Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταπτυχιακά για αποφοίτους μηχανικούς ΤΕΙ


mswsk

Recommended Posts

Πράγματι κάνει μεγάλη διαφορά το κατά πόσο δουλεύει μόνος του ο φοιτητής. Όχι όμως ότι το ίδρυμα δεν έχει σημασία.

Η προσπάθεια και το ενδιαφέρον του φοιτητή μπορεί να τον ανεβάσει σε ένα επίπεδο μεγαλύτερο από αυτό του ιδρύματος, κατά τη γνώμη μου με τη βοήθεια και των καθηγητών. Αυτό όμως δε χαρακτηρίζει όλους τους απόφοιτους της συγκεκριμένης σχολής, αλλά μόνο τον ίδιο. Εξάλλου ο καθένας κρίνεται ατομικά.

Το επίπεδο της σχολής από την άλλη καθορίζει ποιες είναι οι ελάχιστες απαιτήσεις που μπορείς να έχεις από τον οποιοδήποτε απόφοιτο και ποιο το ελάχιστο επίπεδο γνώσεών του. Δυστυχώς, σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει προσωπική γνωριμία, βάσει αυτού του επιπέδου μπορείς να κρίνεις κάποιον. Όχι ότι αποκλείεται να πέσεις έξω στην εκτίμησή σου, αλλά δεν έχεις και πολλές επιλογές. Είπαμε, η εξέταση όλων είναι ίσως το πιο αντικειμενικό μέτρο.

Τέλος για το επίπεδο των ΤΕΙ να επαναλάβω τη βασική μου ένσταση. Υπάρχει διδακτικό προσωπικό χωρίς τα απαραίτητα κατ εμέ προσόντα (υποκειμενικό βέβαια είναι αυτό). Δε θεωρώ δηλαδή ότι θα έπρεπε να διδάσκει σε ανώτατο επίπεδο κάποιος με μόνο προσόν ένα πτυχίο, ή ακόμα και ένα μεταπτυχιακό. Δυστυχώς όμως συμβαίνει σε πολλά ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πράγματι κάνει μεγάλη διαφορά το κατά πόσο δουλεύει μόνος του ο φοιτητής. Όχι όμως ότι το ίδρυμα δεν έχει σημασία.

Η προσπάθεια και το ενδιαφέρον του φοιτητή μπορεί να τον ανεβάσει σε ένα επίπεδο μεγαλύτερο από αυτό του ιδρύματος, κατά τη γνώμη μου με τη βοήθεια και των καθηγητών. Αυτό όμως δε χαρακτηρίζει όλους τους απόφοιτους της συγκεκριμένης σχολής, αλλά μόνο τον ίδιο. Εξάλλου ο καθένας κρίνεται ατομικά.

Το επίπεδο της σχολής από την άλλη καθορίζει ποιες είναι οι ελάχιστες απαιτήσεις που μπορείς να έχεις από τον οποιοδήποτε απόφοιτο και ποιο το ελάχιστο επίπεδο γνώσεών του. Δυστυχώς, σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει προσωπική γνωριμία, βάσει αυτού του επιπέδου μπορείς να κρίνεις κάποιον. Όχι ότι αποκλείεται να πέσεις έξω στην εκτίμησή σου, αλλά δεν έχεις και πολλές επιλογές. Είπαμε, η εξέταση όλων είναι ίσως το πιο αντικειμενικό μέτρο.

Τέλος για το επίπεδο των ΤΕΙ να επαναλάβω τη βασική μου ένσταση. Υπάρχει διδακτικό προσωπικό χωρίς τα απαραίτητα κατ εμέ προσόντα (υποκειμενικό βέβαια είναι αυτό). Δε θεωρώ δηλαδή ότι θα έπρεπε να διδάσκει σε ανώτατο επίπεδο κάποιος με μόνο προσόν ένα πτυχίο, ή ακόμα και ένα μεταπτυχιακό. Δυστυχώς όμως συμβαίνει σε πολλά ΤΕΙ.

 

Σχετικά είναι όλα αυτά. Φαντάζομαι θα είχες και εσύ καθηγητές με διδακτορικά από καλά πανεπιστήμια και πλούσια ερευνητικη δραστηριότητα αλλά χωρίς καθόλου μεταδοτικότητα και από την άλλη βοηθούς χωρις διδακτορικό αλλά με επαγγελματική εμπειρία και μεταδοτικότητα. Το διδακτορικό είναι χρήσιμο μόνο στην έρευνα όχι στη διδασκαλία.

 

