Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξαρτημένο τοπογραφικο. Πρέπει να αναφέρονται η μέθοδος εξάρτησης;


Recommended Posts

Σύμφωνα με το τελευταίο τεύχος του περιοδικού του ΠΣΔΑΤΜ πλέον σε κάθε νέο εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα θα πρέπει να μπαίνει και η σφραγίδα:

 

 

« Η εξάρτηση από το ΕΓΣΑ87 πραγματοποιήθηκε με παρατηρήσεις που διεξήχθησαν την ΗΗ/ΜΜ/ΕΕΕΕ και στο χρονικό διάστημα από 00:00 πμ/μμ έως 00:00 πμ/μμ κάνοντας χρήση του τριγωνομετρικού…..του κρατικού τριγωνομετρικού δικτύου ή του σταθμού…….του δικτύου HEPOS ή του σταθμού……..του ιδιωτικού δικτύου της εταιρίας…………με συν/νες (x,y)=(…..,……) (σε περίπτωση χρήσης άλλου τριγωνομετρικού, εκτός των ανωτέρω περιπτώσεων ή δικτυακής λύσης, αναφέρατε τα σχετικά στοιχεία). Το μήκος του διανύσματος βάσης που επιλύθηκε είναι…..»

 

 

Σε ένα άλλο υπόδειγμα που έχει, αναφέρει και τα αρχεία RINEX.

 

Εσείς βάζετε αυτή την σφραγίδα; Έχει θεσμοθετηθεί;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το περιοδικό απόρησα και εγώ για ορισμένα πράγματα! Όπως δήποτε γι’ αυτά που αναφέρονται παραπάνω, καθώς επίσης αν μπορούμε να γράφουμε τις συντεταγμένες των τριγωνομετρικών της ΓΥΣ επάνω σε ένα σχέδιο??

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ψάχνετε να συμπληρώσω ότι οι νέες σφραγίδες που προτείνει ο ΣΔΑΤΜ είναι στη σελίδα 24, τεύχος 207. Το θέμα μου φαίνεται αρκετά σοβαρό, μιας και το ύφος αφήνει να εννοηθεί ότι είναι υποχρεωτικές.

Link to comment
Share on other sites

ο πσδατμ καλα τα λεει, αλλα μαλλον δραστηριοποιειται σε αλλη χωρα απο αυτη του σηφουνακη.

 

επομενως, αλλα λογια να αγαπιομαστε.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό το βρίσκω.

Εγώ προσωπικά πάντα στα τοπογραφικά που υπογράφω στο υπόμνημα γράφω :

 

"η εξάρτηση των συντεταγμένων μπλα μπλα μπλα έγινε σύμφωνα με τη μέθοδο RΤΚ (ή VRS πχ), tου HEPOS της ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ, με μέσο HRMS τόσο, και με εξοπλισμό το promark τάδε της εταιρίας τάδε..", και μαζί με τα άλλα το υπογράφω.

 

Όχι γιατί μου είπε κανένας ότι πρέπει αλλά είναι καλό εάν , όταν και σε όποιον συνάδελφο πέσει το τοπογραφικό να ξέρει τι έκανα.. Άσε που δεν κοστίζει και τίποτα (αν όντως εξαρτάς σωστά, αν κάνει κάποιος αλχημίες τότε να κοπούν γιατί δημιουργούνται σοβαρά προβλήματα μετά)..

 

Πάντως δεν συμφωνώ για σφραγίδα... Είναι απαράδεκτο καθότι η κάθε περίπτωση εξάρτησης θα διαφέρει από την άλλη. Αλλού χρησιμοποιείς single base RTK, αλλού VRS, αλλού post - processing, άλλους σταθμούς αναφοράς κλπ..

 

Σιγά μην φτιάχνεις σφραγίδες ανά περίπτωση..

 

Γνώμη μου να αναγράφουμε τη μέθοδο στο υπόμνημα, την ίδια νομική ισχύ έχει εφόσον υπογράφουμε

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προστεθεί η ατμοσφαιρική πίεση κατά την διάρκεια της μέτρησης , η φάση της Σελήνης και ίσως η μάρκα του οχήματος που μετέφερε τον εξοπλισμό στο πεδίο , αν είναι ιδιόκτητο επαγγελματικό ή με leasing κλπ.

 

Τι λέτε ρε παιδιά ? Για ποια νομική ισχύ κλπ συζητάτε ? Ποιός νόμος σας ζήτησε να γράφετε όλα αυτά τα στοιχεία ?

 

Ο ΠΣΔΑΤΜ κατ'αρχήν δεν είναι νομοθετικό όργανο.

 

Αντε να βγει κι ο ΣΑΔΑΣ να πει ότι στις αποτυπώσεις θα πρέπει στην κάτοψη του διαμερίσματος να μπει σφραγίδα " η αποτύπωση έγινε με χρήση Leica Disto X ή με κορδέλα ESLON 50 m (κατά περίπτωση)" .

