Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ποσο κοστιζει σημερα ο σοβας (εργασια και υλικα);


archimake

Recommended Posts

Γεια σας, ειμαι μηχανικος (αρχιτεκτονας) και απο τον Ιουνιο που μας περασε ανελαβα την κατασκευη μιας εξοχικης μονοκατοικιας.

Το εργο στοιχισε μεχρι τωρα αρκετα παραπανω κι ετσι ψαχνω να βρω τι με συμφερει περισσοτερο: σοβας με τα υλικα δικα μου ή να το δωσω σε υπεργολαβο;

Οι τιμες που εχουν εκει στην περιοχη παρα την κριση δεν παιζονται, 4,50 ευρω φατουρα, 8,50 με υλικα. Προσφατα ο εργολαβος που θα κανει τις επενδυσεις της πετρας μου εδωσε προσφορα για 7,00 ευρω με υλικα μαζι. Δεν μπορω να υπολογισω ουτε τι με συμφερει περισσοτερο, αλλα ουτε ενα συνολικο κοστος κατ' εκτιμηση ανα τ.μ..

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δες στο παρακατω link για να παρεις λιγες πληροφοριες.

Καλυτερα τα υλικα δικα σου για να εισαι σιγουρος για την ποιοτητα.

 

 

http://alpha6.gr/wp/?cat=183

Link to comment
Share on other sites

στον σοβά την μεγαλύτερη σημασία έχει ο τρόπος επιμέτρησης και όχι τόσο η τιμή και οι μικροδιαφορές των προσφορών .

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά οι γωνίες, στηθαία, "σεντόνι" ανοιγμάτων, σκοτίες, λεπτομέρειες και τελειώματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, με βοηθησατε. Καταληγω τελικα στο οτι σιγουρα θα μου κοστισουν περισσοτερο απ' οτι υπολογιζα, καθως δεν ειχα προμετρησει ακμες...επισης, ο σοβατζης μου ειπε οτι τα στηθαια (μπαλκονιων και δωματος) θα επιμετρηθουν και σαν επιφανεια και σαν ακμες...κατι που ουτε που θα φανταζομουνα!! Τελικα τι τις ηθελα τις αρχιτεκτονιες; αυτοι περισσοτερα απο μας βγαζουν και δεν τους αμφισβητει και κανεις...εχω αδικο;;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνητικό από την αρχή όπου θα αναφέρονται όλα.

Υλικά που θα χρησιμοποιηθούν.

Τρόποι επιμέτρησης και τιμές.

Μέτρα ασφαλείας.

Χρονοδιαγράμματα.

Τρόπος πληρωμής/ αμοιβές / ΙΚΑ / Παρουσιολόγιο

έως και παρακράτηση καλής εκτέλεσης.

Link to comment
Share on other sites

Γιά αυτό οι παλιοί εργολάβοι τις αρχιτεκτονιές τις έλεγαν ψαλιδοκωλιές γιατί γιά να τις πληρώσεις πρέπει να είσαι ψαλιδόκωλος .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.