Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δόμηση και κάλυψη σε αυτοτελείς και ανεξάρτητες κάθετες ιδιοκτησίες.


dimitris82

Recommended Posts

Όχι Δημήτρη δεν εχω συμβόλαιο, υπόθεση έκανα διαβάζοντας το θέμα που έχει ο συνάδελφος Βασίλης (είχα περίπτωση παλαιότερα που προσκόμησαν τετοια περίπτωση και η απορροία ηταν γιατι να έδωσαν χιλιοστα στο κοινόχρηστο/διάδρομο διέλευσης). Συμφωνω με τη σκέψη σου. Οπότε , για να επανέλθω στην περίπτωση του Βασίλη,  αν υπάρχουν-εχουν δωθεί εκει χιλιοστά , αυτά μαλλον δεν μεταφέρονται-μοιράζονται στις κάθετες. Όσο για  τη δόμηση , συμφωνώ ότι  είναι σύμφωνα με τα ποσοστά των καθέτων στην  ΣΚΙ και όπως είπες συνήθως 50% έκαστη

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, dimitris GM said:

η "διοδος" δεν  -πρεπει να - εχει χιλιοστα, επομενως δεν υπαρχει  δικαιωμα δομησης κτισματος σε αυτη.

Καθε καθετη εχει 50% στο οικπεδο και αντιστοιχο δικαιωμα δομησης.

 Ολα αυτα -πρεπει να - τα γραφει η συσταση και αυτα ελεγχει η ΥΔΟΜ.

 

Δημήτρη καλησπέρα ...μετά από πολύ καιρό

Εγώ δίνω χιλιοστά στην κάθετο τάδε αλλά την θεωρώ ως κοινόχρηστη των λοιπών καθέτων

ως εξής 

ΣΥΣΤΑΣΗ ΚΑΘΕΤΩΝ ΠΑΠΑΕΥ.....xls

(φυσικά στο κτηματολόγιο θέλει άλλη εγγραφή-αλλά ως κοιν/στη υποχρεωτικά ακολουθεί την πώληση μιας καθέτου)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη

ειναι "μια" λυση και λειτουργει υπο τον ορο οτι,

σε αυτο το ποσοστο του "κοινοχρηστου τμηματος" δεν αντιστοιχει  κανενα δικαιωμα δομησης.

Οπότε,  για το "δικαιωμα" δομησης του τμηματος αυτου, ρητα  πρεπει να  αναφερεται  στο συμβολαιο της συστασης οτι
επιμεριζεται" αναλογικα στις υπολοιπες".

Θεωρω οτι γινεται λιγο μπερδεμενο αν δοθουν χιλιοστα στον κοινοχρηστο διαδρομο...

Γνωμη μου

[τις καλησπερες μου]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη 

Με το εξ αδιαιρέτου (της κοιν/στης) κανείς δεν μπορεί να κτίσει επ' αυτής χωρίς την 100% συναίνεση 

Όσο για το ποσοστό της κοιν/στης ίσως δημιουργεί πρόβλημα, μόνο τώρα- λόγω  ΝΟΚ 

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2019 at 3:46 ΜΜ, als said:

αυτά μαλλον δεν μεταφέρονται-μοιράζονται στις κάθετες

Σας ευχαριστώ, και σένα και τον Δημήτρη για τους προβληματισμούς σας. Τείνω να συμφωνήσω με την άποψη που λές (οτι δέν μοιράζονται) για τον απλό λόγο ότι άν κάποια στιγμή η "τρίτη" κάθετος, που θα έχει "δώσει" τα ποσοστά της στίς άλλες δυό, αλλάξει χρήση (γίνει πχ Κ.Χ.) τότε θα έχουμε δύο κάθετες σε ένα οικόπεδο που η δόμησή τους θα υπερβαίνει την μέγιστη προβλεπόμενη από τον ΣΔ.

