Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστρέφεται πρόστιμο Ν.4011 όταν...


kalatravas

Recommended Posts

Αλλάζεις σε τακτοποίηση, διορθωνεις τα τετραγωνικά και προχωρας σε προσωρινή υπαγωγή.Θα πρέπει να έχεις αποφασίσει τον τρόπο πληρωμής .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα - σε συνέχεια του ερωτήματος που είχα θέσει στις 10Μαίου, όπου πελάτης μου εκ των υστέρων και αφότου είχε εξοφλήσει το πρόστιμο αποφάσισε να γκρεμίσει τμήμα της αυθαιρεσίας του με σκοπό να μειωθούν τα συνολικά τ.μ.,

θέτω 1 ακόμη ερώτημα:

 

Έστω ότι προχωράει στις αλλαγές, τι σημαίνει αυτό για τις δικές μου εργασίες.

Πρέπει να περιμένω να ολοκληρώσει τις αλλαγές του και μετά να προχωρήσω στις τροποποιήσεις της υπεύθυνης δήλωσης (όπου αναγράφονται τα συνολικά τ.μ. της αυθαιρεσίας), καθώς και στην έκδοση της αμοιβής μου (όπου στο πρόγραμμα αναφέρονται τα συνολικά τ.μ.)?

Οι υπεύθυνες δηλώσεις, το συμφωνητικό έχουν ετοιμαστεί, υπογραφεί και είχα σκοπό να ολοκληρώσω την διαδικασία αμοιβής και να καταθέσω το συμφωνητικό στη ΔΟΥ.

Ωστόσο, τώρα προκύπτει το πρόβλημα με τα τ.μ. πρέπει να περιμένω ότι αλλάγες τελικά γίνουν και να τα ξαναετοιμάσω?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να κάνει όποιες "αλλαγές" θέλει ο πελάτης σου!

Όταν τις κάνει, τότε εσύ ξανακάνεις αυτοψία.

Το αποτέλεσμα της αυτοψίας σου θα σε οδηγήσει στον καθορισμό των νέων "δεδομένων"

Τότε, διορθώνεις τη δήλωση και όσα έγγραφα απαιτούνται.

Κάποια στιγμή, αν το πρόστιμο βγαίνει μικρότερο και έχει εξοφληθεί, θα πάρει επιστροφή του υπολοίπου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Δεν ξερω αν είναι το σωστό μέρος για αυτό που θέλω να ρωτήσω: έκανα επαναυποβολή μιας δήλωσης (από έκδοση ΟΑ σε τακτοποίηση). Τη διαφορά θα την πληρώσω εφάπαξ, αλλά μέχρι πότε μπορώ? Οι ημερομηνίες που βγάζει είναι άσχετες μέχρι 31/12 λέει.......

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, ένα μήνα μετά την ημερομηνία "προσωρινής υπαγωγής" ή πληρωμής του παραβόλου.

Διαφορετικά δεν θα σου "βγαίνει" το εφάπαξ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παράβολο το είχα πληρώσει τον Δεκέμβριο, και σήμερα που έκανα υπαγωγή (διορθωτική) βγήκε κανονικά το υπόλοιπο ποσό με έκπτωση

Τι να υποθέσω?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εντός ενός μηνός από την ημερομηνία νέας "προσωρινής υπαγωγής".

Link to comment
Share on other sites

ο πατέρας μου έχει πεθάνει 7χρόνια και λίγο πρίν πεθάνει τού είχε έρθει ένα πρόστιμο για δύο αυθαίρετες κατασκευές (ισόγειο κλειστό και ανοικτό πάρκινγκ που ήταν ένα ενιαίο διαμέρισμα). Δέν ξέρω τί ενστάσεις έκανε , μετά έκανε και μεταφορα σ.δ γαι το κλειστο και άδεια αλλαγή χρήσης για το ανοικτο το οποίο έκανε κλειστό. Μετα την αποδοχη κληρονομιάς τακτοποιησα με τον 3843 και το κλειστο γκαράζ(παλιά άδεια ανοικτ'ο). Τώρα ήρθε πρόστιμο διατήρησης για αυτά τα 7??? χρόνια συμφωνα με την εγκύκλιο 1 του 2012 πολύ υψηλό(σε 12 δόσεις) από την πολεοδομία πρός την δου με κοινοποίηση στον πατέρα μου.

Τί πρέπει να κάνω γιατι πιθανολογώ η δου θα βγάλει το πρόστιμο και μετά θα αναγκαστώ να πληρώσω κάποια δόση?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μαζέψεις όλη τη χαρτούρα από αυτά που έκανε ο πατέρας σου.Μπορεί με τη μεταφορά σ.δ. να έκανε και νομιμοποίηση. Αν έχει γίνει κάποια ενέργεια τώρα με τον 3843 ή τον 4014 για τα ίδια κτίσματα που έστειλαν το πρόστιμο πρέπει να ενημερώσεις την πολεοδομία και να σταματήσει με έγγραφο το πρόστιμο.Αν δεν έχουν γίνει κινήσεις νομιμοποίησης για τα κτίσματα αυτά τότε θα πρέπει να τα εντάξεις στον 4014 και να μην πληρωθούν τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης.Τσέκαρε γενικότερα το θέμα νομιμοποίησης, αν έχει γίνει ή αν μπορεί τώρα να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.