Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παραγωγή ΖΝΧ από λέβητα κεντρικής θέρμανσης


deathlok

Recommended Posts

Ακομα μια απορια που εχω και θα εκθεσω και τον τροπο που εχω το χειριζομαι

Εχουμε περιπτωση boiler διπλης ενεργειας που τους 7 μηνες του ετους λειτουργει με πετρελαιο θερμανσης απο το λεβητα στο λεβητοστασιο και τους υπολοιπους 5 ως θερμοσιφωνας.

 

Τι απωλειες βαζουμε στο δικτυο διανομης?

Και πως αντιλαμβανομαστε το αν εχει ανακυκλοφορια ή οχι? Μπορει να φαινονται αστειες οι αποριες μου για καποιους, για μενα ομως δεν ειναι

 

Προσωπικα, υπολογιζω τις απωλειες απο τον αντιστοιχο πινακα και κανω την αναγωγη του συντελεστη για το συνολο του ετους οπου στους 5 μηνες εχουμε μηδενικες απωλειες λογω θερμοσιφωνα και τους υπολοιπους 7 τις απωλειες που υπολογιστηκαν...

 

Κατ απολυτη αντιστοιχια και τις απωλειες του συστηματος αποθηκευσης.

 

Θα χαρω να ανταλλαξω κι αλλες αποψεις με συναδελφους μου αναφορικα με τον τροπο χειρισμου αυτου του θεματος

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Inzaghi

 

Ανακυκλοφορία στα μποίλερ διπλής αν μιλάμε για ατομικά μποίλερ σε πατάρια πολλών ιδιοκτησιών δεν υπάρχει...

Αν είναι στο λεβητοστάσιο τότε θα δεις εναν κυκλοφορητη στο μπόιλερ που δεν συσχετίζεται με τον κυκλοφορητή που προσαγει νερό από τον λέβητα...

Τώρα ακόμα και να έχει ανακυκλοφορία ένα μποίλερ το θέμα είναι αν λειτουργεί και πως λειτουργεί....

Πονεμένες ιστορίες όλα αυτά.

Άποψη μου διαβάζοντας λίγα από αυτά που γράφεται παραπάνω είναι ότι η προσέγγιση των απωλειών των μποίλερ μάλλον είναι ουτοπική.... :smile:

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

στον ηλιακό είτε διπλής, είτε τριπλής τού βάζουμε και τον ηλεκτρικό και το πρόγραμμα παίρνει μόνο του την συνεισφορά τού ηλιακού. ΤΟ ίδιο κάνουμε και όταν είναι συνδεδεμένος με τον επίτοιχο φ.αερίου πού παράγει άμεσα και ζνχ?

Πιστεύω πώς όχι γιατί εδώ δεν θα δούλεψει καθόλου η αντίσταση οπότε θέτουμε στο πρόγραμμα τα στοιχεία τού επίτοιχου (β.α κλπ) με συντελεστή 1 για κάθε μήνα όλου τού έτους χωρίς να θέσουμε δεύτερο σύστημα την αντίσταση και βάζουμε και τον ηλιακό κάνω λάθος?εφόσον έχουν την ανάλογη διάταξη πού επιτρέπει την συνδιασμένη λειτουργία τούς

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι.

Το φ. αέριο δουλεύει και καλοκαίρι μόνο για ΖΝΧ, οπότε αντίσταση δε βάζεις όταν έχεις φ.αέριο

Link to comment
Share on other sites

στον ηλιακό είτε διπλής, είτε τριπλής τού βάζουμε και τον ηλεκτρικό και το πρόγραμμα παίρνει μόνο του την συνεισφορά τού ηλιακού.....

Μια παρατήρηση: την ηλεκτρική αντίσταση την βάζουμε σαν δεύτερο σύστημα όταν ξέρουμε πως τους θερινούς μήνες ΔΕΝ θα λειτουργεί το σύστημα που λειτουργεί το χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

ναι βέβαια αλλιώς βάζουμε πάλι το λέβητα π.χ και για το καλοκαίρι αλλά μου φαίνεται πρέπει να θέσουμε δεύτερο σύστημα (παλι τού λέβητα) αλλάζοντας την υπερδιαστασιολόγηση και άρα και το β.α(μιλώ για υποθετικό σύστημα με κεντρικό λέβητα που συνεισφέρει και στα ζνχ)

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω και εγώ σε αυτό (με τον panos_vicious)

 

αν στο τριπλής ενέργειας το ΖΝΧ ξέρουμε ότι προκύπτει από το σύστημα θέρμανσης τότε για την περίοδο θέρμανσης (ανάλογα με τη ζώνη που είμαστε) βάζουμε σαν μονάδα παραγωγής τον λέβητα (θερινούς μήνες συντελεστής 0), και τους θερινούς μήνες την ηλεκτρική αντίσταση (χειμερινούς μήνες 0). Έστι το άθροισμα θα είναι πάντα 1 στους μήνες. Την συμμετοχή των ηλιακών την υπολογίζει μόνο του το πρόγραμμα.

 

αν θες δες τις ερωτοαπαντήσεις του ΚΕΝΑΚ στο site του ΤΕΕ

Edited by EfyD
Link to comment
Share on other sites

@katrmp

Σ' αυτή την περίπτωση, για τους θερινούς μήνες θα έχεις ng1 = Pm / Pn όπου το Pn το υπολογίζεις από τη σχέση 4.10 (σύμφωνα με τις διευκρινήσεις - προσθήκες μπορείς να το υπολογίσεις και με άλλο τρόπο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.