Από την άλλη όμως δεν γίνεται να παραβλέψουμε και το επίπεδο των εισαγόμενων φοιτητών. Όντως ο φοιτητής κάνει τη διαφορά και όχι το πανεπιστήμιο, όπως και ο μαθητης κάνει τη διαφορά και όχι το σχολείο. Και οι μαθητές που μετέπειτα έγιναν φοιτητές σε πολυτεχνικές σχολές και στο πολυτεχνείο την έκαναν αυτή τη φιαφορά σε σχέση με εκείνουν που δεν περασαν σε πολυτεχνεία και πήγαν σε ΤΕΙ (εκτός και αν κάποιος έμπαινε σε πολυτεχνείο και από άποψη ή εκτίμιση για το επίπεδο σπουδών στα ΤΕΙ προτιμησε να φοιτήσει σε ΤΕΙ). Αυτό που δεν αντέχει στη λογική είναι ο ισχυρισμός των ΤΕΙτζήδων ότι ιδρύματα με κατώτερης στάθμης (κατά μέσο όρο) διδακτικό προσωπικό, με μικρότερη χρηματοδότηση, με χειρότερες εγκαταστάσεις, με πιο light πρόγραμμα σπουδών και (κυρίως) με χαμηλότερου γνωστικού επιπέδου φοιτητές παράγουν (υπο)μηχανικούς ισάξιους με αυτούς των πολυτεχνείων. Όχι ότι δεν μπορεί να συμβεί σε μεμονωμένες περιπτώσεις. Αλλά εδώ (οφείλουμε να) μιλάμε για τον μέσο όρο και όχι για τις εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως γνωριζω άτομα από ΑΕΙ και ΤΕΙ που έκαναν μεταπτυχιακο σε καλα (από τα πιο γνωστα) αγλικά πανεπιστήμια χωρις να συναντήσουν εμποδια κατά την διαδικασία εισαγωγής τους σε αυτά.Όταν έχεις την οικονομική άνεση να πας έξω σπάνια σε απορρίπτουν τα πανεπιστήμια εφόσον έχεις τελειώσει σχολή σχετική με το μεταπτυχιακό πρόγραμμα.Γνωρίζω επίσης άτομα που μπήκαν κατα τύχη σε καλές σχολές τις τελείωσαν κατα τύχη και τώρα κάνουν και τα μεταπτυχιακά τους......Κι εμείς οι λιγότερο ευκατάστατοι με το που πήραμε τα πτυχία μας αρχίσαμε να χτυπάμε δεκάωρα - δωδεκάωρα εργασίας στον ιδιωτικό τομέα....

 

Να προσθέσω και κάτι άλλο...Αν κι έχω τελειώσει Πολυτεχνείο σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ μηχανικούς τει για το λόγο ότι στον εργασιακό μου χώρο είναι εξίσου καλοί στην δουλειά τους και πολλές φορές και καλύτεροι από μηχανικούς πολυτεχνείου.Για να γίνεις καλός μηχανικός χρειάζεται σκληρή δουλειά και πολύ διάβασμα και μετά το πτυχίο.Δεν τα ξέρεις κι όλα επειδή τελείωσες ένα ΕΜΠ ή έκανες ένα μεταπτυχιακό σε ένα από τα καλύτερα Πανεπιστήμια του κόσμου.....

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως γνωριζω άτομα από ΑΕΙ και ΤΕΙ που έκαναν μεταπτυχιακο σε καλα (από τα πιο γνωστα) αγλικά πανεπιστήμια χωρις να συναντήσουν εμποδια κατά την διαδικασία εισαγωγής τους σε αυτά.Όταν έχεις την οικονομική άνεση να πας έξω σπάνια σε απορρίπτουν τα πανεπιστήμια εφόσον έχεις τελειώσει σχολή σχετική με το μεταπτυχιακό πρόγραμμα.Γνωρίζω επίσης άτομα που μπήκαν κατα τύχη σε καλές σχολές τις τελείωσαν κατα τύχη και τώρα κάνουν και τα μεταπτυχιακά τους......Κι εμείς οι λιγότερο ευκατάστατοι με το που πήραμε τα πτυχία μας αρχίσαμε να χτυπάμε δεκάωρα - δωδεκάωρα εργασίας στον ιδιωτικό τομέα....

 

Να προσθέσω και κάτι άλλο...Αν κι έχω τελειώσει Πολυτεχνείο σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ μηχανικούς τει για το λόγο ότι στον εργασιακό μου χώρο είναι εξίσου καλοί στην δουλειά τους και πολλές φορές και καλύτεροι από μηχανικούς πολυτεχνείου.Για να γίνεις καλός μηχανικός χρειάζεται σκληρή δουλειά και πολύ διάβασμα και μετά το πτυχίο.Δεν τα ξέρεις κι όλα επειδή τελείωσες ένα ΕΜΠ ή έκανες ένα μεταπτυχιακό σε ένα από τα καλύτερα Πανεπιστήμια του κόσμου.....

 

Αγαπητή emilia πρόσεξε γιατί με αυτά που λες μπορεί να σε διαγράψουν απο το ΤΕΕ ;) :twisted: :twisted: :twisted: 8-)

Link to comment
Share on other sites

Άμα διέγραφαν έτσι εύκολα άτομα απο το ΤΕΕ τότε δεν θα είχαμε μείνει ούτε οι μισοί μηχανικοί εκεί!Μακάρι δηλαδή να άρχιζαν να διέγραφαν κάποια άτομα που δεν ξέρουν την τύφλα τους και μόνο σωστά την δουλειά τους δεν κάνουν....αλλά που τέτοια τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή emilia,

δεν αμφιβάλω ότι απόφοιτοι ΤΕΙ γίνονται δεκτοί σε πανεπιστήμια του εξωτερικού για μεταπτυχιακά. Εμένα δε μου έτυχε τη χρονιά που ήμουν έξω να παρακολουθεί κανείς. Αυτό που λέω είναι ότι και στο εξωτερικό για την ίδια θέση αν υπάρχουν υποψήφιοι απόφοιτοι ΑΕΙ και ΤΕΙ θα προτιμηθούν οι των ΑΕΙ. Δεν είναι ελληνικό φαινομενο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι με επέλεξαν ακριβως με τα ιδια κριτηρια αναμεσα απο αρκετους αποφοιτους Πανεπιστημιων και ΤΕΙ απο πανεπιστημιο του εξωτερικου, το οτι θα προτιμησουν εναν αποφοιτο Πανεπιστημιου απο ενα ΤΕΙ δεν αληθευει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.