 

Σε εποχή που οι τιμές συμπιέζονται , αφόρητα , δεν προσθέτω πληροφορία στο σχέδιο.Ούτε κόμμα.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Σε εποχή που οι τιμές συμπιέζονται , αφόρητα , δεν προσθέτω πληροφορία στο σχέδιο.Ούτε κόμμα.

 

Η πληροφορια δεν ειναι προβλημα. Προβλημα ειναι οτι ο Σηφουνακης ως αναπληρωτης Υπουργος εκανε δημοσια δήλωση, στην οποια με λιγα λογια απαξιωσε τη συγκεκριμενη εργασια.

 

αρα

 

απο τη στιγμη που οι οδηγιες του υπουργειου δινουν το ελευθερο για μια εργασια του κωλου, ο ΠΣΔΑΤΜ παρολο που τα λεει σωστα εν τουτοις αγνοει το ΝΟΜΙΜΟ πλεον ανταγωνισμο με τις ευλογιες του υπουργου. Εγω συγκεκριμενα, παρολο που πριν αγορασω GPS εκανα τον ταλιμπαν σε πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις, απο δω κ περα χρησιμοποιω το GPS μονο για προσωπικους λογους.

 

Ο ΠΣΔΑΤΜ μπορει να εχει απολυτο δικιο, ωστοσο μεχρι να αποκατασταθει η ταξη στο μυαλο του Σηφουνακη ισχυουν οι δηλωσεις του.

 

avgoust, επιμενως συμφωνω οτι εφοσον αυτο το βλημα εριξε τις τιμες, δεν προκειται να αναγραφει τιποτα σε κανενα σχεδιο.

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση αυτή του ΠΣΔΑΤΜ είναι αυτό ακριβώς, απλά πρόταση για το πως θα έπρεπε να συντάσονται οι δηλώσεις στα τοπογραφικά.

Απο κει και πέρα, όποιος θέλει το συντάσει με βάση το υπόδειγμα και όποιος θέλει όχι, δεν είναι θεσμοθετημένο κάτι.

Εγώ προσωπικά αναγράφω απλά ότι η εξάρτηση έγινε με την χρήση HEPOS χωρίς καμμία άλλη πληροφορία (εξοπλισμό-RTK-VRS κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προστεθεί η ατμοσφαιρική πίεση κατά την διάρκεια της μέτρησης , η φάση της Σελήνης και ίσως η μάρκα του οχήματος που μετέφερε τον εξοπλισμό στο πεδίο , αν είναι ιδιόκτητο επαγγελματικό ή με leasing κλπ.

 

Τι λέτε ρε παιδιά ? Για ποια νομική ισχύ κλπ συζητάτε ? Ποιός νόμος σας ζήτησε να γράφετε όλα αυτά τα στοιχεία ?

 

Ο ΠΣΔΑΤΜ κατ'αρχήν δεν είναι νομοθετικό όργανο.

 

Αντε να βγει κι ο ΣΑΔΑΣ να πει ότι στις αποτυπώσεις θα πρέπει στην κάτοψη του διαμερίσματος να μπει σφραγίδα " η αποτύπωση έγινε με χρήση Leica Disto X ή με κορδέλα ESLON 50 m (κατά περίπτωση)" .

 

Σε εποχή που οι τιμές συμπιέζονται , αφόρητα , δεν προσθέτω πληροφορία στο σχέδιο.Ούτε κόμμα.

 

Ρε συνάδελφε μην υπερβάλλεις, σιγά μην βάλεις ********************************************..

 

Αυτό που λέω γίνεται ένα απλό copy - paste από τοπογραφικό σε τοπογραφικό, εκτός και αν εξαρτάς με 25 διαφορετικούς κάθε φορά τρόπους, με 25 διαφορετικα μηχανήματα κάθε φορά, που όντως είναι φασαρία κάθε φορά να γράφεις..

 

Και δεν λέω ότι είναι υποχρεωτικό, όποιος θέλει κάνει ότι θέλει, απλά κατέθεσα την σκέψη μου και το τί κάνω εγω (με λίγα λόγια δεν με νοιάζει τι λέει ο ΠΣΔΑΤΜ)

 

Και ότι δεν κοστίζει τίποτα, και ότι ίσως βοηθήσει μελλοντικά κάποιον συνάδελφο..

 

Αλλά αν κρίνει ο καθένας το τι δουλειά θα κάνει σαν επιστήμονας από την συμπίεση των τιμών δεν έχω τι να πώ.

 

Και πιστεύω σοβαρά ότι τη σήμερον ημέρα, άσχετα με το τι μας υποχρεώνει ή όχι η νομοθεσία να κάνουμε, η εξάρτηση από οποιοδήποτε σύστημα συντεταγμένων είναι σοβαρότατο θέμα και χρίζει της ανάλογης φροντίδας.

 

 

Λιγο να κραταμε το επιπεδο.

Ευχαριστω

terry

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το τηρεί κανείς;;;

Ειδικά αυτό με την αναφορά του Serial Number θα το τηρήσει άραγε κανείς;

Πόσοι έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό; πόσοι δικαιούνται να τον δανείζουν;

Έχει να γίνει χαμός

Edited by George78
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.