Ο πίνακας έχει συσταθεί (με 50 - 50) αλλά νομίζω οτι η έννοια του 50-50 εδώ θα πρέπει να αφορά τίς όποιες υποχρεώσεις των καθέτων στο οικόπεδο εξ' οιασδήποτε αιτίας, αλλά η δόμηση της κάθε μιάς θα πρέπει ρητά να αναφέρεται σε m², με βάση τον ισχύοντα σδ.

On 20/4/2019 at 7:25 ΠΜ, dimitris GM said:

Ολα αυτα -πρεπει να - τα γραφει η συσταση

Ευχαριστώ Δημήτρη. Η σύσταση τα γράφει. Ο προβληματισμός μου είναι ότι άν για οποιοδήποτε λόγο η τρίτη κάθετος (δίοδος) αλλάξει χρήση, θα έχουμε δυό κάθετες με δόμηση μεγαλύτερη της επιτρεπτής βάσει του εμβαδού τους.

Πιστεύω πώς το 50-50 αναφέρεται στίς όποιες υποχρεώσεις των καθέτων ώς πρός το οικόπεδο. Απ' την άλλη, είναι λογικό να "χάνεται" η όποια δόμηση αντιστοιχεί στην κάθετη αυτή;;

 

23 ώρες πριν, dimitris GM said:

να  αναφερεται  στο συμβολαιο της συστασης

Εν προκειμένω δέν αναφέρεται, αλλά αυτός είναι και ο προβληματισμός μου, άν διορθωθεί αναφέροντας αυτό ακριβώς που λές... (το αναφέρω στην προηγούμενη "απάντηση".)

 

23 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

αλλά την θεωρώ ως κοινόχρηστη των λοιπών καθέτων

Σ' ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου. Όμως, ο προβληματισμός μου είναι ακριβώς αυτός που εμμέσως προκύπτει απ' τον πίνακα του παραδείγματος που παραθέτεις: Δηλαδή, άν τα ποσοστά της "κοινόχρηστης" καθέτου μοιραστούν στίς άλλες, τότε το σύνολο της δόμησης των άλλων θα υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπόμενο βάσει του εμβαδού τους.

Ή στο παράδειγμά σου, το άθροισμα των ποσοστών των καθέτων -πλήν τής "κοινόχρηστης"- θα υπερβαίνει το 100%.

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις, δεν επιτρέπονται σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής. Τα μηνύματα έχουν συγχωνευτεί. Για οποιαδήποτε διόρθωση ή προσθήκη σε μήνυμα, γίνεται η επιλογή "επεξεργασία".

Pavlos33 

Edited by Pavlos33
συγχώνευση μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

 ισχυει του 11 του ΝΟΚ

Κατά την έκδοση της Άδειας Δόμησης γίνεται έλεγχος στο συμβόλαιο ιδιοκτησίας. Τα πολεοδομικά μεγέθη (κάλυψη, δόμηση) της οικοδομής υπολογίζονται σύμφωνα με το ποσοστό συνιδιοκτησίας του κάθε ενός.

πηγη,

http://kataskevesktirion.gr/πώς-χτίζω-σε-οικόπεδο-με-κάθετη-ιδιοκτ/

τα τμ. δεν υπολογιζονται για τον σδ καθε μιας καθετης, ασχετα αν το  σύνηθες ειναι να ειναι ομοια,,...

 διοτι υπαρχει περιπτωση, σε γηπεδα με αναβαθμους ή με καθετες μία στην προσοψη και την δευτερη να βρισκεται  στο  πίσω μέρος, με σχημα  "πιστολι", τα εμβαδα να μην ειναι ισομερή.

Εαν εχετε χιλοοστα στον κοινοχρηστο διαδρομο, εχετε δημιουργησει μια τριτη καθετη "διοδου"  και προφανως ετσι εχει μεταγραφεί.

Επομενως,  θα επρεπε να προβλεπεται οτι το δικο "της " ποσοστο ανηκει στις αλλες δυο καθετες ισομερως ή να μην εχει χιλιοστα..

