Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άμεση εκκένωση δεκάδων σπιτιών στην πλ. Αμερικής!


stayros

Recommended Posts

Αφού θα γίνει μετά από κατάσχεση , τα χρήματα θα τα πάρουν οι περίοικοι και αυτοί θα επιβάλλουν στον αγοραστή την άρση των προβλημάτων . Αυτά όμως θέλουν χρόνο , κάτι που αυτοί δεν έχουν , αφού δεν ενδιαφέρθηκαν όταν έπρεπε .

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν γίνεται απαλλοτρίωση από τον Δήμο

και να λύσει αυτός το πρόβλημα με όποιον τρόπο θεωρεί καλύτερο?

Ποιο σύντομα θα τελείωνε το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε ο ελεγκτης δομησης ειναι μια επιπλεον ειδικοτητα;

Δε με συναρπαζουν συναδελφε.Λυπη μου προκαλουν.

Με προβληματίζεις γιατί σου προκαλώ λύπη ????

Link to comment
Share on other sites

μάλλον γιατί δεν το λέει το δίπλωμα σου, αλλά είναι προϊόν μιας ολόκληρης γενιάς με λανθασμένη νοοτροπία......

(οι τελείες επειδή τις βάζει παντού και ο Terry - Terry ακούς? :smile: :-) )

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω την εντύπωση πως μάλλον παρεξηγήσατε τον κακομοίρη (τρόπος του λέγειν) τον Λύκο! Γράφει Ελεγκτής Υπηρεσίας Δόμησης που σημαίνει υπάλληλος πολεοδομίας και όχι απλά ελεγκτής δόμησης! Λύκε αν κάνω λάθος διόρθωσέ με!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο πέτυχα στο ΣΚΑΪ το θέμα σε μία από τις πάρα πολύ σπάνιες φορές που ανοίγω τηλεόραση. Η αντιστήριξη σε καμία περίπτωση δεν έμοιαζε με "Βερολινέζικη". Ούτε προεντάσεις ούτε αναμονές...

Ένα πολύ λεπτό τοιχίο κατασκεύασαν (έτσι μου φάνηκε) για να συγκρατεί τα πρανή. Είναι δεν είναι 15-20 cm. Από το βίντεο πάντως μου φάνηκε τρομακτικό. Πολύ βαθιά εκσκαφή για να μένει τόσο καιρό ως έχει! Καλά έκανε η Πολεοδομία και έβγαλε την ανακοίνωση να την κάνουν σιγά σιγά, κακώς κάνει το κ__οκράτος και δεν δίνει μία λύση στο πρόβλημα εδώ και τόσο καιρό!!

 

Αν τολμάνε οι βο(υ)λευτάδες και τα υποψήφια λαμόγια, ας πάνε να μιλήσουνε με αυτούς τους ανθρώπους!! Είμαι πολύ περίεργος να δω πόσο θα αντέξουν πριν τους αρχίσουν στις ψιλές και όχι μόνο!! 150 οικογένειες να ξεσπιτωθούν επειδή βάρεσε κανόνι η εταιρία! Πόσο να κόστιζε στο δημόσιο να γεμίσουν μία τρύπα, προκειμένου να συνεχίσουν να διαμένουν με ασφάλεια αυτοί οι άνθρωποι στα σπίτια τους;; Πόσο;;

 

Μια γρήγορη σκέψη είναι τουλάχιστον να στηρίξουν πρόχειρα τα τοιχία με χαλύβδινα δοκάρια σαν αυτά που αντιστηρίζουν τους σταθμούς του μετρό στο στάδιο ανέγερσής τους. Ούτε αυτά μπορούν να βρουν; Μου θυμίζει την ιστορία με ένα 2όροφο διατηρητέο στην Άνω Πόλη Θεσσαλονίκης. Επί 10 χρόνια τρέχανε οι κάτοικοι στην πολεοδομία και στο δήμο, και αφού δεν είδαν φως εγκατέλειψαν μένοντας με τις υποσχέσεις.. Τελικά κατέρρευσε γιατί κανένας δεν έκανε κάτι, λόγο του ότι ήταν διατηρητέο. Αν θρινούσαμε θύματα τώρα θα έπεζε ακόμα η ιστορία στα κανάλια... Τέτοιοι είναι.. :shock:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μάλλον γιατί δεν το λέει το δίπλωμα σου, αλλά είναι προϊόν μιας ολόκληρης γενιάς με λανθασμένη νοοτροπία......

(οι τελείες επειδή τις βάζει παντού και ο Terry - Terry ακούς? :smile: :-) )

 

Με τις τελειες εχω ενα θεμα.....

Θα το διορθωσω. :smile: :-)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Η αντιστήριξη σε καμία περίπτωση δεν έμοιαζε με "Βερολινέζικη". Ούτε προεντάσεις ούτε αναμονές...

Η μέθοδος Βερολίνου, ανάλογα μπορεί να έχει μόνο οριζόντιες αντιρίδες (έτσι ήταν στην αρχή), ή με πλάκα αγκύρωσης από μπετό στην στέψη ή να είναι "μέθοδος Αμβούργου", χωρίς προεντεταμένες αγκυρώσεις. Τώρα για το πάχος του τοίχου, από μόνο του δεν λέει τίποτα. Πάντως είναι σίγουρο οτι πρόκειται περί προσωρινού μέτρου υποστήριξης εκσκαφής και σαν τέτοιο υπόκειται σε περιορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Με τι τελειες εχω ενα θεμα.....

Θα το διορθωσω. :smile: :-)

κακή αρχή κάνεις :)

 

Συνάδελφοι έχω την εντύπωση πως μάλλον παρεξηγήσατε τον κακομοίρη (τρόπος του λέγειν) τον Λύκο! Γράφει Ελεγκτής Υπηρεσίας Δόμησης που σημαίνει υπάλληλος πολεοδομίας και όχι απλά ελεγκτής δόμησης! Λύκε αν κάνω λάθος διόρθωσέ με!

Α εγώ δεν είδα τίτλο. Τον φαντάστηκα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.