Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Είναι πρόβλημα το νερό στο υπέδαφος μιας οικοδομής;


 
CostasV

Recommended Posts

Ερώτηση 1 : Αν σταματήσει η αντλία, μέχρι ποιό ύψος θα φθάσει το νερό; Ας πούμε μέχρι ένα μέτρο από το δάπεδο του υπογείου.

 

Ερώτηση 2 : Αν ξεκινήσει η αντλία τι αποτέλεσμα θα έχει ; (εκτός από το να βγάλει το νερό από ΜΕΣΑ από το υπόγειο). Θα βοηθήσει (η αντλία) στο να κατέβει η στάθμη του νερού ΕΞΩ από το υπόγειο; Λίγο ίσως.

 

Πρέπει να βρεθεί η πηγή (στην κυριολεξία) του νερού. Και να σταματήσετε την αιτία του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση 1 : Αν σταματήσει η αντλία, μέχρι ποιό ύψος θα φθάσει το νερό; Ας πούμε μέχρι ένα μέτρο από το δάπεδο του υπογείου.

 

Ερώτηση 2 : Αν ξεκινήσει η αντλία τι αποτέλεσμα θα έχει ; (εκτός από το να βγάλει το νερό από ΜΕΣΑ από το υπόγειο). Θα βοηθήσει (η αντλία) στο να κατέβει η στάθμη του νερού ΕΞΩ από το υπόγειο; Λίγο ίσως.

 

Πρέπει να βρεθεί η πηγή (στην κυριολεξία) του νερού. Και να σταματήσετε την αιτία του προβλήματος.

 

 

Αγαπητέ Κώστα, σε ευχαριστώ πολύ για το post.

 

Απάντηση στο 1: Όταν η αντλία σταματάει, το νερό σταθεροποιείται στα 30-40 εκατοστά κάτω από το δάπεδο του υπογείου μέσα στο φρεάτιο. Δεν έχει ξεχειλίσει ποτέ στο υπόγειο (βέβαια το περισσότερο που έχει μείνει η αντλία σβηστή ήταν 5 μέρες αν δεν κάνω λάθος).

 

Απάντηση 2: Όταν η αντλία ξεκινά να δουλεύει βγάζει το νερό από το φρεάτιο και η στάθμη φτάνει μέχρι και τα 10-20 εκατοστά από τον πάτο του φρεατίου (ύψους περίπου 1 μέτρο). Μόλις όμως το φτάσει εκεί και σταματήσει το φρεάτιο γεμίζει ξανά με νερό που έρχεται από τα πλαϊνά του φρεατίου και από σχισμές που ξεκινούν 40-50 εκατοστά από το χείλος του φρεατίου. Όταν φτάσει στα 30-40 εκατοστά από το χείλος, όπως είπα και παραπάνω σταματάει να ανεβαίνει.

 

Από ότι μπορώ να καταλάβω, στα 30-40 εκατοστά από το δάπεδο του υπογείου υπάρχει νερό, το οποίο εισρέει στο φρεάτιο και όπως στα συγκοινωνούντα δοχεία όταν η στάθμη μέσα στο φρεάτιο φτάσει τη στάθμη στο υπόλοιπο σταματάει εκεί και σταθεροποιείται.

 

Κατάφερα να μιλήσω και με το μηχανικό που έκτισε την πολυκατοικία σήμερα και μου είπε ότι όταν έσκαβαν βρήκαν στα 30-40 εκατοστά από το δάπεδο του υπογείου πάρκινγκ νερό, το οποίο όπως μου είπε είναι εντελώς φυσιολογικό καθώς η οικοδομή είναι σε απόσταση κάτω από τα 500 μέτρα από τη θάλασσα. Επίσης μου είπε ότι με την αντλία τοπικά η στάθμη του νερού φροντίζει να διατηρείται σε χαμηλά επίπεδα και επίσης ότι με τις αλλαγές των εποχών που μπορεί να προκαλέσουν αλλαγές στη στάθμη των υπόγειων νερών μπορεί το νερό να ανέβει και ακόμη πιο ψηλά.

Σχετικά με τη στατικότητα και την ασφάλεια από τη διάβρωση ο μηχανικός με διαβεβαίωσε ότι έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα (αδιαβροχοποίηση, στρώσεις κλπ).

 

Μέχρι τώρα, στα 3 χρόνια που μένω στην πολυκατοικία, δεν έχει ξεχειλίσει ποτέ το νερό στο υπόγειο πάρκινγκ και το ξέρω γιατί παρκάρουμε εκεί το αυτοκίνητό. Μάλιστα η στάθμη μένει σταθερά στα 30-40 εκατοστά κάτω από το χείλος του φρεατίου (μάλλον με τη βοήθεια και της αντλίας γιατί όταν κάποιος έκλεισε την αντλία για αρκετές ημέρες παρατηρήσαμε τη στάθμη να ανεβαίνει και να φτάνει σχεδόν 5 εκατοστά από το χείλος).

