Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργασίες Πολιτικού Μηχανικού


af.civileng

Recommended Posts

συμφωνώ σε αυτό που λες,και γι'αυτό το τόνισα κιόλας..

 

Το ρωτάω απλά από θέμα εφορίας και καδ.....Λογικά πρέπει να έχεις άδεια για κατασκευαστή ε?

Link to comment
Share on other sites

..Δεν ξέρω τίποτα,ούτε έχω και το συνεργείο...

Λέγοντας πως δεν έχεις το συνεργείο 

τι εννοείς?

 

Να ξεκινήσουμε από τα βασικά:

έχεις δουλέψει καθόλου σε άλλο συνάδελφο 

που να ασχολείται και με τον κατασκευαστικό τομέα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω καθόλου πείρα,δεν έχω δουλέψει πουθενά...

 

Δεν ρωτάω για μένα,απλή ερώτηση είναι....

 

Το ερώτημα είναι για τα καδ,πρέπει να έχει δηλώσει κατασκευαστικό καδ?

 

Λέγοντα για το συνεργείο εννοώ ότι δεν έχω γνωριμίες κάποιους μαστόρους ώστε να κάνουν την δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντα για το συνεργείο εννοώ ότι δεν έχω γνωριμίες κάποιους μαστόρους ώστε να κάνουν την δουλειά..

 

Τα βλέπεις από εντελώς λάθος οπτική γωνία τα πράγματα.

Πρώτα μπαίνεις μέσα στην δουλειά.

Γνωρίζεις την δουλειά.

Γνωρίζεις πολλά συνεργεία που κάνουν την δουλειά.

Και στο τέλος επιλέγεις κάποιους που να ταιριάζουν με τα δικά σου κριτήρια (που θα έχεις σχηματίσει με τα χρόνια...).

 

Αν δεν δουλέψεις κάποια χρόνια σε έργα (κατασκευαστικά και μελετητικά)

όλα αυτά που ρωτάς έχουν εντελώς θεωρητικά αξία. 

 

Εκτός και αν δεν θέλεις να εργάζεσαι ως μηχανικός

αλλά ως μεσάζον - μεσολαβητής για συνεργεία 

χωρίς καμία ευθύνη για την τελική έκβαση της εργασίας

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου όταν τελείωνα την σχολή.......

 

Μα έλα που όταν τελείωσα και έψαχνα πρακτική δεν έβρισκα μηχανικό να κάνω την πρακτική μου  (δεν ζητούσα και λεφτά)

 

Κάπου βρήκα τελικά και έκανα την πρακτική....Μετά πήγα στρατό και όταν γύρισα ο άνθρωπος δεν είχε καθόλου δουλειά....

 

Δεν έβρισκα πουθενά δουλειά και έτσι είπα να ανοίξω το γραφείο και με συνεργασία με τα κουφώματα να κάνω κάτι στην ζωή μου....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φίλε, όταν λες ότι δεν έχεις καθόλου εμπειρία τι να κατασκευάσεις? Πως? Λογικό όλοι το ίδιο θα λέγαμε δεν είσαι ο πρώτος.... 

Αυτό που προέχει είναι να μάθεις τη δουλειά με την ευρύτερη έννοια. Και από κει και πέρα κινήσαι ανάλογα. Οι ΚΑΔ έρχονται πλέον σε δεύτερη μοίρα ούτε σου απαγορεύει κανένας να προσθέσεις στο μέλλον...αλλα προέχουν τώρα.

Πώς? Συνεργάσου με κάποιον έμπειρο, στείλε κανά βιογραφικό σε εταιρείες....Θα μου πεις τι σου λέω τώρα..Και εγώ στη γύρα είμαι μη νομίζεις. Αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω... Γενικότερα δικτυώσου δεν υπάρχει άλλος τρόπος

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη,καλό κουράγιο! Προσαρμόστηκες στις υπάρχουσες συνθήκες και καλά έκανες. Το να μπεις σε μια δουλειά,να την μάθεις,να γνωρίσεις τα συνεργεία είναι το ιδανικό,αλλά δεν έχει καμία σχέση με την σημερινή πραγματικότητα,εκτός αν δουλεύεις στο τζάμπα. Θα δυσκολευτείς πιο πολύ απο τους παλιούς που έζησαν σε μια καλύτερη περίοδο από άποψη προσφοράς εμπειρίας,αλλά τίποτα δεν είναι αδύνατο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Εδώ θεσσαλονίκη που είμαι σας λέω με δυσκολία βρήκα να κάνω πρακτική....Όλο με κλείνανε το τηλέφωνο λέγοντας ότι δεν έχουν δουλειά....

 

Αλλά ας κάνουμε τα πρώτα μας βήματα με κανένα αυθαίρετο και μετά βλέπουμε...χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα...

 

Εδώ θεσσαλονίκη που είμαι σας λέω με δυσκολία βρήκα να κάνω πρακτική....Όλο με κλείνανε το τηλέφωνο λέγοντας ότι δεν έχουν δουλειά....

 

Αλλά ας κάνουμε τα πρώτα μας βήματα με κανένα αυθαίρετο και μετά βλέπουμε...χαχαχαχαχαχα

 

Συνάδλεφε προσοχή με τα αυθαίρετα,γιατί κρύβουν πολλέεεεεεεεεεεεςςςς παγίδες κ δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση για κάποιον νεο στο χώρο που καλά καλά δεν έχει διαβάσει ΓΟΚ κ ΝΟΚ......πρόσεχε μη βρεθείς κατηγορούμενος απ το πουθενά..εκεί κ αν θέλει συνεργασια με εμπειρο συνάδελφο..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.