Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομιμοποίηση αυθαιρέτου με άρθρο 22 κατόπιν υπαγωγής στον Ν.4014


Recommended Posts

Ευχαριστω Manolis gon. Ειχα σκοπο και εγω να τους παρω τηλ αυριο. Παρακαλω δες τα μυνηματα σου.

 

Τελικά τι σου είπαν στην δική σου πολεοδομία (ΥΔΟΜ)?

Link to comment
Share on other sites

SIRADRAB: Δεν απαντουσαν στο τηλ... Ειναι και Κρητη η Πολεοδομια και πως να "πεταχτω να δω απο κοντα".. Κανεις που να εχει κανει τετοια αδεια (παραβολο 4014 και αδεια νομιμοποιησης αρθρο 22) υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

gkar

Υπάρχει, απλά επειδή οι νομιμοποιήσεις δεν υπάγονται στις διαδικασίες του 4030 για τον νέο τρόπο έκδοσης οικοδομικών αδειών αλλά καταθέτεις και ελέγχεσαι από την πολεοδομία, σε συνδυασμό ότι δεν είναι (ούτε ήταν) σαφέστατα προσδιορισμένες οι απαιτούμενες μελέτες για πληρότητα υπάρχει διαφορά απαιτήσεων από πολεοδομία σε πολεοδομία.

 

Ελπίζω να λάβουν σύντομα κάποια εσωτερική οδηγία για να μη γίνεται αυτό το αλαλούμ το οποίο σε συνδυασμό ότι δεν απατάνε στα τηλέφωνο παρά μόνο στα μυστικά νούμερα, γίνεται ακόμα χειρότερο.

 

Η λέξη κλειδί είναι Υπομονή

Η κίνηση η σωστή είναι "δοκιμάζοντας πας στην πόλη".

 

κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια νομιμοποίησης είναι μια άδεια σαν όλες τις άλλες, απλά εκδίδεται εκ των υστέρων. Θα πρέπει να καταθέσεις όλες τις μελέτες που απαιτεί ο 4030/2011, έχεις και την προσθήκη (διαφορετική αμοιβή) και ενδεχομένως να κάνεις και ΚΕΝΑΚ. Άσε που θα πρέπει να δηλώσεις και αμοιβή για την υπαγωγή στον Ν.4014/2011 (διαφορετική από εκείνη της άδειας νομ.). Πες μου εσύ, τώρα, αν το ποσό των €5.000,00 είναι λογικό.....?? Έχω την εντύπωση ότι, το €5.000,00 είναι μικρό για νόμιμη αμοιβή. Μήπως, δεν έκανες σωστό υπολογισμό?

 

Επειδη το εχεις αναφερει αρκετες φορες.

Απο που προκυπτει αυτο???

Τοσο χρονια σε νομιμοποιηση σε εβαζε κανεις να κανεις ηλεκτρικα, υδρευση, αποχετευση???

Μην τρελαθουμε.

Δεν ειναι κανονικη ΟΑ, ειναι αδεια νομιμοποιησης.

1. Δεν υπαρχει σαν εργασια αποτυπωση ηλεκτρικων, υδρευσης κτλ

2. Δεν ειναι δυνατον να γινει κατι τετοιο.

3. Αν δεν επαρκει πχ η Φ16 τι θα κανεις? Θα ξηλωσεις ολο το δικτυο?

4. Αν δεν υπαρχει πχ θερμανση ή ψυξη, εσυ σωνει και καλα θα κανεις?

5. ΠΩΣ θα κανεις ΜΕΑ σε υφισταμενο?????????? Θα τον βαλλεις να αλλαξει κουφωματα και να βαλλει εξωτερικη θερμομονωση επειδη θελει να το νομιμοποιησει?

 

 

ΥΓ Θα κανω και γω την ερωτηση μου στην Υπ.Δομ. αλλα θεωρω λογικα να γινει ΜΟΝΟ αποτυπωση αρχιτεκτονικων, στατικων και ελεγχος στατικων. Ισως και παθητικη, αλλα και αυτο ακυρο μου φαινεται. Αν δεν βγαινει το μηκος Ο.Δ. τι θα κανεις? Θα βαλλεις πχ δευτερο κλιμακοστασιο?

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

terry,

συμφωνώ με όσα λες και αυτή είναι η λογική εξέλιξη άλλωστε.

Νομίζω ότι αυθαίρετα ζητούνται από τις Υπ.Δομ. οι υπόλοιπες μελέτες αφού γίνονται για τον γάμο του Καραγκιόζη ούτως ή άλλως, δηλαδή σε δουλειά να βρισκόμαστε, δεν έχουν κανένα νόημα το μόνο που προσθέτουν κι άλλη ποσότητα γραφειοκρατίας και χαρτούρας στη χαβούζα της ελληνικής εικονικής πραγματικότητας.

.

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένα έγγραφο-εγκύκλιος με ειδικές οδηγίες για αυτά που ζητάνε στα προς νομιμοποίηση υφιστάμενα, είναι αυθαίρετες οι απαιτήσεις τους γι αυτές τις μελέτες και δεν νομιμοποιούνται από την ισχύουσα νομ/σία και τις προδιαγραφές να τις απαιτούν, είναι στην λογική, τώρα που βρήκαμε παπά....

Με μια τεχνική έκθεση και αναφέροντας αυτά που γράφεις παραπάνω, νομίζω ότι παρακάμπτεις τις παράλογες απαιτήσεις τους, κι αν θέλουν ας αναφέρουν την ισχύουσα νομ/σία που τους νομιμοποιεί.