Αρα απαιτειται τροποποιηση της καθετης, με καταργηση των χλιοστων της καθετης

[Αυτη ειναι η δικη μου προταση]

ούτε με ΥΔ επιτρεπεται, διοτι για τα εμπραγματα δικαιωματα απαιτειται συμβολαιο και μεταγραφη

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2019 at 1:11 ΠΜ, Βασίλης Πινιατώρος said:

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου οικισμού έχουν συσταθεί τρείς κάθετες συνιδιοκτησίες.

Η τρίτη κάθετη (η οποία ουσιαστικά είναι κοινόχρηστη -χρησιμεύει ώς δίοδος) δέν έχει δικαίωμα δόμησης σύμφωνα με τον πίνακα σύστασης καθέτων.

Ερώτηση: Η δόμηση που της αναλογεί βάσει του ισχύοντος ΣΔ, μπορεί να "διανεμηθεί" στίς δύο άλλες κάθετες, ή τελικώς "χάνεται" από το συνολικό οικόπεδο;;;

('Αν κάποιος έχει μια καλή απάντηση θα του ήμουν υπόχρεος άν μπορούσε να την κοινοποιήσει και στο email μου... Ευχαριστώ :-) )

 

Αυτά έχω σχετικά με τις κάθετες

και από ότι βλέπω είτε έχεις ποσοστά στην κοιν/στη κάθετο είτε όχι, η δόμηση και η κάλυψη της χάνεται 

 

 

Ν 4067/12 /Άρθρο 11 παρ 6 ιζ

Ιζ. Ο ελεύθερος χώρος που δημιουργείται όταν το κτίριο κατασκευάζεται σε υποστηλώματα (πυλωτή) και που μπορεί και να εκτείνεται και σε διαφορετικά επίπεδα, εφόσον έχει :

i)   επιφάνεια τουλάχιστον ίση με το 50% της επιφάνειας που καταλαμβάνει το κτίριο,

ii) στάθμη δαπέδου έως 0,50 μ. πάνω ή κάτω (±0,50 μ.) από την οριστική στάθμη εδάφους σε κάθε σημείο του,

iii) ελεύθερο ύψος τουλάχιστον το προβλεπόμενο για χώρο κύριας χρήσης και εφόσον

iv) υπάρχει λειτουργική σύνδεση όλων των επιπέδων όπου εκτείνεται.

Στην παρούσα περίπτωση δεν προσμετρούνται επίσης χώροι κλιμακοστασίων, ανελκυστήρων, εισόδων και αποθήκης εξυπηρέτησης περιβάλλοντα χώρου επιφάνειας έως 40 τμ. για κάθε συγκρότημα κλιμακοστασίου.

 [διευκρίνιση σε συνδυασμό με το άρθρο 11 παρ. 3 & με το άρθρο 12 παρ. 2]

Διακρίνονται δύο περιπτώσεις :

α) Σε περίπτωση που έχει συσταθεί κάθετη ιδιοκτησία και οι οικοδομές των συνιδιοκτητών απέχουν μεταξύ τους την προβλεπόμενη από τον παρόντα νόμο απόσταση, τότε το ποσοστό του ελευθέρου χώρου pilotis ελέγχεται για κάθε οικοδομή ξεχωριστά.

β) Σε περίπτωση που οι οικοδομές εφάπτονται στο καθορισμένο κοινό όριο της κάθετης συνιδιοκτησίας, τότε το ποσοστό του ελευθέρου χώρου pilotis ελέγχεται επί του ενιαίου πλέον κτιρίου των συνιδιοκτητών.

Ν 4067/12 /Άρθρο 11 παρ3

Σε συνιδιόκτητα οικόπεδα με κάθετη ή οριζόντια ιδιοκτησία που έχει συσταθεί κατά τις διατάξεις του Ν.1024/1971(Α΄232) και έχει εκδοθεί άδεια πριν από τη μεταβολή γενικών ή ειδικών διατάξεων που αφορούν την επιτρεπόμενη δόμηση, προκειμένου για έκδοση άδειας δόμησης ο κάθε συνιδιοκτήτης χρησιμοποιεί το ποσοστό δόμησης που του αναλογεί σύμφωνα με το συντελεστή δόμησης που ισχύει κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας δόμησης.

