Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παραγωγή ΖΝΧ από λέβητα κεντρικής θέρμανσης


deathlok

Recommended Posts

Μεταφορά μηνυμάτων από το θέμα Μεγάλες καταναλώσεις στην ψύξη

miltos

 

Δεν εχω βρει λεβητες που να δουλευουν σε κατω απο 87% αποδοση, οπου υπαρχουν φυλλα ελεγχου τουλαχιστον...

Αν προκυπτει απο υπερδιαστασιολογηση, τοτε το βαθμο αποδοσης προ αυτης θα το χρησιμοποιησεις για την αποδοση του συστηματος για παραγωγη ΖΝΧ

 

 

Δεν ρωτάω αν ισχύει γιατί για να το γράφεις θα ισχύει απλά που το γράφει - το έχεις δει. ;)

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει. Ο λέβητας είναι ο ίδιος που παράγει ενέργεια για θέρμανση χώρων και για ζνχ και την παράγει με τον ίδιο τρόπο.

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος μηνύματος που αναφέρεται στο αρχικό θέμα
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνω επ αυτου

Ομως αλλα ειναι τα κριτηρια για την επιλογη ισχυος (και κατ επεκτασιν αποδοσης) λεβητα για τη θερμανση μιας πολυκατοικιας και αλλα για ΖΝΧ

Δε νομιζω πως απασχολει κανεναν η θερμομονωση στους εξωτερικους τοιχους οσον αφορα την παραγωγη ΖΝΧ, ουτε η κλιματικη ζωνη....

Αυτα μας ενδιαφερουν για τον ογκο που θερμαινουμε και μονο...

 

Στην ΤΟΤΕΕ 1 σελ.116 αναφερει χαρακτηριστικα οτι ο βαθμος αποδοσης της μοναδος παραγωγης ΖΝΧ ειναι αυτος που προκυπτει απο την καυσαναλυση...

Δεν αναφερει τιποτα για υπερδιαστασιολογηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά, αλλά η ποινή της υπερδιαστασιολόγησης μπαίνει γιατί χρησιμοποιείς ένα λέβητα πολύ μεγαλύτερο από αυτόν που χρειάζεσαι. Η όλη συμπεριφορά του σ' αυτή την περίπτωση είναι αντιοικονομική και ενεργοβόρα και με τον ίδιο τρόπο είτε παράγεις ενέργεια για να καλύψεις τις θερμικές απώλειες είτε για να ζεστάνεις ζνχ. Υπάρχουν διάφορα σημεία που λέει ότι βάζουμε τα ίδια στοιχεία του λέβητα όπως τα βάλαμε στη θέρμανση... μπορείς να δεις και το help του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ που λέει ότι η απόδοση προκύπτει από τον πραγματικό β.α. μειωμένο κατά τους συντ. υπεδιασ/γησης.... μπορείς να δεις και το ΔΚ-3 σελ. 24.

Αλλά και πάλι μπορεί και να μην ισχύει. Οσο προχωράνε τα σεμινάρια, τα πράγματα μπερδεύονται περισσότερο και δεν μπορεί να είναι κανένας σίγουρος για τίποτα :smile: .

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος μηνύματος που αναφέρεται στο αρχικό θέμα
Link to comment
Share on other sites

Ουτε κι εγω βαζω το χερι μου στη φωτια αλλα και λογικα να το δεις, η ποινη της υπερδιαστασιολογησης γινεται καθαρα με στοιχεια που επηρεαζουν το θερμαινομενο ογκο της οικοδομης και οχι τις απαιτησεις για ΖΝΧ

 

Για παραδειγμα, αν βαλεις ιδιο λεβητα σε 2 ιδιες οικοδομες, η μια μονωμενη και η αλλη αμονωτη, η μονωμενη δε θα σου βγαλει μικροτερους συντελεστες υπερδιαστασιολογησης?

Η μονωμενη δε θα ειναι η δυσμενεστερη? Προφανως...

 

Οι απαιτησεις για ΖΝΧ ομως ιδιες δε θα ειναι και στις δυο οικοδομες? Οποτε με ιδιους λεβητες γιατι να εχουμε διαφορετικες αποδοσεις για την παραγωγη ιδιας ποσοτητας ΖΝΧ?

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις μικρότερο ng1 επειδή χρησιμοποιείς μεγαλύτερο λέβητα σε σχέση με αυτό που χρειάζεσαι. Εχεις τις ίδιες απαιτήσεις σε ζνχ και στις 2 οικοδομές μόνο που στην περίπτωση της μονωμένης τις ικανοποιείς με ένα λέβητα που συνολικά λειτουργεί <<ενεργοβόρα>>.

