Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή φωτοβολταϊκών πλαισίων


thoi6959

Recommended Posts

Βρήκα σε απίστευτη τιμή πάνελ της Renesola (κινέζικα) με πολύ καλα χαρακτηριστικά. Αλλά αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι η αξιοπιστία . Εχω εγκαταστήσει 10 kw σε στεγή τα πλαίσια της Silcio (Ελληνικά) κ ειμαι ευχαριστημένος, το σύστημα λειτουργεί περί 9 μήνες τώρα . Αν μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο πάνελ το οποίο το έχετε δουλέψει κ είναι αποδεδειγμένα αξιόπιστο κ αποδοτικό θα σας ήμουν υπόχρεος . Απλά θέλω κάτι συγκεκριμένο κ όχι από θεωρητικές τιμές που δίνουν κατασκευαστές κτλ.

 

Ευχαριστώ.

 

επίσης θα ήθελα κ τη γνώμη σας για τα πάνελ της Day4energy τα οποία χρησιμοποιούν διαφορετική τεχνολογία από τα κλασικά busbars .

Edited by miltos
Συγχώνεψη διαδοχικών δημοσιεύσεων
Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι ετεραιές Απο Αμερική και Καναδά προσπαθούν να σπρώξουν οτι στοκ έχει μείνει μιας και σιγα σιγά κλείνουν.

Επίσης μην διαλέγεις "διαφορετικές" τεχνολογίες διότι κάνεις μια εγκατάσταση για 25 χρόνια και αν σε 2-3 χρόνια σου παρουσιαστεί ένα πρόβλημα και η εταιρεία έχει κλείσει θα ψάχνεις να βρεις.

Τα Renesola είναι στην κατηγορία Yingli, Trina κτλ. Οχί κατι ιδιαίτερο αλλα δίκαια για τα λεφτά τους

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μην διαλέγεις "διαφορετικές" τεχνολογίες διότι κάνεις μια εγκατάσταση για 25 χρόνια και αν σε 2-3 χρόνια σου παρουσιαστεί ένα πρόβλημα και η εταιρεία έχει κλείσει θα ψάχνεις να βρεις.

Βάζεις έναν solaredge κ λύνεται αυτό το πρόβλημα κ το αντικαθιστάς με άλλο πάνελ.

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εδώ μιλάς οτι θες να κάνεις κάτι οικονομικό. δλδ κάθεσαι και τσιγκουνευεσαι τα panel και λες βάζεις solaredge χωρις να έχεις σκιάσεις ή διαφορες κλήσεις και κατευθυνσεις

 

τελικά τι ισχύει ?

Edited by bathory1000
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω κάτι οικονομικό , αξιόπιστο θέλω 2 κατευθύνσεις έχω 160 μ Ν/Α περίπου 7 kw k 245 μ Ν/Δ 3 Kw .κεραμοσκεπη σκιαση απο κολονα Δεη μονο στα 3 kw.

απλά μου έκαναν εντύπωση τα πάνελ της Day4energy κ θέλω να μάθω περισσότερα για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από θέμα απόδοσης (kWh/year) τα καλύτερα κατά φθίνουσα σειρά είναι τα Sanyo, Suntech, Renesolar, Canandian solar, JA solar (προέκυψε από μοντελοποίηση της συμπεριφοράς τους για συγκεκριμένες τιμές θερμοκρασίας και ηλιακής ακτινοβολίας από το PVGIS). Ορισμένες από αυτές ήταν πρώτες στην αγορά φωτοβολταικών το 2011 (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_photovoltaics_companies).

 

Ωστόσο, η απόδοση καθεαυτή δεν λέει τίποτα αφού το ζητούμενο είναι η μεγιστοποίηση του κέρδους σε βάθος 25ετίας . Και δεδομένου ότι το μεγαλύτερο μερίδιο στο κόστος ενός φωτοβολταικού συστήματος κατέχουν τα πανέλα αποδοτικότερη επένδυση είναι αυτή με το οικονομικότερο πανέλο. Από εκεί και πέρα βέβαια τίθενται και άλλα ερωτήματα όπως οι εγγυήσεις και η αξιοπιστία της εταιρείας παραγωγής.Διότι αν φουντάρει άντε να βρεις πανέλο άλλης εταιρείας με τα ιδια χαρακτηριστικά για να το αντικαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Την καταταξη αποδοσης απο που την εχεις βρει?Ποιος εκανε αυτες τις μετρησεις,ποια ηταν τα εργαστηριακα στοιχεια που ελαβε υπ'οψην του και σε ποιο βαθος χρονου?Ποια πανελ ελαβαν μερος στη δοκιμη?

Γενικα,επετρεψε μου να αμφισβητω βαρεως τα στοιχεια που παραθετεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όποιος έχει ασχοληθεί σοβαρά με οικονομικές μελέτες νομίζω πως δεν επηρεάζει και τόσο πολύ την απόδοση της επένδυσης μία διαφορά της τάξεως των 3-4 χιλιάδων ευρώ στο αρχικό κόστος μιας και αντί να τζιράρει 15000 ευρώ θα τζιράρει 14700.

Αυτό που μετρά είναι η αξιοπιστία των υλικών. Τώρα αν οι διαφορές είναι μεγαλύτερες εκεί το σκεφτόμαστε.

Βέβαια όταν έχεις μία προσφορά 22000 και μία 25000 το σκέφτεσαι πολύ αλλά πάντα μα πάντα ισχύει πως ότι πληρώνεις παίρνεις. Αν δεν έχεις να κάνεις με άσχετους ή άτομα που δεν ακολουθούν τις τάσεις της αγοράς πάντα αυτός που είναι ακριβότερος έχει και κάτι παραπάνω να προσφέρει , εκτός αν δεν ξέρει να εκτιμάει σωστά τη δουλειά του.

Συγνώμη για το of toppic

Edited by miltos
Αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.