Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομιμοποίηση αυθαιρέτου με άρθρο 22 κατόπιν υπαγωγής στον Ν.4014


Recommended Posts

Την Βεβαίωση μηχανικού προκειμένου να εξασφαλισθεί ο ελεγκτής πως όλα είναι Ο.Κ. από πληρωμή παραβόλου.

Αλλά δεν μπορεί να κατέβει πριν εκδοθεί η άδεια.

 

Στις περιπτώσεις με άρθρο 22,

πως εξασφαλίζεται η υπηρεσία πως έχει υποβληθεί η δήλωση ένταξης και πως έχει εξοφληθεί το παράβολο?

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη βεβαίωση μηχανικού που γνωρίζω (για το σύστημα του ΤΕΕ στον Ν.4014/2011) είναι η βεβαίωση μεταβίβασης, η οποία θα βγει όταν και αν ο ιδιοκτήτης αποφασίσει να .... μεταβιβάσει. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχει εκδοθεί η Ο.Α..

Μπορείς να τυπώσεις το pdf αρχείο από το σύστημα, την δήλωση δηλαδή, κι εκεί θα δει ο ελεγκτής (της άδειας υποθέτω) αυτά που θέλει. Αν έχεις πληρώσει το παράβολο θα φαίνεται στην δήλωση.... πράσινο - πράσινο.

 

Εγώ που έχω μια αντίστοιχη περίπτωση θα συμπεριλάβω τα στοιχεία αυτά στην Τεχνική Έκθεση μου.

 

Επίσης (ίσως το σημαντικότερο που μπορεί να σε βοηθήσει - ξεμπλοκάροντας τον ελεγκτή), είναι το εξής: Εδώ και αρκετό καιρό, έχει ενεργοποιηθεί το σύστημα ¨παρακολούθησης¨ των υποβληθέντων δηλώσεων κι οι ΥΔΟΜ έχουν πλέον πρόσβαση στις δηλώσεις του Ν.4014/2011. Ενδεχομένως, να μην είναι ο ίδιος υπάλληλος αρμόδιος αλλά δεν βλάπτει να υπάρξει συνεννόηση με τον συνάδελφό του που έχει πρόσβαση. Ας δει από το σύστημα αν έχεις υποβάλει δήλωση. Έχει πρόσβαση. Άσε που κανονικά (κατά την άποψή μου) η δήλωσή σου πρέπει να είναι σε αυτό το δύσμοιρο 5% που πρέπει να ελεγχθεί δειγματοληπτικά....

 

Καλό κουράγιο ... με τους ανενημέρωτους (κι όχι με δικό τους φταίξιμο πολλές φορές) ελεγκτές της ΥΔΟΜ.

 

Αν βοήθησα..... πες το μου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά στις νομιμοποιήσεις με άρθρο 22

αυτό που ζητά η υπηρεσία από τον μελετητή

είναι μια υπεύθυνη δήλωση, θεωρημένη,

 

πως τα σχέδια που θα ανέβουν στο σύστημα

θα είναι ακριβή αντίγραφα

των εγκεκριμένων της άδειας νομιμοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνεται νομιμοποίηση δεν (υπάρχει λόγος) ανεβαίνουν σχέδια στο σύστημα.Είναι κανονική άδεια και τα σχέδια μένουν στην πολεοδομία.Αυτό που γίνεται είναι να ενημερώνεται το σύστημα με τον αριθμό της αδείας και να προχωράει σε προσωρινή και οριστική υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,ίσως έχει ήδη απαντηθεί αλλά είναι τόσο μεγάλο το πλήθος των ερωταπαντήσεων εδώ που τα μπλέκεις αρκετές φορές.

 

Υπάρχει μία διόροφη οικοδομή επιφανείας κάθε ορόφου 115 τετρ,μέτρων ,χωρίς οικοδομική άδεια , σε οικόπεδο το οποίο μετά την ένταξη του στο σχέδιο πόλης είναι άρτιο και οικοδομήσιμο..Στο οικόπεδο θα μπορούσαν σύμφωνα με τους όρους δόμησης της περιοχής να οικοδομηθούν 115 τετρ. μέτρα.

Είναι εφικτό να γίνει δήλωση αυθαιρέτου με το άρθρο 24 του Ν.4014 για τον Α όροφο επιφανείας 115 τετρ. μέτρων και στην συνέχεια να εκδοθεί άδεια αποπεράτωσης των αυθαίρετων κατασκευών και παράλληλα να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης και αποπεράτωσης του ισογείου της οικοδομής επιφανείας 115 τετρ. μέτρων ,με το άρθρο 26 παρ.2 του Ν.4014 ?

 

Ευχαριστώ.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τηρούνται σήμερα οι πολεοδομικές διατάξεις στο ισόγειο υποθέτω πως μπορείς να νομιμοποιήσεις το ισόγειο και να τακτοποιήσεις τον όροφο.Κατόπιν μπορείς να βγάλεις την άδεια αποπεράτωσης που θες.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Κατα την υποβολή δηλώσεων αυθαιρέτων γίνεται πρώτα η δήλωση αυθαιρέτου με παράλληλο άιτημα για έκδοσης άδειας νομιμοποίησης στην ίδια δήλωση.Μόλις γίνει η αποπληρωμή ολόκληρου του προστίμου ( ?? )προχωράς στην έκδοση αδείας νομιμοποίησης.Κατά την σύνταξη του διαγράμματος κάλυψης τα πραγματοποιηθέντα μεγέθη υπολογίζονται στον συντ.δόμησης (είτε νόμιμα είναι αυτά είτε αυθαίρετα),οπότε στην περίπτωση μου

στο διάγραμμα κάλυψης θα έχω πραγματοποιηθέντα :

Α όροφος 115 τ.μ. με δήλωση αυθαιρέτων ,

συντ. δόμησης 115 τ.μ.

άρα 115-115= 0 για την άδεια νομιμοποίησης υπόλοιπα ??

Δηλαδή αυτά που μπορούν να νομιμοποιηθούν δεν νομιμοποιούνται αλλά δηλώνονται ως αυθαίρετα ,παρακαλώ διορθώστε με,

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είναι έτσι.Θα ξεκινήσω πρώτα από ε΄να φαύλο κύκλο.Αν στη δήλωση βάλεις το "προς έκδοση οικοδομικής αδείας" , τότε δε προχωράει πέρα από την αρχική υποβολή, περιμένει να βγάλεις την άδεια και μετά μπορείς να πας σε προσωρινή και να εξοφλήσεις τα πρόστιμα του αυθαιρέτου.Αν όμως πας να βγάλεις την άδεια νομιμοποίησης σου ζητάνε να είναι αποπληρωμένα τα πρόστιμα.Υποθέτω πως θα έχουν βρει τη λύση ή θα τη βρουν.

Τώρα στο σκεπτικό σου.Νομίζω πως δεν είναι ακριβώς έτσι.Ας πούμε ότι πληρώνεις τα πρόστιμα για τον όροφο και πας να βγάλεις την άδεια νομιμοποίησης.Στο διάγραμμα κάλυψης, λες ότι έχω 115 μ2 ισογείου που θέλω να νομιμοποιήσω και έχω και άλλα 115μ2 στον όροφο αυθαίρετα για τα οποία έχω πληρώσει τα τάδε πρόστιμα.Ετσι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.