Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπάρχει οικοδομική γραμμή εκτός σχεδίου; (Άρθρο 29 ΓΟΚ)


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα συνάδελφοι,

διάβασα τα παραπάνω και κάλύφθηκα πλήρως σε μια δική μου περίπτωση.

Το μόνο που δεν μπορώ να διασταυρώσω είναι αυτό που αναφέρθηκε στο post#3

από τον εκλεκτό συνάδελφο Grtopo,

όπου αναφέρει ότι όριο Σ.Δ. είναι το 0,80 για την δόμηση σε εκτός σχεδίου γήπεδα με το άρθρο 29/ΓΟΚ 2000.

Δεν έχω βρεί όριο το 0,80 (βάσει αρ.6 Ν.1337/83.

Μπορεί να μου πεί κάποιος που το λέει?

 

Επίσης τώρα που άλλαξε ο ΓΟΚ σε ΝΟΚ δεν πιστεύω να μην ισχύει το αρ.29?

 

Επίσης τα όρια αρτιότητας που ελέγχουμε τους όρους δόμησης του απέναντι Ο.Τ. είναι με τον κανόνα ή με την παρέκκλιση??

δηλ.εγώ μπορώ να δημιουργήσω στο εκτός σχεδίου γήπεδο εμβαδόν αρτίου στο κανόνα (400τμ) αλλά με πρόσωπο της παρέκκλισης (12μ ενώ πρόσωπο κανόνα=15μ) - άρα τελικά έχασα ?

 

ευχαριστώ

Edited by axoul
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα,

η παράγραφος 2 του άρθρου 8 του ΝΟΚ που αναφέρεται στα ακραία σημεία των εγκεκριμένων σχεδίων,

στο σημείο ..............."με τον περιορισμό ότι ο συντελεστής δόμησης δεν επιτρέπεται να είναι
μεγαλύτερος από τα οριζόμενα στο άρθρο 6 του Ν.1337/1983, όπως ισχύει".

Ξέρει κανείς ποιός είναι αυτός?
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις ότι διάβασες το άρθρο 6 του 1337 και δεν το βρήκες;

http://www.mechpedia.gr/wiki/%CE%9D_1337/1983#cite_note-4

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλημερα επειδη εχω μπερδευτει λίγο εχω αυτή την περίπτωση όπως φαινεται και στην εικόνα που επισυνάπτεται. σε εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο που εγκρίθηκε το 1994 το γήπεδο μου είναι το διαγραμισμένο (στο εκτός κομμάτι).  τελικά σε τέτοια περίπτωση τι όρους δόμησης και  αρτιότητας έχω? εντός ή εκτός?

Model.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα! Έχω ακριβώς την ίδια αναπάντητη απορία με το τελευταίο μήνυμα του anvar για γήπεδο άρτιο κατά κανόνα απέναντι από πράξη εφαρμογής μετά το 1983 κυρίως ως προς τη θέση του κτιρίου (πλάγια όρια, απόσταση από δρόμο). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω περίπτωση γεωτεμαχίου 2300τ.μ. εκτός σχεδίου εντός ζώνης με πρόσωπο (πράσινη γραμμή στο διάταγμα) στο όριο της επέκτασης σχεδίου που έγινε το 1992. Ισχύουν οι διατάξεις του ΝΟΚ αρ.8 παρ.3;  ήτοι δομείται για τα κατα κανόνα όρια αρτιότητας του απέναντι Ο.Τ. δηλαδή στη περίπτωσή μου για τα 500τ.μ. με Σ.Δ.0,40 οπότε δόμηση 200τ.μ. κλπ.. Αν ισχύουν τα παραπάνω φαντάζομαι για το εναπομείναν τμήμα 1800τ.μ. επειδή είναι <2000τ.μ. δεν δομείται αλλα παραμένει ακάλυπτο, ορθα;

Link to comment
Share on other sites

Η ζώνη των 500μ γύρω από κάποιο οικισμό είναι είναι υπόθεση που αφορά την εκτός σχεδίου δόμηση.

Ζώνη 500μ έχουν συνήθως οι παλαιοί οικισμοί μα συνεκτικό κομμάτι (κατά καιρούς έχει γίνει κατάχρηση της διάταξης αυτής και σε άλλους οικισμούς)!

Όταν γίνεται μία επέκταση κάποιου τέτοιου οικισμού δε "μεταφέρεται" αυτόματα και η ζώνη αυτή των 500μ. Πριν την επέκταση γίνεται πάντα ένα ΓΠΣ για την περιοχή. Και τότε ο  κανόνας είναι:  

υπάρχει ΖΟΕ δεν υπάρχει ζώνη των 500 μ

1. Από την στιγμή που υπάρχει ΖΟΕ δεν υπάρχει ζώνη των 500 μ.
2. Από την γραμμή του ορίου του οικισμού μέχρι το όριο της ΖΟΕ ισχύουν οι ειδικοί όροι δόμησης που ορίζει η ΖΟΕ.

Η ημερομηνία δημιουργίας του αγροτεμαχίου έχει σημασία μόνο αν η ΖΟΕ ορίζει κατά παρέκκλιση αρτιότητες για τα υφιστάμενα της ημ/νία δημιουργίας της (1992).

 

Υ.γρ. Το θέμα αυτό συζητήθηκε αρκετές φορές εδώ στο φόρουμ.

Ψάξτο. 
 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τη ζώνη 500μ. πάντα την ελέγχω απο όρια αρχικού οικισμού και όχι επέκτασης εννοείτε. Στη περίπτωσή μου ενω υπάρχει ΓΠΣ δεν βλέπω καθορισμό ΖΟΕ. Πάνω στο χάρτη δυτικά γραφω τη θέση του γεωτεμαχίου. Εκτός κ αν κάτι μ διαφεύγει. Αλλα μίλησα και με την τεχν. υπηρεσία και μ είπαν πως είναι εκτός σχεδίου εντός ζώνης. Το θέμα είναι αν δομείται με διατάξεις οικοπέδου. Όταν συντάξω το τοπογραφικό θα κάνω ερώτημα προς την πολ/μία, αλλά θα αργήσουν να απαντήσουν και πάντα ο πελάτης βιάζεται....

ΝΙΚΗΤΗ_ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ_1_5000.jpg

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.