Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πέδιλα ή πεδιλοδοκοί


 
margaritta

Recommended Posts

Για να προλάβω την πιθανή κατακραυγή ενημερώνω ότι είμαι εντελώς αρχάρια στο θέμα στατικές μελέτες. Παρόλαυτα κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσω και αυτή η στιγμή μόλις ήρθε. Κάνω λοιπόν την πρώτη μου στατική μελέτη, με κάποια υποστήριξη κυρίως από τους μηχανικούς του προγράμματος που χρησιμοποιώ. Η μελέτη μου είναι για μία 2όροφη κατοικία με υπόγειο (το οποίο είναι περίπου μισό από το ισόγειο) και δώμα. Στην αρχή είχα θεμελιώσει με πέδιλα και συνδετήρια σε 2 στάθμες μία κάτω από το υπόγειο στο -3.00 και μια στο 0.00. Μετά από διάφορες συζητήσεις αποφάσισα να θεμελιώσω όλα στο -3.00 με πεδιλοδοκούς. Μήπως η χρήση πεδιλοδοκών είναι υπερβολική? Μήπως τα απλά πέδιλα με τα συνδετήρια αρκούν?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα μου το δέχτηκε ,απλά το είδε ένας φίλος μηχανικός και με τρόμαξε λέγοντάς μου ότι δεν έχει δει οτέ σκέτα πέδιλα και είναι πολύ επικίνδυνο να το λύσω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε πεδιλοδοκούς όσο πιο μικρές επιτρέπει ο κανονισμός και λογικά με τα ελάχιστα σίδερα. Στο τέλος το ίδιο πράγμα θα είναι για μικρή κατασκευή. Τα πέδιλα στην πράξη οι μπετατζήδες τα φορτώνουν μπετό και ποτέ δεν γίνονται κωνικά.

Link to comment
Share on other sites

...με τρόμαξε λέγοντάς μου ότι δεν έχει δει οτέ σκέτα πέδιλα και είναι πολύ επικίνδυνο να το λύσω έτσι.

 

Τώρα τρόμαξα κι εγώ! :smile:

Έχω κάνει πάμπολλα διώροφα με μεμονωμένα πέδιλα... Λες να πέσουν; :wink:

 

Πρόσεχε από που ζητάς βοήθεια, όλοι είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν όταν δεν έχουν ευθύνη...

 

Στα συνήθη διώροφα με σεπ = 150kPa, τα πέδιλα βγαίνουν σχεδόν πάντα μεταξύ 1,6x1,6m 2,3x2,3m. Κατασκευάζονται ως παραλληλεπίπεδα με ύψος 0,5m (όχι ως κώνοι) και βγαίνουν κατά τι οικονομικότερα από ο,τι αν γινόντουσαν κώνοι 75cm.

Edited by AlexisPap
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πεδιλοδοκούς βάλε και φυσικά ισοσταθμη θεμελίωση.

Μην κάνεις πειράματα με την ανισοσταθμία.

 

Επίσης δεν μας είπες για το έδαφος τίποτα!

Έχεις γεωτεχνική για τους δείκτες εδάφους (ks, φ, τάση εδάφους, κ.τ.λ.) ή εμπειρικά θα τα βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Ισόσταθμη θεμελίωση τελικά έβαλα . Τώρα αμφιταλαντεύομαι μεταξύ πεδίλων και πεδιλοδοκών και πάνω που είχα αποφασίσει να βάλω πέδιλα και συνδετήρια ήρθε ο ilias και με έβλε πάλι σε σκέψεις. Γεωτεχνική δεν έχω, στη μεθοδολογία ανάλυσης έβαλα 'προσεγγιστική΄.σεπ έβαλα 150.

Link to comment
Share on other sites

Τη φύση του εδάφους την ξέρεις?

Έστω οπτικά!

Τι έχεις? Αργιλο, άμμο, ιλύς, βράχο, είσαι δίπλα σε θάλλασα κ.τ.λ. κ.τ.λ.?

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.

 

Αν δεν ξέρεις λοιπόν ούτε το έδαφος και δεν έχεις και γεωτεχνική, πήγαινε μία βόλτα από την περιοχή και οι οπτικές πληροφορίες θα σου δώσουν ένα μπούσουλα!

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή είχα θεμελιώσει με πέδιλα και συνδετήρια σε 2 στάθμες μία κάτω από το υπόγειο στο -3.00 και μια στο 0.00. Μετά από διάφορες συζητήσεις αποφάσισα να θεμελιώσω όλα στο -3.00 με πεδιλοδοκούς. Μήπως η χρήση πεδιλοδοκών είναι υπερβολική? Μήπως τα απλά πέδιλα με τα συνδετήρια αρκούν?

Ναι αρκούν, στις πλείονες των περιπτώσεων!

Επίσης δεν μας είπες για το έδαφος τίποτα!

oh yes!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.