Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρέωση άδειας με μελέτη στατικής επάρκειας


 

Recommended Posts

Υπερπολύτιμη η βοήθειά σας στο πολύ απλό ερώτημα:

 

Ποιος κανονισμός επιβάλει την μελέτη στατικής επάρκειας σε κτίριο με άδεια που έχει μικρές αυθαιρεσίες και τις οποίες θέλουμε να νομιμοποιήσουμε με νέα άδεια?

Στην δική μου περίπτωση ισόγειο που στην άδεια είχε κεκλιμένο τμήμα της οροφής του από Ο/Σ σήμερα είναι με οριζόντια στέγη (δώμα). Κατά τα άλλα οι διατάξεις των στύλων και οι οπλισμοί είναι σύμφωνοι με την αρχική μελέτη.

Σας παρακαλώ πολύ όσοι έχετε την γνώση, δώστε μου τα φώτα σας. Οι δουλειές είναι ελάχιστες πλέον και δεν μπορώ να την χάσω. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι αν χρειάζεται στατική επάρκεια σε άδεια νομιμοποίησης ή απλώς αποτύπωση του στατικού φορέα?

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας.. Η Εγκύκλιος 98/1989 για τις προδιαγραφές στατικών μελετών δεν αναφέρεται στις νομιμοποιήσεις με μικρές αλλαγές του Φ.Ο. Τι λές Μανώλη?

Link to comment
Share on other sites

Η εγκ98/89 λέει πως δεν απαιτείται η τήρηση ολόκληρης της διαδικασίας αλλά δεν λέει ποιο τμήμα της διαδικασίας πρέπει να τηρηθεί :(

Link to comment
Share on other sites

Faethon, που λέει αυτό που γράφεις? Εκεί που λέει ότι για περιπτώσεις ενδιάμεσες των 1,2 και 3 μπλα μπλα....? Εσύ τι θα έκανες στην θέση μου?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα ήθελα κι εγώ την γνώμη σας στο εξής θέμα:

Βγάζω μια άδεια νομιμοποιησης ένος ημιυπαιθριου χώρου που έγινε κατοικία σε διώροφη οικοδομική με οικοδ. άδεια του 1991.

Η στατική μελέτη όμως δεν εφαρμόστηκε ακριβώς, δηλ. μία πλάκα του ισογείου και μία του οροφου που έπρόκειτο να γίνουν τσελερ δεν έγιναν και στη θέση τους κατασκευάστηκαν τρείς πλάκες μικρότερες με δοκάρια και δύο επιπλέον κολώνες.

Κάνω λοιπόν, αποτυπωση στατικών και στατικά υπάρχοντος.Μέχρι εδώ καλά...

Στην πολεοδομία μου ζήτησαν κρουσιμέτρηση!

Είναι απαραίτητο από την στιγμή που έχω οικοδομική άδεια και γνωρίζω τι σκυρόδεμα χρησιμοποιήθηκε?

Link to comment
Share on other sites

...

με άδεια που έχει μικρές αυθαιρεσίες και τις οποίες θέλουμε να νομιμοποιήσουμε με νέα άδεια?

....

Γιατί αντί για νομιμοποίηση δεν του κανεις "τακτοποίηση" με τον 4014?

Αν δεν είναι κτίριο ειδικό (καταστήματα κλπ) δεν θα χρειαστείς καν έλεγχο επάρκειας, το πολύ τρωτότητας

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα κι εγώ την γνώμη σας στο εξής θέμα:

Βγάζω μια άδεια νομιμοποιησης ένος ημιυπαιθριου χώρου που έγινε κατοικία σε διώροφη οικοδομική με οικοδ. άδεια του 1991.

Η στατική μελέτη όμως δεν εφαρμόστηκε ακριβώς, δηλ. μία πλάκα του ισογείου και μία του οροφου που έπρόκειτο να γίνουν τσελερ δεν έγιναν και στη θέση τους κατασκευάστηκαν τρείς πλάκες μικρότερες με δοκάρια και δύο επιπλέον κολώνες.

Κάνω λοιπόν, αποτυπωση στατικών και στατικά υπάρχοντος.Μέχρι εδώ καλά...

Στην πολεοδομία μου ζήτησαν κρουσιμέτρηση!

Είναι απαραίτητο από την στιγμή που έχω οικοδομική άδεια και γνωρίζω τι σκυρόδεμα χρησιμοποιήθηκε?

 

Απο τη στιγμη που αλλαξε ο σκελετος σου το κτισμα ειναι αυθαιρετο..

Συνεπως για το κτισμα που κατασκευαστηκε δεν υπαρχει αδεια ουτε μελετη (εγκεκριμμενη εννοειται)

Συμφωνα λοιπον με την εγκυκλιο 98/22-12 -89 &3.2 απαιτειται ελεγχος αντοχης σκυροδεματος με πυρηνες ή αλλη δοκιμη μεθοδο.

Εδω βεβαια μπαινει επι πλεον το ερωτημα αν θα πας με ΚΑΝΕΠΕ (αν η αδεια σου πρωτοκολληθηκε μετα τις 20/1/12) .

Ειναι η &1.2.2.β που φωναζω εδω μεσα τοσο καιρο και μας εχει ξεκρεμαστους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητο από την στιγμή που έχω οικοδομική άδεια και γνωρίζω τι σκυρόδεμα χρησιμοποιήθηκε?

Για να λες πως γνωρίζεις

αυτό σημαίνει πως την ώρα που άδειαζαν οι βαρέλες μπετόν

ήσουν στην έξοδο της σέσουλας και έπαιρνες δοκίμια (και κοίταζες και τον οδηγό μην ανοίξει βρυσάκια...)

 

Αλλά εξήγησέ μας λίγο,

πως συσχετίζεται και πως εξασφαλίζει μια άδεια την κατηγορία αντοχής σκυροδέματος???

Link to comment
Share on other sites

Οποιος πολεοδόμος ζήτησε κρουσιμέτρηση θα πρέπει να του πάρουν την άδεια και να τον διώξουν απο την υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.