Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριοι χώροι σε προσθήκη ορόφου


Mari

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής θέμα:

 

Βγάζω άδεια προσθήκης καθ' ύψος σε υφιστάμενη οικοδομή με άδεια του 1975. Στην υπάρχουσα οικοδομή δεν έχουν κατασκευαστεί ημιϋπαίθριοι χώροι. Η επιτρεπόμενη δόμηση είναι 370τμ και συνεπώς οι επιτρεπόμενοι ημιϋπαίθριοι χώροι 20%x370=74τμ. Στην προσθήκη ορόφου η δόμηση που πραγματοποιώ είναι 75τμ και οι ημιυπαίθριοι χώροι 25τμ. Ωστόσο ο υπάλληλος της πολεοδομίας μου είπε οτι θα πρέπει οι ημιϋπαίθριοι χώροι να είναι 20% της δόμησης της προσθήκης (δηλαδή 20%x75=15τμ). Αφου λοιπόν έχω 25τμ θα πρέπει 25-15=10τμ να τα βάλω στη δόμηση. Ποια είναι η γνώμη σας? Έχει δίκιο?

Εγώ ήξερα οτι οι ημιϋπαίθριοι χώροι είναι το 20% της επιτρεπόμενης δόμησης και όχι της πραγματοποιούμενης. Και από την άλλη δεν μου είπε οτι θα πρέπει να 20% της επιτρεπόμενης δόμησης που απομένει για την προσθήκη. Σας παρακαλώ βοηθήστε με.

Link to comment
Share on other sites

Ο υπάλληλος της πολεοδομίας έχει δίκιο.

Ορθά λες ότι οι ημιυπαίθριοι χώροι είναι το 20% της επιτρεπόμενης δόμησης αλλά σε περίπτωση προσθήκης καθ' ύψος δεν ισχύει αυτό. Ισχύει αυτό που σου είπε ότι δηλαδή οι ημιυπαίθριοι υπολογίζονται λες και η προσθήκη είναι ανεξάρτητο κτήριο.

 

Υ.Γ: Αν έκανες μια αναζήτηση στο forum θα έβρισκες αυτό ακριβώς που έγραψα μόλις τώρα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αγαπητή myri το link δε λειτουργεί (περάσανε δύο χρόνια από το post βέβαια...)

Τα thread για το συγκεκριμένο θέμα είναι πάρα πολλά και έχω χαθεί. Για να μη ξανακάνουμε, εξάλλου, κάπου αλλού την ίδια συζήτηση είναι δυνατόν να κάνεις ένα update το link;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αλήθεια τώρα ούτε και εγώ το βρίσκω οπότε το ξαναγράφω

http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

Αρθρο 11 Λειτουργικά και διακοσμητικά στοιχεία στις όψεις των κτιρίων

2. Εξώστες και ημιϋπαίθριοι χώροι συνολικής επιφάνειας έως 40% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί συνολικά στο οικόπεδο δεν υπολογίζονται στο συντελεστή δόμησης. Από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 20% του σ.δ..

Για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής, οι ημιϋπαίθριοι χώροι πρέπει να έχουν πλάτος τουλάχιστον 2,50 μ. και βάθος μικρότερο ή ίσο με το πλάτος τους.

Οι διατάξεις της παραγράφου αυτής εφαρμόζονται τόσο για τα νέα κτίρια, όσο και για τις προσθήκες σε υφιστάμενα κτίρια. Ειδικότερα, από τους εξώστες και ημιϋπαίθριους χώρους που κατασκευάζονται σε προσθήκη κτιρίου, στη συνολική επιφάνεια που προκύπτει από το σ.δ. δεν υπολογίζεται επιφάνειά τους έως 40% της επιφάνειας που αντιστοιχεί στην προσθήκη. Και στην περίπτωση αυτή από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιύπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 20% του σ.δ. της προσθήκης

μόνο που με τους νόμους Σουφλιά και Μπιρμπίλη το 40% > 35%

και το 20% > 15%

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεθάβω το θέμα για να προσθέσω μια διευκρίνηση.

 

Μέχρι το νόμο του Σουφλιά ίσχυε το 20% Η/Χ επι της επιτρεπόμενης δόμησης (εκτός απο την περίπτωση της προσθήκης που αναφέρθηκε παραπάνω)

 

Σήμερα ισχύει το 15% επι της πραγματοποιούμενης δόμησης καθώς και η αναλογικότητα.

 

Δηλαδή σε μία μεζονέτα 100τμ ισόγειο και 80τμ όροφο, θα πρέπει οι Η/Χ να είναι 15τμ στο ισόγειο και 12τμ στον όροφο, ασχέτως με το τα τετραγωνικά Η/Χ που μας επιτρέπει η δόμηση του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ισχύει το 15% επι της πραγματοποιούμενης δόμησης καθώς και η αναλογικότητα.

δεν ισχύει αυτό, επανήλθε με τον νόμο Μπιρμπίλη

Link to comment
Share on other sites

Myri τότε διέγραψε τα μηνύματα, να μην παραπληροφορούμε.

 

(Τσάμπα έσπαγα το κεφάλι μου να σχεδιάσω σωστά τα μέτρα στους Η/Χ στις άδειες!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.