Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταπτυχιακά για αποφοίτους μηχανικούς ΤΕΙ


mswsk

Recommended Posts

Οι απόφοιτοι ΤΕΙ δεν γίνονται δεκτοί στα πολυτεχνεία οχι επειδή δεν είναι ικανοί ή επειδή δεν έχουν 8 στο πτυχίο αλλά επειδή είναι απόφοιτοι ΤΕΙ. Πρόκειται για γνωστό "διάταγμα" που έχει συντάχθεί στα γραφεία της γνωστής συντεχνίας και οχι μόνο. Δεν θα άντεχε η καρδιά μερικών να δουνε απόφοιτο ΤΕΙ να κρίνεται άξιος για μεταπτυχιακό απο ελληνικό πολυτεχνείο γιατί έτσι θα κατέρεε όλη η ψευτοεπιχειρηματολογία τους και τι θα λέγαν μετά.

 

Αν μπεις στο ΕΑΠ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ούτε θα συναντήσεις "παράξενες νοοτροπίες". Γνωρίζω ανθρώπους που τα πάνε μια χαρά. Το ίδιο και στα υπόλοιπα πανεπιστήμια της χώρας. Αυτονόητο επίσης, ότι δεν θα συναντήσεις κανένα πρόβλημα και στα ελληνικά πανεπιστήμια που συνεργάζονται με ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

--off topic--αλλά δε μπορούσα να κρατηθώ

μια γευση για την αντικειμενικότητα των κρίσεων από μια εσωτερική επιτροπή και όχι από ανεξάτητες εξετάσεις

 

τα παράπονα που εκφράζονται δεν νομίζω πως αφορούν αποφοίτους ΤΕΙ ή οποιασδήποτε αλλής γνωστής κατηγοριοποίησης

 

έχουν απορριφθεί απόφοιτοι και με πολύ καλό βαθμο πτυχίου και απόφοιτοι που αρίστευσαν στις εισαγωγικές εξετάσεις του μεταπτυχιακού αλλά κόπηκαν στα προφορικά

Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα ελληνικό πολυτεχνείο εδώ στο Ελλαδιστάν δεν δέχονται απόφοιτο ΤΕΙ για μεταπτυχιακό.

Μπορεί να τους δεχτούν αλλά μετά θα κοπούν στην συνέντευξη χωρίς κανένα λόγο. Είμαστε λίγοι πίσω στην εκπαίδευση οι θέσεις μου εξάλου είναι γνωστές για την ελληνική παιδεία.

Link to comment
Share on other sites

--off topic--αλλά δε μπορούσα να κρατηθώ

GeorgeS, να σου θυμίσω οτι εσύ σε άλλη ενότητα υποστήριζες τη δημιουργία ιδιωτικών πανεπιστημίων κλπ

 

πάρε τώρα μια γευση για την αντικειμενικότητα των κρίσεων από μια εσωτερική επιτροπή και όχι από ανεξάτητες εξετάσεις

 

τα παράπονα που εκφράζονται δεν νομίζω πως αφορούν αποφοίτους ΤΕΙ ή οποιασδήποτε αλλής γνωστής κατηγοριοποίησης

 

έχουν απορριφθεί απόφοιτοι και με πολύ καλό βαθμο πτυχίου και απόφοιτοι που αρίστευσαν στις εισαγωγικές εξετάσεις του μεταπτυχιακού αλλά κόπηκαν στα προφορικά

 

Myri πες μου σε παρακαλώ πολύ πότε και που υποστήριξα εγώ την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων ?!?! Γιατί αν έχω έναν δεύτερο ευατό που έχει άλλες απόψεις θα πρέπει να το κοιτάξω...

 

Προς το παρών σου θυμίζω αυτό :

http://www.michanikos.gr/viewpost.php?p=14836

 

άποψη, που την έχω επαναλάβει και πρόσφατα σε άλλη συζήτηση (περί ιδιωτικής οικονομίας...)

Link to comment
Share on other sites

καμία επιεικεία, θα ζητήσω απο τους διαχειριστές να καταδικαστείς άμεσα σε δημόσιο λιθοβολισμό για το φοβερό και ασυγχώρητο έγκλημα που έκανες :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

 

υ.γ. ο ...έχων το αλάθητο θα ρίξει τον πρώτο λίθο ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, κάτι τέτοια κάνετε εσείς τα μέλη του ΤΕΕ και άντε να βρούμε το δίκιο μας. Ασε που στο τέλος μπορεί να βρεθώ και κατηγορούμενος για ...συκοφαντική δυσφήμηση 8-)

 

κρίμα πάει ο λιθοβολισμός :evil: :evil: :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τα ΑΕΙ δυσκολεύονται να πάρουν μεταπτυχιακούς από τα ΤΕΙ κυρίως λόγω της μεγάλης απόκλισης στην ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης από αυτά. Το ΤΕΙ δομικών έργων στον Πειραιά για παράδειγμα δεν μπορεί να συγκριθεί με τα αντίστοιχα άλλων πόλεων, ούτε ακόμα και στο βαθμό εισαγωγής τους (αν δεν κάνω λάθος στον Πειραιά η βάση ήταν κοντά στο 15 και στα υπόλοιπα κοντά στο 11, χαώδης διαφορά).

Λογικό είναι λοιπόν να μην θεωρούν δεδομένο ότι έχουν το επίπεδο όλοι οι απόφοιτοι των ΤΕΙ να παρακολουθήσουν ένα μεταπτυχιακό τους πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι απόφοιτοι από ΤΕΙ μπορούν άνετα (όσοι πραγματικά θέλουν κα κάνουν μεταπτυχιακό) να παρακαλουθήσουν το μεταπτυχιακό πρόγραμμα και σε ορισμένες περιπτώσεις είναι καλύτεροι από τους αντίστοιχους των ΑΕΙ. Οποιος πραγματικλά θέλει να μάθει θα μάθει. Τα υπόλοιπα μπορείτε να τα λέτε σε αυτούς που δεν έχουν σχέση με τα ακαδημαικά.

Μην ακούω λοιπόν οτι απόφοιτοι ΤΕΙ δεν μπορούν να παρακολουθήσουν μεταπτυχιακό πρόγραμμα...είναι αστεία αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.