Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραγωγή ΖΝΧ από λέβητα κεντρικής θέρμανσης


deathlok

Recommended Posts

Μια παρατήρηση μόνο στα παραπάνω. Την ισχύ Pn την υπολογίζουμε για όλες τις θερμικές ζώνες του κτιρίου. Αυτονόητο μεν μπορεί όμως και να ξεχαστούμε δε.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην το ψειριζουμε...

Κατ απολυτη αντιστοιχια θα θελει γκαλοπ στα διαμερισματα αν εχουν αποκοπει απο την κεντρικη θερμανση και εχουν ατομικη, ουτως ωστε να δεις αν καποιος κλαδος δε λειτουργει ωστε οι υπολοιποι να εχουν μεγαλυτερη ισχυ!

Αν το διαμερισμα σου εχει μποιλερ και παιρνει ΖΝΧ απο το λεβητα, θεωρησε οτι ολα τα διαμερισματα εχουνε το ιδιο και συμπεριελαβε τα στην υπερδιαστασιολογηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Αν υπάρχει μελέτη ύδρευσης που να δείχνει μπόιλερ, θεώρησε ότι και τα υπόλοιπα έχουν. Ή από τους υπολογισμούς της θέρμανσης.

Αν όχι, τότε ό,τι σε φωτίσει ο γιαραμπής ή κι αυτό που λέει ο inzaghi που γράφαμε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα για ψείρισμα. Αυτό που γράφει στη σελ. 114 της ΤΟΤΕΕ 1 περί προσαύξησης 20% στον υπολογισμό του Pn τι είναι πάλι; Ότι βρούμε για Pn επί 1,2;

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος στη σχέση υπολογισμού της Pgen έχει ήδη το συντελεστή προσαύξησης 2,5.

Αν μελετούσες νέο κτίριο, με κοινό λέβητα για θέρμανση και παραγωγή ζ.ν.χ., τότε θα υπολόγιζες τις θερμικές απώλειες θα πρόσθετες και την ισχύ Pn (χωρίς προσαύξηση 20%) και στο άθροισμα αυτών των δύο θα έκανες την προσαύξηση 20%.

Στην επιθεώρηση θα συνέκρινες την εγκατεστημένη ισχύ με αυτή από την μελέτη θέρμανσης, όπου θα περιείχε και τον υπολογισμό του λέβητα (που θα συμπεριλάμβανε και την απαιτούμενη ισχύ για παραγωγή ζ.ν.χ.) επομένως και την προσαύξηση (20% ως 25% και λιγότερο από 20%).

 

Τώρα, αν δεν έχεις μελέτη θέρμανσης ώστε να δεις πως υπολογίστηκε η ισχύς του λέβητα ή δεν έχει εφαρμοστεί η μελέτη, τότε χρησιμοποιείς τον τύπο 4.1 και προσθέτεις την ισχύ Pn χωρίς να την προσαυξήσεις κατά 20%. Θεωρώ πως αυτό που λέει στη σελίδα 114, αναφέρεται σε λέβητες που προορίζονται αποκλειστικά για παραγωγή ζ.ν.χ. και όχι για μεικτή χρήση.

Έτσι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

 

Επίσης θέλω να ρωτήσω το εξής. Στην περίπτωσή μου που έχω μπόιλερ και ΖΝΧ από το λέβητα το χειμώνα και από τον ηλ. θερμοσίφωνα το καλοκαίρι, πως χειρίζομαι την καρτέλα του ΖΝΧ;

 

Στην παραγωγή έχω βάλει τους 2 τύπους με την ισχύ και το Β.Απ. του καθενός. Βοηθητικές μονάδες δεν υπάρχουν για τον τοπικό θερμαντήρα, ενώ για το κεντρικό σύστημα παραγωγής ΖΝΧ από το λέβητα έχω ήδη χρησιμοποιήσει κυκλοφορητή στην καρτέλα με το σύστημα θέρμανσης, οπότε δεν τον ξαναβάζω.

 

Ως σύστημα αποθήκευσης έχω βάλει μόνο τον ηλ. θερμοσίφωνα με Β.Απ. 0,98, λόγω πλευρικών απωλειών 2% (σε εσωτερικό χώρο).

 

Όσον αφορά στο δίκτυο διανομής, θέτω εσωτερικό χώρο διέλευσης και Β.Απ.=1. Σωστά; Και ανακυκλοφορία δε βάζω.

 

Σωστά τα σκέφτομαι; Γιατί θέλω να το δώσω αύριο και έχω χαθεί μες τις ΤΟΤΕΕ...

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

το μπόιλερ που έχεις είναι κεντρικό στο λεβητοστάσιο ή μέσα στο διαμέρισμα ή στην ταράτσα μαζί με ηλιακό;

 

Πάντως σωστά το έχεις στήσει σε γενικές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.