Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομιμοποίηση αυθαιρέτου με άρθρο 22 κατόπιν υπαγωγής στον Ν.4014


Recommended Posts

1) έχω την εντύπωση ότι, για να βγάλεις άδεια νομιμοποίησης πρέπει όλο το κτίριο να μην αντίκειται στις διατάξεις ή του χρόνου κατασκευής ή του χρόνου ελέγχου από την αρμόδια υπηρεσίας ή τις σημερινές.

 

Έχω περίπτωση βιομηχανικού κτιρίου που το αρχικό του τμήμα χτίστηκε με άδεια (ως εκτός σχεδίου τότε) και εν συνεχεία χτίστηκαν κι άλλα τμήματα κατ' επέκταση του αρχικού.

 

Σήμερα η περιοχή έχει μπει στο σχέδιο αλλά εκκρεμεί η πράξη εφαρμογής.

 

Μικρή λωρίδα του (φυσικά μη στατικά ανεξάρτητη) είναι εντός πρασιάς και είναι το μόνο τμήμα του που ΔΕΝ μπορεί να νομιμοποιηθεί.. (μιλάμε για 10 τ.μ. επιφανείας εντός πρασιάς όταν το σύνολο του κτιρίου είναι 3000,00 τ.μ.).

 

Δε θα μπορώ να νομιμοποιήσω τα υπόλοιπα 2990,00 τ.μ. επειδή τα 10,00 έχουν πρόβλημα?

 

 

(Να διευκρινίσω ότι ρωτάω γιατί από τα τοπογραφικά (σχεδόν σκαριφήματα) εκείνης της εποχής (προ του 1960), επειδή έχουν ακολουθήσει πολλές συνενώσεις οικοπέδων, δεν είναι σαφές προς το παρόν αν η μικρή λωρίδα ανήκει στο αρχικό κτίσμα που ήταν με άδεια, (πράγμα που θα έλυνε το πρόβλημα καθότι η ρυμοτόμηση έγινε αργότερα)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι εκει που το αρθρο 22 του γοκ αναφερει οτι μπορει να νομιμοποιηθεί είτε με τις σημερινες διατάξεις ή του χρονου κατασκευής τι εννοεί??

Αν εχω πχ ενα κτιριο για το οποίο βγήκε άδεια το 80 και μπορει να νομιμοποιηθεί είτε με γοκ 73 είτε με γοκ 85,εαν πάω με τις τωρινές διατάξεις(γοκ85) θα μου ζητήσουν και οτι άλλο ισχυει σήμερα?δηλ κενακ,φωτισμο-αερισμο,ελεγχο φύτευσης,τωρινο αντισεισμικό κτλ??

Link to comment
Share on other sites

ankiousis, οι διατάξεις του χρόνου κατασκευής είναι ότι ίσχυε το 1980. Αλλιώς τις ΓΟΚ 85 (όπως έχει τροποποιηθεί). Τα σχετικά άρθρα του ΝΟΚ 2012 δεν έχουν ισχύ ακόμα. Βέβαια, να κοιτάξεις αν υπάρχει κάποιο ειδικό ΠΔ για την περιοχή που σε ενδιαφέρει.

Το τι μελέτες θα καταθέσεις είναι άλλο θέμα. Θα κάνεις ΚΕΝΑΚ, αν το κτίσμα είναι >50,00μ2 γιατί όταν βγαίνει άδεια για τέτοιο κτίσμα απαιτείται ΚΕΝΑΚ. Απλά δεν θα ¨κριθείς¨ με τον ίδιο τρόπο όπως σαν να πρόκειται για νέο κτίριο.

Τα ίδια ισχύουν και για τις άλλες μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δηλαδη κάποιο κτισμα εντος οικισμου μπορει να νομιμοποιηθει, μπορουμε να πληρωσουμε τωρα το παραβολο βασει του 4014, ωστε να ενταχθει στο νομο και να γλιτωσουμε τα προστιμα και μετα, εφοσον εχουμε διαστημα 3 ετων για την εκδοση της οικοδομικης αδειας, να περιμενουμε μεχρι να ισχυσει ο ΝΟΚ σε λιγο καιρο και να παμε βασει αυτου?

Link to comment
Share on other sites

irini

μέχρι στιγμής ισχύει αυτό (άρθρο 26)

2. Στην περίπτωση κατασκευών ή χρήσεων για τις οποίες μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια βάσει των διατάξεων της παρ. 3 του άρθρου 22 του ν. 1577/1985 εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 24 έως 31.12. 2011 ≪30.6.2012≫ άρ 30/ΝΟΚ και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός τριών ετών από την καταβολή του δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο και επέρχονται οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων. (άρ 30/ΝΟΚ)

 

υ.γ επειδή δεν άλλαξαν (όπως θα μπορούσαν) το 1577/85 μάλλον πάμε με τα παλιά (ΓΟΚ/85)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Χμ...συνεπως για ενα κτιριο που κατασκευαστηκε αυθαιρετα καπου στο 1990, πληρωνοντας το παραβολο που προβλεπει ο 4014, μπορω να το νομιμοποιησω βάσει των διαταξεων του ΓΟΚ'85 (οπως εχει τροποποιηθει).

Link to comment
Share on other sites

για εκδοση άδειας νομιμοποίησης με βάση το έτος κατασκευής του αυθαιρέτου αρκεί υπεύθυνη δήλωση του χρόνου κατασκευής ή ισχύει οτι και για τις τακτοποιήσεις,δηλαδή επίσημα έγγραφα? παίζει μεγάλο ρόλο στην περίπτωση μου γιατί το έτος κατασευής το ακινητό μου ήταν εκτός σχεδίου κ τωρα είναι πλέον εντός σε παραθεριστικό οικισμό που ισχύουν της παναγίας τα μάτια!!!!οσο για τις μελέτες νομίζω πως δεν χρειάζεται κενακ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.