Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιστρέφεται πρόστιμο Ν.4011 όταν...


kalatravas

Recommended Posts

Ιδιοκτήτης αυθαιρέτου πλήρωσε όλο το πρόστιμο Ν.4011 και μετά έβγαλε άδεια. Προσωπικά πιστεύω ότι το πρόστιμο δεν επιστρέφεται.

 

Έχετε κάποια άποψη;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα στους συναδέλφους

 

Πελάτης μου δήλωσε την αυθαιρεσία του ακινήτου του (Δεκέμβριος 2011) συνολικής επιφάνειας 40τμ. Μέρος των τετραγωνικών αυτών αφορά κλειστή βεράντα με τζαμαρία, επιφάνειας 9τ.μ. Το Ιανουάριο πλήρωσε το πρόστιμο εφ'απάξ και καθάρισε. Χτες όμως μου είπε ότι θα ήθελε να ανοίξει τελικά την βεράντα, δηλ. τον χωρο των 9τ.μ.

Οι ερωτήσεις είναι 2:

1) Επιστρέφονται τα χρήματα? -- είμαι σίγουρη ότι η απάντηση είναι όχι, απλά ρωτάω για το τυπικό της υπόθεσης,

και

2) Εκείνος θέλει να αλλάξουν τα τ.μ., έτσι ώστε αύριο-μεθαύριο που αυτά τα τ.μ. θα δηλώνονται, συνεπώς θα πληρώνονται μέσω ΕΤΑΚ - ΦΑΠ κλτ, να το αποφύγει αυτό (και δεν τον ενδιαφέρει τόσο το να πάρει πίσω τα παραπάνω λεφτά που έδωσε με την ρύθμιση Ν.4014) ... Ποιά ειναι η διαδικασία, απλά αλλάζω τα τετραγωνικά και τυπώνω ξανά το .pdf? Στην περίπτωση αυτή το πρόστιμο δεν θα συμβαδίζει με τα δηλωμένα τετραγωνικά. Η υπόθεση είναι σε στάδιο "Προσωρινή Υπαγωγη". Πρέπει να γίνει ενημέρωηση μέσω ΤΕΕ?

 

Κάποια σκέψη?

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζεις τα τ.μ. που έχεις δηλώσει.

Ξαναστέλνεις τη δήλωση, υπολογίζεται το νέο πρόστιμο (θα είναι μικρότερο - τσέκαρέ το), κάνεις αποδοχή, η δήλωση συνεχίζει να είναι σε "προσωρινή υπαγωγή".

Θα φαίνεται εξοφλημένο ολόκληρο το πρόστιμο και επίσης στις πληρωμές θα φαίνεται ότι, έχει καταβληθεί μεγαλύτερο ποσό.

Κάποια στιγμή θα επιστραφεί. Το πως, το πότε, δεν το γνωρίζουμε ακόμα!!!!

Δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτε άλλο.

 

Προσοχή, όλα τα παραπάνω αφού πρωτίστως ο πελάτης σου γκρεμίσει τη συγκεκριμένη κατασκευή και κάνεις αυτοψία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Ναι-ναι, πρέπει να τον ενημερώσω και εφ' όσον το αποφασίσει και το γκεμίσει, μόνο τότε θα βγάλω φωτογραφίες και μετά θα κάνω την διαδικασία που μου περιέγραψες..

Τα λεφτά υπόθετω ότι κάποια στιγμή θα μπούν στον λογαριασμό από τον οποίο έχει πληρωθεί το πρόστιμό, ή με κάποια επιταγή, άγνωστό ακόμα, έτσι ... προτρέχω μαλλόν ....

 

σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Για τις επιστροφές από το πράσινο ταμείο υπάρχουν δύο ενδεχόμενα:

1. Είτε με επιστροφή στον "συνδεδεμένο" τραπεζικό λογαριασμό του ιδιοκτήτη.

2. Είτε μέσω ΔΟΥ (που αν χρωστάς συμψηφίζονται)....

Δεν έχουν αποφασίσει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

O λογαριασμός μέσω του οποίου έγινε "μεταφορά" για την πληρωμή του προστίμου.

Το ακολουθούν ορισμένες τράπεζες, όχι όλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να ρωτήσω κάτι, κατέθεσα το παράβολο 500ευρώ με σκοπό να βγάλω οικοδομική άδεια. Στη συνέχεια όμως, λόγω ανεγκέφαλου υπαλλήλου πολεοδομίας, δεν θα βγει άδεια αλλά θα πάμε για τακτοποίηση. Τώρα όμως τα τετραγωνικά είναι περισσότερα και το παράβολο είναι 1000ευρώ. Τι κάνω απλά αλλάζω από έκδοση ΟΑ σε τακτοποίηση και συμπληρώνω το ποσό που θα μου ζητήσει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.