 

Αυτά...

 

Δε μπορώ να πω ότι πλέον δεν ανησυχώ, αλλά με καθησύχασε λίγο. Επίσης, από ότι μου είπαν γνωστοί μου όλες οι πολυκατοικίες στην παραλία έχουν νερό στα υπόγειά τους, το οποίο κάποιες φορές φτάνει και στο 1 μέτρο...

 

Πάντως, σκέφτομαι σοβαρά να πουλήσω το διαμέρισμα και να αγοράσω άλλο σε περιοχή μακριά από την παραλιακή ζώνη. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια τί μπορεί να υπάρχει στο υπέδαφος όπου και να πας, αλλά τί μπορώ να κάνω...

 

Ευχαριστώ και πάλι και κάθε παρατήρηση και συμβουλή είναι καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον ερωτήσεις :

Το νερό που τραβά η αντλία είναι θαλασσινό δηλαδή;

 

Αν ναι, δεν μπορείς να κάνεις πολλά (δεν μπορείς να κατεβάσεις την στάθμη της θάλασσας :smile: )

 

Προσπάθησε να ελέγξεις (με εξέταση από χημείο για να δεις αν έχει ίχνη φθορίου, όπως έχουν τα πόσιμα νερά δικτύου πόλης, ή με όποια άλλη μέθοδο σκεφτείς) από πού προέρχεται το νερό. Αν είναι θαλασσινό ... δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Θα έλεγα μάλιστα ότι και η άντλησή του δεν βοηθά σε τίποτα, παρά ΜΟΝΟ στο να μην ανεβαίνει η στάθμη του μέσα στο φρεάτιο και να μην πλημμυρίζει το υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω να ρωτησω κατι αρκετα σχετικο

 

αλλα πρωτα να απαντησω στην φιλη μας να μην ανησυχει καθολου στατικα για την πολυκατοικια της.για να διαβρωθει ο οπλισμος στα πεδιλα πρεπει αφενος το νερο να ειναι μονιμο εκει και αφεταιρου να ερχεται σε επαφη και με οξυγονο.Αυττο συμβαινει σε ελαχιστο βαθμο

αν ηταν ετσι θα επρεπε το χειμωνα που βρεχει (ή μαλλον εβρεχε παλια γιατι πλεον το εχει κοωψει :)) οι μισες πολυκατοικιες να επεφταν...και ακομα χειροτερα θα επρεπε στις βοριες χωρες που οχι απλα βρεχει αλλα κολυμπανε στο νερο να χτιζαν μονο μονοοροφα.

δεν ειναι ετσι ομως οποτε μην ανησυχεις

δεν θα παθει τιποτα στατικα η πολυκατοικια σου

 

το νερο δεν θα την επηρεασει καθολου ΕΦΟΣΟΝ εχει γινει σωστα η στατικη μελετη

πιο σημαντικο δηλαδη δεν ειναι το αν περναει νερο στο υπογειο ή οχι αλλα αν το εδαφος εκει ειναι σαθρο ή οχι και αν ενισχυθηκε ή οχι κατα την κατασκευη

αν δηλαδη ο ανθρωπος εκτισε πανω στην λασπη απο τη θαλασσα η ελαβε και καποια μετρα

 

παντως γενικα μην ανησυχεις,αλλα σιγουρα μην αφησεις και τους τσιγκουνιδες στην πολυκατοικια να σταματησουν την αντλια

 

τωρα να παω και στην ερωτηση μου

το νερο απο την αντλια μπορει κανεις να το φιλτραρει και να το χρησιμοποιησει για ποτισμα ή για τις βρυσες των μπαλκονιων ή για το κοινοχρηστο πλυσιμο κλπ

νομιζω οτι θα ειναι μεγαλη οικονομια νερου

αν ναι τι τυπου φιλτρο πρεπει να χρησιμοποιησει και σε ποια εταιρια να απευθυνθει για κατι τετοιο?ξερει κανεις απο κοστος ?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το συμαντικοτερο προβλημα που θα σου δημιουργησει το νερο κατω απο την οικοδομη σου δεν ειναι τιποτα αλλο απο την ανωση. Η ανωση μπορει να σου κοψει κοιτοστρωση σαν χαρτι, να σου σπασει θεμελιωσεις κτλ. Οσο για την μεταβολη του εδαφους, οι αλλοι συναδελφοι εχουν δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "να σου κόψει κοιτόστρωση σαν χαρτί". Ισχύει αυτό στην περίπτωσή μου όπως την περιέγραψα στο πρώτο μήνυμα αυτής της συζήτησης;

