρατήρηση.καλημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μια ξαφνική αδιαθεσία με εμπόδισε να ολοκληρώσω την απεικόνιση της ιστορικής εξέλιξης που υποσχέθηκα θα προσπαθήσω τις επομενες μέρες που θα εχω και περισσοτερο χρονο. μεχρι τοτε στέκομαι σε 2-3 σημεία απο τα οσα έχουν διατυπωθεί μέχρι τωρα.

όσο περνάει ο καιρός αρχίζω να πιστεύω πως το κτίριο δεν είχε ενδιάμεσο πάτωμα. διαβάζοντας ότι μπόρω απο τα πολυ δυσανάγνωστα συμβόλαια, γίνεται αναφορά για μονοροφη οικοδομή μετα παταρίου αγορασμένο απο το 1906 απο τουρκο ιδιοκτήτη και με αναφορές πως λειτουργούσε ως βυρσοδεψείο τουλάχιστον ως το 1948. Το 1952 λέγεται πως χρησιμοποιείται πια ως αποθήκη αλιπάστων. Λέω λοιπόν πως ενδέχεται το κτίριο να πέρασε απο την προβιομηχανική επεξεργασία (βλέπε Η προβιομηχανική βυρσοδεψία στην Ελλάδα ΠΙΟΠ ) στην βιομηχανική οπότε άλλαξε ουσιαστικά ο μηχανολογικός εξοπλισμός και φυσικά ο απαιτούμενος χώρος λειτουργίας. Αυτό συνάδει και με την οικοδομική εξέλιξη του κτιρίου οπως θα φανεί απο τα σχέδια που θέλω να σας παρουσιασω. Αν λοιπόν με την εξέλιξη αυτή χρειάζονταν όγκο και όχι εμβαδό ίσως ετσι να εξηγείται η απουσία ενδείξεων παλιού πατώματος και αυτό να προστέθηκε πολύ αργότερα με την μετατροπη της εγκατάστασης σε παστουτζίδικο. Αυτά βέβαια είναι εικασίες αφού δεν υπάρχει κάποια ιστορική τεκμηρίωση. Που θέλω να καταλήξω? Αν δεν υπάρχει μια ξεκάθαρη εικόνα για το παρελθόν είναι καλύτερα να αναπαράγω σκηνογραφικά ένα παλίο ξύλινο δάπεδο ή ειναι θεμιτό να χρησιμοποιήσω μια πιο σύχρονη λογική? και το κλείνω εδώ.

Συνάδελφε kan62 δίαβασα πολλές φορές τη τοποθέτηση σου και θα ήθελα αν γίνεται να αναλύσουμε λίγο περισσότερο την εξασφάλιση η όχι διαφραγματικης λειτουργίας του δαπέδου με το σύστημα που πρότεινα και κατα ποσο έχει συνεισφορά στη συνολική φέρουσα ικανότητα αλλά και σεισμική δράση. Με δεδομένο ότι το κτίριο έχει προκύψει απο προσθήκες επιμέρους τοίχων, τι φορέα θα πρότινες εσυ ή οι άλλοι συνάδελφοι ως οριζόντιο διάφραγμα στο επίπεδο του ορόφου? τελικά η χρήση δοκοθήκης είναι αποδεκτή απο τον ευρωκώδικα ή επηρεάζει δραματικα την διατομή απο εφελκυσμό κάθετα στις ίνες?

θα ήθελα επίσης να μοιραστούμε και αποψεις για κρυφές εδράσεις (ακούγεται πονηρό) ωστόσο χάντρωμα μεταλλικών διατομών το θεωρώ υπερβολικό απο την άποψη αποδιοργάνωσης της τοιχοποιίας κατα την τοποθέτηση.

Ευχαριστώ για αλλη μια φορα και ελπίζω να μην σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

O JEK είπε κάτι σωστό - κατά τη γνώμη μου - ως προς τη δεύτερη πρόταση (περιμετρική δοκός UPN), αλλά αφού το βάρος έπεσε στο post του kan62 (τα υπόλοιπα πέρασαν σε δεύτερη μοίρα), ας περιμένω πρώτα να τοποθετηθεί αυτός κ το ξανασυζητάμε.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

O JEK είπε κάτι σωστό - κατά τη γνώμη μου - ως προς τη δεύτερη πρόταση (περιμετρική δοκός UPN), αλλά αφού το βάρος έπεσε στο post του kan62 (τα υπόλοιπα πέρασαν σε δεύτερη μοίρα), ας περιμένω πρώτα να τοποθετηθεί αυτός κ το ξανασυζητάμε.

κανένας δεν πέρασε σε δευτερη μοιρα και περιμένω απ όλους ιδέες και αποψεις. αναφέρω "τι φορέα θα πρότινες εσυ ή οι άλλοι συνάδελφοι" και "χάντρωμα μεταλλικών διατομών το θεωρώ υπερβολικό απο την άποψη αποδιοργάνωσης της τοιχοποιίας κατα την τοποθέτηση". προσπάθησα χτες να δώσω απαντήσεις στους περισσότερους αν και η κουβέντα εχει ξεφύγει αρκετά απο τα τρια αρχικά ζητήματα χωρις νομίζω να παραμελήσω κανένα.

 

καλημέρα σε όλους. κάνατε τη βόλτα που σας πρότεινα?

καλή επ-ανάσταση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.