Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

εξώστες ΓΟΚ 55/διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου


Recommended Posts

'Παρόλο που τα θέματα αυτά έχουν συζητηθεί πολλές φορές, δεν μπορώ να βρω ποιο είναι το τελικό συμπέρασμα. Γι' αυτό δυστυχώς επανέρχομαι μια και κάθε τόσο προκύπτουν και καινούργιες παράμετροι: Πρόκειται να δώσω βεβαίωση για διαμέρισμα σε πολυκατοικία με ΓΟΚ 55. Τα προβλήματα που διαπιστώνω είναι τα εξής:

1. ο εξώστης στον ακάλυπτο έχει μεγαλύτερο μήκος

2.Το διαμέρισμα που με ενδιαφέρει είναι στην πραγματικότητα μικρότερο κατά ένα δωμάτιο σε σχέση με τα σχέδια της άδειας και το δωμάτιο έχει προστεθεί στο όμορο διαμέρισμα. Τα συμβόλαια συμφωνούν με την πραγματική κατάσταση και όχι με την άδεια.

Μπορώ να δώσω βεβαίωση και με τι προϋποθέσεις; Ο εξώστης αποτελεί αυθαιρεσία ή λόγω ΓΟΚ 55 δεν υφίσταται πρόβλημα;

Προσωπικά νομίζω ότι τίποτα από τα δύο δεν αποτελεί αυθαιρεσία που πρέπει να νομιμοποιηθεί

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι, δεν μπορείς να δώσεις βεβαίωση!

Ο έλεγχός σου γίνεται με τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας και σε αυτά υπάρχουν αποκλίσεις.....

Πρώτα ρυθμίζεις με 4014 και στη συνέχεια δίνεις τη βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε λοιπόν ότι ρυθμίζω με 4014. Πάω με κατηγορία 13 "λοιπές παραβάσεις", δυο πεντακοσάρικα; Δεν είναι κρίμα για τον ιδιοκτήτη, όχι μόνο το πρόστιμο αλλα και η αμοιβή κλπ;

Εχεις δίκιο ότι ελέγχω με βάση εγκεκριμένα σχέδια, αλλά αν οι συγκεκριμένες διαφορές δεν αποτελούν παράβαση;

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού είναι "παράβαση", γιατί λες ότι, "...οι συγκεκριμένες διαφορές δεν αποτελούν παράβαση";;

 

Οφείλεις ως ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ να πράττεις νόμιμα, ηθικά, επαγγελματικά, σεβόμενος το επάγγελμα και τους νόμους.

Λαμόγια "μηχανικούς" που θα δώσουν τη βεβαίωση μπορεί να βρει....

Δεν χρειάζεται να ...."λυπόμαστε" κανέναν!!! Απλώς να ενεργούμε ως επαγγελματίες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν παράβαση που δεν επηρεάζει δόμηση/κάλυψη και όγκο οκ. Αλλά δεν είναι τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ και συμφωνώ, αλλά τι γίνεται επί του πρακτέου; Θεωρώ ότι εφόσον δεν τα παραπάνω δεν αποτελούν πολεοδομική παράβαση, αλλά συγχρόνως η πραγματικότητα δεν ταυτίζεται με την οικοδομική άδεια, το σωστό θα ήταν μάλλον (;) να κάνει κανείς ενημέρωση φακέλου και μετά να δώσει την βεβαίωση. Δεν ξέρω πόσο χρονοβόρο και δαπανηρό είναι αυτό και δεν ξέρω τι γίνεται με τον ιδιοκτήτη του όμορου διαμερίσματος που υπέρ του οποίου έχει γίνει η διαμερισμάτωση. Μήπως να πάω με 4014 δυο παραβάσεις του 500αρικου και αμέσως μετά βεβαίωση και να τελειώνει η υπόθεση; Πόσο με καλύπτει κάτι τέτοιο και πόσο καλύπτει και τον πωλητή και αγοραστή;

ευχαριστώ, κάθε γνώμη είναι πολύτιμη

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Έχω και εγώ μια αντίστοιχη περίπτωση….

 

Σε ένα όροφο πολυκατοικίας έχω 2 διαμερίσματα.

 

Στην οικ. άδεια φαίνονται Α1=120 τ.μ & Α2=80τ.μ αντίστοιχα.

Στην πράξη & στα συμβόλαια (Σύσταση οριζ. Ιδιοκτησίας & αγοράς) είναι 140 & 60 αντίστοιχα.

Η επέκταση του Α1 έγινε εις βάρος του καθιστικού του Α2. Στην επέκταση αυτή μεταφέρθηκε η κουζίνα του Α1.

Άρα για το Α1 έχω μεταβολή Η/Μ, ενώ για το Α2 δεν έχω.

Τέλος και τα 2 διαμερίσματα έχουν 3-4 τ.μ επιπλέον εξώστες (συγκριτικά με την εγκεκριμένη μελέτη).

Για το Α1 τα πράγματα φαίνονται πιο ξεκάθαρα

1) 1 παράβαση για την διαμερισμάτωση

2) 1 παράβαση για τα επιπλέον τετραγωνικά του εξώστη

 

Για το Α2?

1) 1 παράβαση για τα τετραγωνικά του εξώστη είναι αρκετή?

2) Η διαφορά στα τετραγωνικά του διαμερίσματος πως καλύπτεται?

 

Κάθε βοήθεια, καλοδεχούμενη :???:

Edited by mimis1976
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις μία κοινή δήλωση και για τα δύο διαμερίσματα. Θα υπολογίσεις μία διαμερισμάτωση και με έναν αναλυτικό (ή με ΥΔΒΧ αν βγαίνει φθηνότερο) τα μπαλκόνια. Με τη δήλωση αυτή παράγεται μία βεβαίωση με την οποία ο συμβ/φος θα επανασυστήσει τον όροφο και ύστερα σε μελλοντικές μεταβιβάσεις θα δημιουργείς νέες κενές δηλώσεις-βεβαιώσεις για κάθε νεοσύστατο διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.