Μετάβαση στο περιεχόμενο

μόρφωση φορέα ξύλινου δαπέδου και επάρκεια διατομων


 
johnathinaios

Recommended Posts

Πολύ καλή η λύση jek, απλά θα ήθελα να μου λύσεις κάποιες κατασκευαστικές απορίες.

- Τι εννοείς με τον όρο "κονιαμα". (στερέωση, κόλληση)

- Πως θα περάσει παντού το κονίαμα και ειδικά στην οπή της ντίζας.

- Μου φαίνεται ότι η λάμα που έχει σχεδιαστεί εξωτερικά θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από το UPN220. Επιφέρει μικρότερη καταπόνηση καθώς θα μειωθούν οι τάσεις(μεγαλύτερο επιφάνεια)

- Προβλήματα διάβρωσης της λάμας εξωτερικά και εμφάνισης της (αυτά λύνονται εύκολα, απλά τα επισημαίνω)

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το UPN220 εχει ενα "βαθος" γυρω στα 6εκ...

Ειναι αρκετα για την εδραση των ξυλινων δοκων???

εκτος να δεν εχω καταλαβει κατι..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8εκ ειναι το πλατος και περιπου 1εκ το παχος του κορμου..

Πες 7εκ βαθος...

 

Θα μπορουσες να φτιαξεις και συγκολλητη διατομη :smile:

Αλλα τρεχα γυρευε μετα...

 

Εχω διαβασει απο την αρχη το θεμα στα γρηγορα..

 

Οπως ειπε και ο Αλεξης, αναλογα την περιπτωση επιλεγεις..

Καλη λυση ειναι δοκος με ντιζες επι του τοιχου και η εδραση των ξυλινων δοκαριων σε αυτη..

 

Καλη λυση ειναι και οι δοκοθηκες, αλλα θελουν δουλεια..

 

Τωρα μια ωραια λυση που σκεφτηκα θα ηταν ανοδειξωτα κουτια-δοκοθηκες που θα μπουν στην τοιχοποιια με καταλληλο κονιαμα-αγκυρωση και σε αυτες τις θηκες θα μπουν τα δοκαρια..

 

 

ΥΓ. Υπαρχουν και οι διατομες UPE, τα πελματα των οποιων δεν ειναι μειουμενου παχους οπως τα UPN, οποτε μπορεις ευκολοτερα να κολλησεις ελασμα-προεκταση στο κατω πελμα... αλλα δεν ξερω αν κυκλοφορουν οι διατομες αυτες στην Ελλαδα....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για κάτι τέτοιο έλεγα, εγώ προσωπικά δεν είπα τίποτα για έδραση μέσα στο UPN (γι' αυτό αναφέρθηκα στις δοκοθήκες από 316). Διαφορές σε σχέση με το τελικό : το βλήτρο επαρκεί, αλλά η τελική λύση είναι τελικά με 4αδα. Επίσης, οι διαστάσεις έχουν δοθεί λάθος (δεν είναι το updated μοντέλο), με αποτέλεσμα το σανίδωμα να "βρίσκει" στο άνω πέλμα της περιμετρικής δοκού (στην πραγματικότητα εδράζεται επ' αυτού). Όλες οι κύριες δοκοί με τη διαδοκίδωση "βιδώνονται", ενώ το σανίδωμα καρφώνεται.

 

31615006.th.jpg

 

1tomh.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Περίδεση των τοίχων για τις ρωγμές που παρουσιαζόντουσαν καθ' ύψος (μια επιπλέον εξασφάλιση σε περίπτωση που θεωρηθεί ότι βαθύ αρμολόγημα + ενέματα δεν αποκαταστήσουν στο 100% τις ρηγματώσεις).

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Στην μεν πρώτη περίπτωση -όπου βλέπουμε σε τομή μία υπερμπατική πλινθοδομή με λεζάντα "λιθοδομή"- δεν κατανοώ την σκοπιμότητα της εγκοπής. Προφανώς και ο εμπνευστής της δεν κατανοεί τα προβλήματα που αυτή δημιουργεί στην λιθοδομή.

 

Στην δε δεύτερη περίπτωση, ποιο είναι το βάθος εισχώρησης των αγκυρίων στην λιθοδομή, και ποιο το μέσο πακτώσεως;

Link to comment
Share on other sites

Καλά, εσύ κόλλησες στο sketchup (αν κατάλαβες ότι πρόκειται γι' αυτό, αλλιώς πάσσο) ; Και ποια εγκοπή... Αν δεν σχεδιαζόταν με εγκοπή δεν θα έβλεπες την πλάγια όψη... (άλλα λόγια να αγαπιόμαστε).

 

Για το 2ο δεν θα σου πω, γιατί απλά δεν καταλαβαίνω σε ποια φωτογραφία αναφέρεσαι (έχεις να ποστάρεις 2 σελίδες κ περίμενες να κρίνεις τη δουλειά άλλου ; ) Tα λέμε (όταν ανεβάσεις κ κάτι δικό σου).

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει πάνω από ένας χρόνος που ανέβασα "το δικό μου"... 8-)

 

Πέραν τούτο, κι επειδή διαδικτυακώς γίνονται εύκολα παρεξηγήσεις, το αν κρίνω ή όχι μία υποτιθέμενη δουλειά ενός άγνωστου υποτιθέμενου συναδέλφου βρίσκεται καθαρά στον φαντασιακό χώρο.

 

Κάποιοι προτείνετε κάποιες κατασκευαστικές επιλογές που τις θεωρείτε δόκιμες, ενδιαφέρομαι να μάθω υπό ποιες συνθήκες και με τι παραδοχές τις θεωρείτε δόκιμες, διότι αυτό που βλέπω να παρουσιάζετε δεν έχει κανένα χαρακτηριστικό που να φαίνεται ελκυστικό. Αντιθέτως, δείχνει να έχουν αγνοηθεί βασικά στοιχεία σε σχέση με την μηχανική της τοιχοποιίας.

 

Τέλος, πρώτο είναι του jek και δεύτερο το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.