Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ιπποδύναμη αντλίας


Recommended Posts

Χαιρετώ τα μέλη του forum, ελπίζω να δείξετε σχετική επιείκια καθόσον είναι το πρώτο μου ποστ.

 

Η ερώτηση που έχω να κάνω αφορά μια γεωλογική τεχνική έκθεση που πρεπει να παραδώσω σχετικά με μια άδεια εκτελεσης έργου υδρογεώτρησης, αλλα το θέμα ειναι μάλλον ευρύτερο.

 

Σε κάποιο σημειο της έκθεσης πρεπει να υπολογιστεί η ιπποδύναμη της υποβρύχιας αντλίας, συγκεκριμένης παροχής, που θα εγκατασταθεί σε κάποιο βάθος της γεώτρησης.

 

Επειδή δουλεύω πάνω σε ένα πρότυπο που έχω βρει απο την υπηρεσία, ο συντάξας της παλαιότερης μελέτης λεει πως αυτος ο υπολογισμός γινεται με τον εξής τυπο

 

HP=Q*M/270*E

 

Q=παροχή σε m3/h

M=μανομετρικό

E=συντελεστης 0,9 για υποβρύχιο και καποιες αλλες τιμες για πομονα και κεντρόφυγγα

 

Αυτο που θελω να ρωτήσω είναι αν αυτος ο τυπος υπολογισμου σας φαινεται λογικος, γιατι δεν μπορω να τον διασταυρώσω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε painter4, για ποιον λόγο να μπεις στον κόπο να υπολογίσεις την ισχύ;

Γιατί δεν σου την δίνει (ή δεν την παίρνεις) από την υδραυλική / μηχανολογική μελέτη

του αντλιοστασίου ή του δικτύου (ο,τι υπάρχει ευκολότερα διαθέσιμο);

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοια μελέτη γιατί δεν προβλέπεται για την αδειοδότηση υδρογεώτρησης. Θεωρείται ως ένα απο τα απαραίτητα κεφάλαια της γεωλογικής-τεχνικής έκθεσης ο χονδρικός υπολογισμός της ισχύς της υποβρύχιας αντλίας που θα τοποθετηθει μέχρι να υπολογισθεί ακριβώς στο στάδιο υλοποίησης του έργου.

 

Πάντως με μια ματια στο site εδω και στο internet βρισκω ως πιο λογικό τύπο υπολογισμού τον N=ρgQH/n ενώ αυτόν που περιλαμβάνεται στην μελέτη που μου δώσανε δεν τον συναντώ πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Ο δεύτερος τύπος που παραθέτει είναι η σωστή έκφραση για την ισχύ.

Ο πρώτος τύπος είναι ισοδύναμος, αλλά χρησιμοποιεί το μανομετρικό αντί για το ύψος γραμμής ενέργειας, ενώ δίνεται για άλλες μονάδες ισχύος, που τώρα δεν καταλαβαίνω τι είδους είναι... Μάλλον υπάρχει λάθος στο "270".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ο τύπος "επι της αρχής" είναι σωστός. Το γινόμενο "πίεση χ παροχή" είναι έκφραση ισχύος. Ο συντελεστής 270 δεν ξέρω αν αναφέρεται στην μετατροπή μονάδων και ενσωματώνει την πυκνότητα του νερού, την βαρύτητα και τα δευτερόλεπτα σε ώρες. Η σωστή έκφραση είναι : N=ρgQH/n Δοκίμασε να δουλέψεις με τον δεύτερο τύπο μετρέποντας όλες τις μονάδες σε SI και συνέκρινε το αποτέλεσμα που βγαίνει με τον πρώτο. Αν βγαίνει το ίδιο, τότε ο τύπος σου είναι σωστός αλλά ισχύει μόνο για το νερό και όχι για οποιοδήποτε υγρό, αφού λαμβάνει υπόψην του την πυκνότητα του νερού. Αν δεν βγάζουν το ίδιο αποτέλεσμα τότε μην τον χρησιμοποιείς. Δεν ξέρεις για ποιό υγρό αναφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος είναι σωστός, δίνει πάντως μικρές τιμες ισχύος σε σχεση με αυτές του εμπορίου. Γνώμη μου να χρησιμοποιησεις καποιο καταλογο απο γνωστους κατασκευαστες ώστε να βρείς μια αντιπροσωπευτικη αντλια για την περιπτωσή σου (για δεδομενο Q-H).

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια κάποιων ορθών παρατηρήσεων που έγιναν και για πληρέστερη τεκηιρίωση :

 

Ο τύπος είναι σωστός και αφορά την περίπτωση που

Η παροχή Q δίνεται σε m3/h

To μανομετρικό Η σε m

και την ισχύ την θέλουμε σε ίπους HP

Το 270 αφορά μετατροπή μονάδων και το γινόμενο ρ*g και είναι σωστό

 

Παρατήρηση 1 :Το Ε που αναφέρεται είναι ο βαθμός απόδοσης.

Παρατήρηση 2 :Το 0.9 είναι λίγο μεγάλο ειδικά για μικρές αντλίες

 

 

Αναλυτικότερα (με β.α=1) σύμφωνα με N=ρgQH/n

g=9.81 m/s2

ρ=1000 kg/m3

Q= 1 m3/h= 1/3600 m3/s

H = 1 m

(9,81*1000*1*1)/(3600)=2.75 W = 0.00275 kW

 

Έχουμε όμως

1 kW= 1,34 HP και συνεπώς τα 0.00275*1,34=0.00368 HP

1/270=0.0037

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.