Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακά για αποφοίτους μηχανικούς ΤΕΙ


mswsk

Recommended Posts

Καλημέρα σας!!!

Φυσυικά και οι περισσότεροι απο μας που έχουμε αποφοιτήσει από τα ΤΕΙ μπορούμε να παρακολουθήσουμε μεταπτυχικά σε σπολυτεχνικές σχολές!!!!!!Είχα γνωρίσει τελοιόφοιτη πολιτικό μηχανικό που δεν ήξερε να διαβάσει στατικά σχέδια και το πιο απλό δε κατλάβαινε οι τομές που ακριβως ήταν στη κατοψη!!!!!Και προς θεού δε λέω ότι όλοι είναι έτσι....αλλά αυτή εχει δικαίωμα να κάνει μεταπτυχιακό σε πανεπιστήμιο στην Ελλαδίτσα μας...ενώ εγώ όχι :evil: ε λοιπόν πέιτε μου δεν έχω δίκο??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε διαφωνώ καθόλου. Και βέβαια πολλοί από τους αποφοίτους των ΤΕΙ, η πλειοψηφία αν το θέλετε, μπορεί να παρακολουθήσει μεταπτυχιακά σε ΑΕΙ. Επιμένω όμως ότι το επίπεδο σπουδών σε πολλά ΤΕΙ δεν είναι αυτό που θα έπρεπε να είναι, σε ποσοστό πολύ μεγαλύτερο από ό,τι συμβαίνει στα ΑΕΙ γεγονός αδιαμφισβήτητο, και για το λόγο αυτό απαιτείται εξέταση των γνώσεων των αποφοίτων τους για την είσοδό τους στα ως άνω μεταπτυχιακά.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δε συγκρίνω το επίπεδο ΑΕΙ και ΤΕΙ αλλα θυμώνω γιατί θεωρητικά μπορούμε να κάνουμε μεταπτυχιακό σε οποιοδήποτε πολυτεχνείο..αλλά η θεωρία στην πράξη δεν έχει εφαρμοσθει σχεδόν ποτε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι εξετάσεις δεν πρέπει να γίνονται γιατί έτσι αμφισβητούνται τα 4 έτη σπουδών των συναδέλφων μηχανικών. Αν είναι έτσι να δίνουν όλοι εξετάσεις και αυτοί που πάνε για διδακτορικό και μετά για habilitation κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Να δίνουν και αυτοί για διδακτορικό αν επικρατεί αυτή η λογική γιατί πολλοι βγαίνουν από την σχολή νύχτα και μερικοί αλλοι πέρασαν από σπόνδα. Αρα λοιπόν και αυτοί δεν έχουν υψηλό επίπεδο και πρέπει να δώσουν εξετάσεις. Εδώ βγαίνουν παιδιά απο πολυτεχνείο και δεν ξέρουν τα βασικά τι να πούμε τώρα. Είναι γνωστα αυτά εδώ στο Ελλαδιστάν.

Link to comment
Share on other sites

Τη λέξη Ελλαδιστάν γιατί τι χρησιμοποιείτε τόσο συχνά; Πιστεύεται ότι μόνο εδώ υπάρχουν κριτήρια εισαγωγής σε μεταπτυχιακά; Σας πληροφορώ ότι στο μεταπτυχιακό που έκανα στην Αγγλία, σε πολύ καλό πανεπιστήμιο, υπήρχαν αυστηρά κριτήρια ως προς την επιλογή των φοιτητών. Σε περίπτωση, δε, φοιτητών με τον ίδιο για παράδειγμα βαθμό διπλώματος η επιλογή γινόταν φυσικά ανάλογα με το ίδρυμα που είχε ο καθένας τελειώσει. Να σημειώσω επίσης ότι δεν υπήρχε ούτε ένας μεταπτυχιακός από ΤΕΙ της Ελλάδας, ενώ υπήρχαν πάρα πολλοί από ΑΕΙ. Ειδικά για τα μεταπτυχιακά δεν νομίζω ότι αντιμετωπίζονται το ίδιο οι απόφοιτοι των ΑΕΙ και των ΤΕΙ στο εξωτερικό, τουλάχιστον στην Αγγλία. Πάντα έχουν προβάδισμα οι των ΑΕΙ.