Θα σε παρακαλούσα να αναφέρεις εδώ την απάντησή τους στο ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

SIRADRAB και terry

 

πως να μην συμφωνήσει κανείς με τη λογική

Έλα όμως που δεν υπάρχει πάντα

(μου ζήτησαν μελέτη αποχ/σης σε ανέγερση αγρ αποθήκης σε εκτός σχεδίου περιοχή

που στην πραγματικότητα αφορούσε τις υδρορροές και μόνο που ποτέ δεν θα κατασκεύαζονταν

ούτε και απαιτείται επειδή το κτίριο δεν εφάπτεται έτσι και αλλιώς με ρ.γ και ο.γ -

και δεν χρειάζεται να εξασφαλίσω την ασφάλεια του κοινού έναντι πτώσεων κλπ κλπ κατά κτιρ/κό κανονισμό)

Link to comment
Share on other sites

Αλλο λες εσυ τωρα.

Εμειες μιλαμε για ενταξη στον Ν4014 και εκδοση αδειας.

 

 

ΥΓ Υστερα απο ατυπη επικοινωνια με υπαλληλο της Υπ. Δομ. :

-ΙΚΑ ΔΕΝ θελει.

-Απο μελετες το αυτονοητο: Αποτυπωση Αρχιτεκτονικων, Αποτυπωση Στατικων, Ελεγχο Στατικων Υπαρχοντος

 

Αυτα.....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχεις αναφερει αρκετες φορες.

Απο που προκυπτει αυτο???

Τοσο χρονια σε νομιμοποιηση σε εβαζε κανεις να κανεις ηλεκτρικα, υδρευση, αποχετευση???

Μην τρελαθουμε.

Δεν ειναι κανονικη ΟΑ, ειναι αδεια νομιμοποιησης.

1. Δεν υπαρχει σαν εργασια αποτυπωση ηλεκτρικων, υδρευσης κτλ

2. Δεν ειναι δυνατον να γινει κατι τετοιο.

3. Αν δεν επαρκει πχ η Φ16 τι θα κανεις? Θα ξηλωσεις ολο το δικτυο?

4. Αν δεν υπαρχει πχ θερμανση ή ψυξη, εσυ σωνει και καλα θα κανεις?

5. ΠΩΣ θα κανεις ΜΕΑ σε υφισταμενο?????????? Θα τον βαλλεις να αλλαξει κουφωματα και να βαλλει εξωτερικη θερμομονωση επειδη θελει να το νομιμοποιησει?

 

 

ΥΓ Θα κανω και γω την ερωτηση μου στην Υπ.Δομ. αλλα θεωρω λογικα να γινει ΜΟΝΟ αποτυπωση αρχιτεκτονικων, στατικων και ελεγχος στατικων. Ισως και παθητικη, αλλα και αυτο ακυρο μου φαινεται. Αν δεν βγαινει το μηκος Ο.Δ. τι θα κανεις? Θα βαλλεις πχ δευτερο κλιμακοστασιο?

 

Terry,

Έχω βγάλει, παλαιότερα άδεια νομιμοποίησης και μου ζήτησαν όλες τις μελέτες.

Κι εγώ θεωρώ λογικό να καταθέτεις μόνο αρχιτεκτονικά - στατικά αλλά το λογικό απέχει από το πραγματικό πολλές φορές.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει καθορισμός δικαιολογητικών για την έκδοση άδειας νομιμοποίησης, το να σου ζητάει κάποιος όλες τις μελέτες (σαν κανονική άδεια) δεν είναι και τόσο ¨παράλογο¨. ...

 

gkar

Υπάρχει, απλά επειδή οι νομιμοποιήσεις δεν υπάγονται στις διαδικασίες του 4030 για τον νέο τρόπο έκδοσης οικοδομικών αδειών αλλά καταθέτεις και ελέγχεσαι από την πολεοδομία, σε συνδυασμό ότι δεν είναι (ούτε ήταν) σαφέστατα προσδιορισμένες οι απαιτούμενες μελέτες για πληρότητα υπάρχει διαφορά απαιτήσεων από πολεοδομία σε πολεοδομία.

 

Ελπίζω να λάβουν σύντομα κάποια εσωτερική οδηγία για να μη γίνεται αυτό το αλαλούμ το οποίο σε συνδυασμό ότι δεν απατάνε στα τηλέφωνο παρά μόνο στα μυστικά νούμερα, γίνεται ακόμα χειρότερο.

 

Η λέξη κλειδί είναι Υπομονή

Η κίνηση η σωστή είναι "δοκιμάζοντας πας στην πόλη".

 

 

κουράγιο

Didoni, από που προκείπτει ότι, οι άδειες νομιμοποίησης δεν πάνε με τον 4030?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Terry,

Έχω βγάλει, παλαιότερα άδεια νομιμοποίησης και μου ζήτησαν όλες τις μελέτες.

Κι εγώ θεωρώ λογικό να καταθέτεις μόνο αρχιτεκτονικά - στατικά αλλά το λογικό απέχει από το πραγματικό πολλές φορές.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει καθορισμός δικαιολογητικών για την έκδοση άδειας νομιμοποίησης, το να σου ζητάει κάποιος όλες τις μελέτες (σαν κανονική άδεια) δεν είναι και τόσο ¨παράλογο¨. ...

 

Το οτι εκανες το οτι ηθελε η πολεοδομια δεν σημανει οτι ειναι και το σωστο.

Απλα επρεπε να αντιδρασεις.

Δεν νοειται μελετες ΗΜ σε αδεια νομιμοποιησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.