Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέδιλα ή πεδιλοδοκοί


 

Recommended Posts

Υπάρχει η άποψη πως κάνοντας μια radie γλυτώνεις από εδαφόπλακα, μπάζωμα και γενικά χρόνο που όλα αυτά μεταφράζονται σε χρήμα.

Οπότε επειδή και το χρήμα είναι μια σημαντική παράμετρος, για να επιλεχθεί η μέθοδος θεμελίωσης πρέπει να γίνει και οικονομοτεχνική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Για έναν νέο μηχανικό που κάνει τα πρώτα του βήματα, όλα φαίνονται δύσκολα. Ας το σεβαστούμε και ας μην αντιμετωπίζουμε υποτιμητικά αυτά που μας φαίνονται εύκολα. Φόρουμ μηχανικών, άρα είναι φυσιολογικό το πέδιλο, η πεδιλοδοκός και η κοιτόστρωση, να είναι φλέγοντα θέματα. Οι νέοι μηχανικοί δε θέλουν πρόγκημα αλλά βοήθεια. Όπως φαντάζομαι όλοι μας οι μεγαλύτεροι έχουμε βοηθηθεί στα πρώτα μας βήματα από παλιότερους συναδέλφους. Δωρεάν λάβατε, δωρεάν δώστε. :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο thesmeletes, πολύ σωτά τα λες. :smile:

Και επαν΄ρχομαι στο 2όροφο σπιτάκι που το έχω λύσει 50 φορές με διαφορετικούς τρόπους ως πρώτη μου μελέτη...

Κατέληξα στο εξής: Ο πελάτης δε θέλει με τίποτα υπόγειο στο μέγεθος της αντίστοιχης επιφάνειας του ισογείου, θα κάνει μόνο ένα μικρό τμήμα κάτω δεξιά (για μηχανοστάσιο και αποθηκούλα).

Οπότε λοιπόν, θεμελίωσα το τμήμα του ισογείου κάτω από το οποίο δεν υπάρχει υπόγειο με πεδιλοδοκούς (άμεσα κάτω από το ισόγειο) και θεμελίωσα το υπόγειο με πεδιλοδοκούς κάτω από το υπόγειο. ΄Δλδ σε 2 στάθμες, γιατί αλλιώς πρέπει να σκάψω, να κατεβάσω τα υποστυλώματα 6 μέτρα κάτω να τα συνδέσω μεταξύ τους με δοκούς (μην έχω 6 μέτρα υποστυλώματα χωρίς δοκάρια) να τα θεμελιώσω και μετά να μπαζώσω ξανα. Δύσκολο κατασεκυαστικά και υπερβολικά ακριβό.... ¨Ολα αυτά μετά από διάφορες συμβουλές βέβαια και πολλές ερωτήσεις. Τι λέτε?

 

Σας στέλνω ένα σκαριφηματάκι των σταθμών για να καταλάβετε καλύτερα τι εννοώ...

STATHMES.rar

Edited by ilias
Link to comment
Share on other sites

Ας ξανασκεφτεί ο ιδιοκτήτης το θέμα του υπογείου. Είμαι σίγουρος ότι όλο και κάτι θα θέλει να "εξαφανίσει". Από χαλιά έως........

 

Και μετά..... δεν προστίθεται το άτιμο. Το μεγάλο υπόγειο χωράει και πολλά και λίγα....

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον έμαθες να λύνεις διώροφα :smile: .

 

Προσοχή στη στεγάνωση του υπογείου τότε και της θεμελίωσης γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.