Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολιασμός καταναλώσεων


nik

Recommended Posts

      Στο σύστημα ψύξης έχω βάλει το θεωρητικό μιας και δεν υπάρχει κλιματιστικό σε αυτή την κατοικία....και γενικά ήταν μια απλή περίπτωση κατοικίας που τσέκαρα τα δεδομένα που πέρασα αρκετές φορές χώρις να βρώ κάποιο σημαντικό λάθος...

      Ωστόσο κάποιος συνάδελφος μου είπε ότι είναι λογικά τα αποτελέσματα που μου βγάζει και ότι σε αρκετές περιπτώσεις έχει τύχει κατοικία να καταναλώνει λιγότερο για ψύξη από ότι το κτίριο αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 230
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμβαίνει όταν έχεις καλές σκιάσεις, καλό προσανατολισμό κλπ

 

Αλλά με αμόνωτη οροφή το θεωρώ δύσκολο (έως και απίθανο)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι είναι σωστή η μικρότερη κατανάλωση ψύξης απο το ΚΑ, δεδομένου οτι η οροφή είναι πλήρως σκιασμένη (όλα F = 0).

Link to comment
Share on other sites

Και μονώνοντας την οροφή ανεβαίνει η κατανάλωση ;;;

 

Δεν είναι παράλογο ; 

 

Τους ΜΘΧ τους έχεις δηλώσει κανονικά ή έχεις πάει με U/2 ;;;

Link to comment
Share on other sites

@ΑristidisZ μου έχει συμβεί σε κάποιες περιπτώσεις (μονοκατοικίας μόνο) και μένα αυτό, δηλ η ψύξη να είναι μικρότερη απο το ΚΑ αλλά δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω που οφείλεται αυτό !

 

Όσο για τα U που λές, θεωρώ οτι έχει πάρει οτι έχει πάρει το U/2, ενω κανονικά θα έπρεπε να περιγράψει πλήρως το ΜΘΧ αφού ανήκει στην ιδιοκτησία του ισόγειου οροφοδιαμρίσματος που εξετάζει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ψυχανεμίζομαι

 

Κατάλαβα τι λες για τη μονοκατοικία,  αλλά εγώ αναφερόμουν στο σενάριο 1, όπου μετά από θερμομόνωση της οροφής ανεβαίνει η κατανάλωση της ψύξης  :shock:

Link to comment
Share on other sites

Την οροφή την βάζω σαν οροφή κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη με U=3,70 και στο σενάριο μόνωσα αυτή την οροφή...

Link to comment
Share on other sites

Την οροφή την βάζω σαν οροφή κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη με U=3,70 και στο σενάριο μόνωσα αυτή την οροφή...

 

Δεν είναι ορθό @βασιλική ... αν θέλεις δες το #186.

 

Αφού η οροφή είναι σε επαφή με ΜΘΧ. το U=2,90 βάζεις διαχωριστική γραμμή και πρέπει να περιγράψεις και τον ΜΘΧ που ανήκει στην ιδιοκτησία του ισόγειου διαμερίσματος (αυτού που εξετάζεις).

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!! Αν δεν ανήκει στην κατοικία που εξετάζω δλδλ. το διαμέρισμα είναι τμήμα κτηρίου και έχει οροφή κάτω από Μ.Θ.Στέγη τότε μπορώ να πάρω το 3,70???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.