Ν 4067/12/Άρθρο 12 παρ 2 -   Ποσοστό κάλυψης

2.         Σε συνιδιόκτητα οικόπεδα με κάθετη ή οριζόντια ιδιοκτησία που έχει συσταθεί κατά τις διατάξεις του Ν.1024/1971 (Α΄232) και έχει εκδοθεί άδεια πριν από τη μεταβολή γενικών ή ειδικών διατάξεων που αφορούν την επιτρεπόμενη κάλυψη, προκειμένου για έκδοση άδειας δόμησης ο κάθε συνιδιοκτήτης χρησιμοποιεί το ποσοστό κάλυψης που του αναλογεί σύμφωνα με την επιτρεπόμενη κάλυψη που ισχύει κατά το χρόνο έκδοσης της άδειας δόμησης.

Ν 4067/12/Άρθρο 26

(δ) Σε οικόπεδα στα οποία υπάρχει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας, και επί των τµηµάτων αυτής ανεγείρονται αυτόνοµα κτίρια κατοικιών, η υποχρέωση οριζόντιας και κατακόρυφης προσπέλασης ΑµεΑ/ εµποδιζόµενων ατόµων της παρ. 1 του άρθρου 26, νοείται για το κάθε τµήµα ξεχωριστά.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 Σωστα ως προς το οτι

ο σδ  υπολογιζεται μονον με βαση τα ποσοστα οικοπεδου καθε καθετης.

Μια λωριδα   γης, χωρις χιλιοστα, που υπαρχει σαν ενας κοινοχρηστος διαδρομος που ανηκει σε ολους...

δεν ειναι καθετη..

Δεν εχει χιλιοστα αρα δεν εχει σδ.

Ειναι "περιπου"  σαν τον "ακαλυπτο χωρο"

Στο μονο που διαφωνω ειναι σε αυτο :

"και από ότι βλέπω είτε έχεις ποσοστά στην κοιν/στη κάθετο είτε όχι, η δόμηση και η κάλυψη της χάνεται "

Με την εννοια οτι

Εάν εχει χιλιοστα τοτε ειναι μεν καθετη, αλλα για να μην χτιζει θα πρεπει να αναγραφεται ρητα στην συσταση

και το  οτι ο σδ. της " κοινοχρηστης λωριδας"  διαμοιραζεται στις αλλλες καθετες...

[αλλά δεν εχω δει συσταση καθετων με λωριδα κοινης χρησης-διελευσης,  η οποια να εχει και χιλιοστα]

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, dimitris GM said:

Εάν εχει χιλιοστα τοτε ειναι μεν καθετη, αλλα για να μην χτιζει θα πρεπει να αναγραφεται ρητα στην συσταση και το  οτι ο σδ. της " κοινοχρηστης λωριδας"  διαμοιραζεται στις άλλες κάθετες......

 

Έτσι ΑΚΡΙΒΩΣ γίνεται Δημήτρη.

Έχω κάποιες περιπτώσεις, που μου βγηκαν τώρα με το κτηματολόγιο.

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, dimitris GM said:

Εάν εχει χιλιοστα τοτε ειναι μεν καθετη, αλλα για να μην χτιζει θα πρεπει να αναγραφεται ρητα στην συσταση

και το  οτι ο σδ. της " κοινοχρηστης λωριδας"  διαμοιραζεται στις αλλλες καθετες...

[αλλά δεν εχω δει συσταση καθετων με λωριδα κοινης χρησης-διελευσης,  η οποια να εχει και χιλιοστα]

και ποιος υπάλληλος ΥΔΟΜ, θα το δεχτεί (το υπογραμμισμένο) ή  γιατί να το δεχτεί όταν ο ΝΟΚ αναφέρει τα παραπάνω? δηλ ότι κτίζεις (σ.δ και σ.κ) βάση των εμβαδού της αυτοτελούς καθέτου?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.