Και μπορεί όντως να σπάσει τα θαμέλια; Ή είναι θεωρητική και μόνο θεωρητική αυτή η πιθανότητα; Μπορείς να δώσεις ένα πρακτικό παράδειγμα με πρόχειρο υπολογισμό;

Link to comment
Share on other sites

Απλά, ανέτρεξε στους τύπους υδραυλικής που έχουν να κάνουν με την άνωση. Βγάλε την πίεση που ασκείται λογω του νερού στην θεμελίωση σου και σύγκρινε την με την αντοχή της κοιτοστρωσης σου (λειτουργεί σαν πλάκα) ή των θεμελίων σου. Μη ξεχνάς ότι η άνωση είναι μια επιπλέον δύναμη που ασκείται πάνω στην θεμελίωση σου πέραν του φορτίου του εδάφους. Σκέψου αυτό: πάρε ένα κομμάτι πολυστερίνης (φελιζολ) βάλτο πάνω στο νερό (στη θάλασσα, όταν είσαι στην παραλία) ανέβα επανω… εσπασε! Τι είναι αυτό που το έσπασε; Σίγουρα όχι το βάρος σου αλλά η πίεση της άνωσης που ασκείται από το νερό. Στην προκειμένη περίπτωση εσύ είσαι η πολυκατοικία και το φελιζολ η κοιτοστρωση σου. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το "να σου κόψει την κοιτόστρωση σαν χαρτί". Κοιτόστρωση (αν δεν κάνω λάθος) δεν έχω στην περιπτωσή μου (βλ. περιγραφή στο πρώτο μήνυμα της συζήτησης αυτής). Μήπως το υπέδαφος πάνω στο οποίο έπεσαν τα θεμέλια θεωρείς ως κοιτόστωση, ακόμα και αν δεν υπάρχει στρώση κοίτης; Και αν εννοείς αυτό, τότε πώς κόβεται μία κοιτόστρωση; Διευκρίνησε αν θέλεις σε παρακαλώ...

 

Εύστοχο και αντιληπτό το παράδειγμα με το φελιζόλ. Αλλά για να σπάσει, θα πρέπει να έχει αρκετό μήκος (δεξιά και αριστερά από τις πατούσες μου, καθώς το πατώ και το βυθίζω μέσα στο νερό), και μάλιστα τέτοιο μήκος ώστε να αναπτυχθούν καμπτικές ροπές. Αλλη περίπτωση είναι να έχω τις πατούσες μου σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους και να σπάσει το φελιζόλ στην μέση. Σε κάθε περίπτωση το φελιζόλ σπάει από καμπτικά φορτία.

 

Θα μπορούσε το νερό στο υπέδαφος (όπως το περιγράφω στο πρώτο μήνυμα της συζήτησης αυτής, δηλαδή το νερό προέρχεται από διαρροή σωλήνων σε απόσταση μερικών μέτρων) να προκαλέσει άνωση που να έχει καμπτικά φορτία στα δοκάρια της θεμελίωσης, σε τέτοιο μέγεθος που να είναι υπολογίσιμα ή και κρίσιμα για την αντοχή των θεμελίων;

Να πω ότι η κάτοψη του υπογείου είναι περίπου 11Χ11 m . Δεν έχω δει τα στατικά. Η οικοδομή είναι μία τυπική οικοδομή στην Καλαμαριά χτισμένη με το τρόπο που χτίζανε οι σοβαροί εργολάβοι το 2000.

 

Αν πιστεύεις ότι υπάρχει πιθανότητα να προκαλείται πρόβλημα λόγω άνωσης, να ψάξω από την πολεοδομία τα στατικά, να μιλήσω με συγκεκριμένες διαστάσεις και νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα

 

Στα πλαίσια ανέγερσης νεόκτιστης οικοδομής έχουν ληφθεί όλα τα προβλεπόμενα μέτρα περιμετρικά απο την οικοδομή,κανάλι κροκάλας 0.3μ, αποστραγγιστικοί σωλήνες φ 110, γεωύφασμα, και μπάζωμα.Δίπλα απο την οικοδομή υπάρχει πηγάδι, στην οπόια έχω εγκαταστήσει αντλία, ο πάτος του οποίου είναι στην αρχή της κροκάλας δηλαδή 2.80 βάθος πηγαδιού.Στο λεβητοστάσιο του υπογείου έχω βάλει ένα βαρελι.Μέτα απο βροχέρες και με υδροφόρο ορίζοντα ΑΓ.ΣΤΕΦΑΝΟΥ βρήκα το νερο 1.30 μέσα στο πηγάδι και στο βαρέλι 0.45μ.

Από μετρήσεις που έκανα το νέρο έιχε φθάσει την πλάκα του υπογείου πως αντιμετωπίζετε αυτό το πράγμα?Μήπως πρέπει να σκάψω το πηγάδι πιο βαθία απο την κροκάλα?Τι προβλημα έχω απο θέμα καθισδήσεων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.