Είτε μας αρέσει είτε όχι η σχολή που τελειώνουμε, ιδιαίτερα για ακαδημαϊκά θέματα όπως είναι τα μεταπτυχιακά, παίζει σημαντικό ρόλο. Και έτσι πρέπει. Δεν είναι όλες οι σχολές το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Πέστε μου κάτι σας παρακαλώ. Πως γίνεται και όσοι πτυχιούχοι μηχανικοί ΤΕΙ πήγαν στο εξωτερικό γύρισαν όλοι με μεταπτυχιακό ? Πως γίνεται να γίνονται δεκτοί σε όλα τα πανεπιστήμια και να τα καταφέρνουν μια χαρά ? Απο που προκύπτει το "χαοτικό" επίπεδο διαφοράς ? Μήπως πρόκειται για τη γνωστή προπαγάνδα του γνωστού συναφιού κατά των ιδρυμάτων για καθαρά συντεχνιακούς λόγους ? Δεν αντιλέγω -και θα είμουν άδικος αν το έλεγα- ότι σε μερικά πολυτεχνεία το επίπεδο είναι υψηλότερο. Δεν υπάρχει όμως αυτή η διαφορά που θέλουν μερικοί να παρουσιάσουν εσκκεμένα και εκ του πονηρού.

 

Αποδείξεις ? αμέτρητες.

Για δείτε λίγο τι ερωτήσεις κάνουν οι νέοι συνάδελφοί μας ? Είτε ΤΕΙ είτε Πολυτεχνείο οι απορίες είναι οι ίδιες και μάλιστα του ίδιου επιπέδου. Δεν είδα να υπάρχει καμιά χαοτική διαφορά λοιπόν ως προς το γνωστικό αντικείμενο όπως θα περίμενε κανείς.

 

Μπείτε λίγο στις σελίδες του πολυτεχνείου και δείτε τις διπλωματικές εργασίες που είναι δημοσιευμένες. Έγώ έχω δει αρκετές απο αυτές. Το επιπεδό τους δεν διαφέρει σε τίποτα από τις πτυχιακές εργασίες των αποφοίτων ΤΕΙ. Και μάλιστα είναι τραγικό να λένε μερικοί ότι αυτές οι εργασίες είναι επιπέδου master (βλέπε ανακοινώσεις ΤΕΕ, πρυτανείας). Στο 80% απο αυτές δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ αναφορά σε paper από επιστημονικά περιοδικά (elsevier, sciencedirect κλπ). Έλεος δηλαδή.

 

Και έχω και μια απορία που ποτέ δεν μου έχει λυθεί. Πως γίνεται, ο νέος απόφοιτος του πολυτεχνείου να είναι τόσο βέβαιος για τη δηθεν χαοτική διαφορά επιπέδου στα ΤΕΙ ? 1. αφού δεν έχει ακόμα δουλέψει για να ξέρει, 2. αφού δεν πήγε ποτέ σε ΤΕΙ για να δει. Αρα απο που η τόση σιγουρια ? Μήπως κάποιοι άλλοι έχουν φροντίσει γιαυτό ? ...η απάντηση είναι με βεβαιότητα "ΝΑΙ". Οι ίδιοι που κάποτε φροντίσανε να συκοφαντήσουν και τελικά να κλείσουν το "μικρό πολυτεχνείο" επιπέδου ισάξιου με αυτό των πολυτεχνείων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πως γινεται; Στο μεταπτυχιακό που έκανα εγώ από τα 15 άτομα πήραν τον μεταπτυχιακό τίτλο οι 11. Ο ένας που κόπηκε ήταν από ΑΕΙ της Ελλάδας και οι υπόλοιποι 3 από πανεπιστήμια της Αγγλίας.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στο Ελλαδισταν γίνονται μόνο αυτά. Στην Γερμανία δέχονται αποφοίτους ΤΕΙ κατευθείαν για διδακτορικο. Τώρα περί επιπέδου αυτά έχουμε πει σε αυτούς που δεν γνωρίζουν από ακαδημαικά. Την διαφορά δεν την κάνει το ίδρυμα. Την κάνει ο φοιτητής και κατά πόσο δουλεύει μόνος του. Εν πάσει περιπτώση το θέμα δεν είναι το επίπεδο, αλλα το μεταπτυχιακό. Αν έχετε πρόβλημα με το επίπεδο τα παράπονα στο υπουργείο παιδείας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.