 

Και στις 2 περιπτώσεις ικανοποιείς τις απαιτήσεις, θέρμανσης και ζνχ. Στην μονωμένη όμως θα καις περισσότερο πετρέλαιο από αυτό που θα έκαιγες με ένα μικρότερο λέβητα (όσο πραγματικά θα έπρεπε να βάλεις). Η μονάδα παραγωγής της μονωμένης οικοδομής έχει συγκεκριμένη <<κακή>> συμπεριφορά άσχετα αν η ενέργεια που παράγει προσδίδεται για θέρμανση χώρων ή για παραγωγή ζνχ.

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος μηνύματος που αναφέρεται στο αρχικό θέμα
Link to comment
Share on other sites

Ο λέβητας θα είναι πιο ενεργοβόρος σε μονωμένη οικοδομή επειδή λειτουργεί και για θέρμανση και για παραγωγή ΖΝΧ ταυτόχρονα. Δεκτό

Η ένστασή μου είναι αλλού όμως και θα σου φέρω κι άλλο παράδειγμα.

 

Έχεις λέβητα κεντρικής θέρμανσης φυσικού αερίου που ΔΕΝ λειτουργεί το καλοκαίρι για θέρμανση, προφανώς, αλλά λειτουργεί ΜΟΝΟ για παραγωγή ΖΝΧ

Είναι ή δεν είναι παντελώς άσχετη η λειτουργία του εν προκειμένω με τη μόνωση του κτηρίου?

Νομίζω πως είναι...

 

Για ποιο λόγο, λοιπόν, δυο ίδιοι λέβητες σε δυο οικοδομές με ίδιες απαιτήσεις για ΖΝΧ να έχουν διαφορετικές αποδόσεις, απο τη στιγμή που αποσυνδέουμε την έννοια του κτηρίου και των χαρακτηριστικών αυτού από τις απαιτήσεις αυτές καθεαυτές?

 

Συνεχίζω να διαφωνώ στην ίδια απόδοση του λέβητα για θέρμανση και παραγωγή ΖΝΧ, ασχέτως με το αν μπορεί να επιτελεί τις δυο λειτουργίες ταυτόχρονα, ως επι το πλείστον...

Και η διατύπωση της ΤΟΤΕΕ νομιζω μου δίνει δίκιο, ασχέτως αν το help του προγράμματος ζητάει ίδιο βαθμό απόδοσης...

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Αν λειτουργείς λέβητα μόνο για ΖΝΧ το καλοκαίρι είναι ακόμα χειρότερα. Το Pgen που θα πάρεις στην 2η γραμμή θα είναι αυτό μόνο για την παραγωγή του ζνχ. Οπότε πας ng1 = 0,75 κατευθείαν.

 

Οπως βλέπεις έχεις ένα λέβητα που μπορεί να έχει 2 διαφορετικούς βαθμούς απόδοσης. Ενα για τον χειμώνα π.χ. 0,9 και ένα για το καλοκαίρι π.χ. 0,675. Και αντικατροπτίζει ακριβώς αυτό που σου λέω για τα παραπάνω. Βάζεις ένα λέβητα π.χ. 25 KW να εξυπηρετεί το καλοκαίρι ανάγκες 2,5 KW. Η όλη λειτουργία του λέβητα σε αυτές τις συνθήκες είναι αντιοικονομική και δικαιολογεί την θεώρηση 2 διαφορετικών β.α. ακόμα και όταν εξυπηρετεί (και χειμώνα και καλοκαίρι) τις ίδιες απατήσεις σε ζνχ.

Link to comment
Share on other sites

Υπο αυτο το πρισμα εχεις δικιο αλλα ακομα το ερωτημα μου γιατι ο λεβητας για παραγωγη ΖΝΧ να επηρεαζεται απο τη μονωση η μη του κτηριου ακομα παραμενει αναπαντητο...

Link to comment
Share on other sites

Τα σχετικά μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ.

 

Όμως έχουμε "απώλλειες", καθώς η πλατφόρμα δε δίνει τη δυνατότητα για αντιγραφή μηνύματος, αλλά το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να μεταφέρω μηνύματα. Έτσι, για παράδειγμα, χάθηκε από το αρχικό θέμα η πρόταση του Ηλία, που τελικά έδωσε λύση στο πρόβλημα (παρέμεινε όμως σε quote). Επίσης, διέγραψα κάποια, μικρής σημασίας, τμήματα των μηνυμάτων που μεταφέρθηκαν, τα οποία απευθύνοταν στο αρχικό θέμα.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.