Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είναι πρόβλημα το νερό στο υπέδαφος μιας οικοδομής;


 
CostasV

Recommended Posts

εχω δή πολλές καθιζήσεις με καταστρεπτικές συνέπειες στην οικοδομή λόγω παρακείμενου πηγαδιού η αποροφητικού βοθρου.Κατα την απόψη μου καλό ειναι να απέχει 15μ η οικοδομη απο το πηγαδι.το δε νερό είναι ότι πιο καταστρεπτικό υπάρχει γενικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα,

 

Ευχαριστω για την αποψη παρ'ολα αυτα επειδει το θεμα ειναι λιγο επηγων θα ηθελα καποιος πολ.μηχανικος με χρονια πειρας να διαβασει αυτα που εγραψα και να μου δωσει μια αποψη.

Link to comment
Share on other sites

ο parist43 ειναι λιγο υπερβολικός διοτι υπαρχουν μονοκατοικιες που έχουν απο κάτω απο τα θεμέλεια νερό (υδροφόρο ορίζοντα ) και δεν έχουν παθει τίποτα. μάλιστα καλό ειναι να μην αδρεύσης όλο το νερό απο το πηγάδι διότι τοτε γίνονται καθιζησεις.εάν το πηγάδι σου ειναι κάτω απο την κτοκάλα δε θα έχεις πρόβλημα απλα θα έχεις ενα μηνιαίο εξοδο στο ρέυμα λειοτυεργίας της αντλίας..

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα με προσοχή τα προηγούμενα posts και νομίζω οτι μας αρέσει να κινδυνολογούμε.

Το σοβαρότερο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσει μια οικοδομή με προβληματική αποστράγγιση στα θεμέλια θα είναι η αυξημένη υγρασία στο υπόγειο, μούχλες κτλ, και διάβρωση οπλισμών μετά απο πολλά χρόνια.

 

Για να δημιουργηθεί στατικό πρόβλημα πρέπει να συμβαίνουν σημεία και τέρατα και πάντα συγκυριακά.

Link to comment
Share on other sites

θα απαντήσει κανεις στο ερώτημα του GeorgeC?Δεν υπαρχει αλλη αποψη?

Στα πλαίσια ανέγερσης νεόκτιστης οικοδομής έχουν ληφθεί όλα τα προβλεπόμενα μέτρα περιμετρικά απο την οικοδομή,κανάλι κροκάλας 0.3μ, αποστραγγιστικοί σωλήνες φ 110, γεωύφασμα, και μπάζωμα.Δίπλα απο την οικοδομή υπάρχει πηγάδι, στην οπόια έχω εγκαταστήσει αντλία, ο πάτος του οποίου είναι στην αρχή της κροκάλας δηλαδή 2.80 βάθος πηγαδιού.Στο λεβητοστάσιο του υπογείου έχω βάλει ένα βαρελι.Μέτα απο βροχέρες και με υδροφόρο ορίζοντα ΑΓ.ΣΤΕΦΑΝΟΥ βρήκα το νερο 1.30 μέσα στο πηγάδι και στο βαρέλι 0.45μ.

Από μετρήσεις που έκανα το νέρο έιχε φθάσει την πλάκα του υπογείου πως αντιμετωπίζετε αυτό το πράγμα?Μήπως πρέπει να σκάψω το πηγάδι πιο βαθία απο την κροκάλα?Τι προβλημα έχω απο θέμα καθισδήσεων?

Link to comment
Share on other sites

GeorgeC μπορείς να ανεβάσεις ένα σκαρίφημα για να δω την σχέση πηγαδιού-οικοδομής;

 

Πάντως αν ο Υδροφόρος ορίζοντας είναι πάνω από τα θεμέλια, τότε δεν υπάρχουν και πολλά τα οποία μπορείς να κάνεις εκτός από εσωτερική και εξωτερική υγρομόνωση με τσιμεντοειδές υλικό όπως αυτό που μονώνουμε τις πισίνες.

 

Εάν δεν έχει κατασκευαστεί τίποτα -που μάλλον δεν είναι η περίπτωση σου- καλό είναι να πέφτει μια μπαζόπλακα Η~15-20εκ, η οποία να υγρομονωθεί και εκεί πάνω να γίνει η θεμελίωση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,το εκανα επισιναψη.Το προβλημα ειναι οτι το νερο στο βαρελι ανεβαινει πολυ ψηλα ενδειξη οτι ειναι πολυ πιο πανω απο τους πεδιλοδοκους (σχεδον κατω απο την εδαφοπλακα).

Δες το και πες μου μια αποψη σχετικα με την ασφαλεια αλλα και τι μπορει να γινει (εκτος απο αντλιση).

Ευχαριστω προκαταβολικα.

-----------------------------------------------------------------------------------------

 

Καλησπερα και παλι,

Υπαρχει καμια αποψη επι αυτου του θεματος?

Tomi_Pigadiou.pdf

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως τις καθιζήσεις τις εχω δή με τα ιδια μου τα μάτια.λόγω παρακείμενων (μη στεγανων) βόθρων και πηγαδιών.μπορει να μην συμβαίνουν παντα-αλλα καλύτερα το προλαμβάνειν.διότι αν αρχίζει να κάθεται η οικοδομη αντε να δω τι γίνεται μετά.τοτε να δουμε αν αυτά που λέω είναι υπερβολικά η οχι.

και το ότι η υγρασία και το νερό ειναι ο μεγαλύτερος εχθρός εμβιων και μή,δεν είναι υπερβολή αλλα αλήθεια.

φυσικά και υπάρχουν οικοδομές που στα θεμέλια τους έχουν νερο,αλλά σαυτες τις περιπτώσεις γινονται βελτιώσεις του εδαφους-πάσαλοι κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Υπό το φως των δημοσιεύσεων του Ροδόπουλου και όσων συζητούνται στο θέμα Ενανθράκωση με διάβρωση και ειδικά όσον αφορά την υγρασία και την επίπτωσή της στην ποιότητα του οπλισμένου σκυροδέματος (διάβρωση οπλισμού κτλ), πέραν των τυχόν επιπτώσεων στο έδαφος (τυχόν ρευστοποίηση του εδάφους κτλ) , υπάρχει κάποιο σχόλιο για την περίπτωση που αναφέρω στο μήνυμα #1 ,#3 και #24;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολύ καλό θέμα, παρουσιάζονται πολλές διαφορετικές απόψεις. Πάντως, πέρα από απόψεις, ως δεδομένα πρέπει να θεωρούνται τα εξής (μπορούν να βρεθούν σε οποιδήποτε βιβλίο εδαφομηχανικής και θεμελιώσεων):

1. H ανύψωση της στάθμης του υδροφόρου ορίζοντα από "μεγάλο βάθος" στη στάθμη θεμελίωσης σημαίνει μείωση της φέρουσας ικανότητας του εδάφους στο μισό περίπου.

2. Ο καταβιβασμός της στάθμης σημαίνει αύξηση των ενεργών τάσεων, άρα επιπλέον καθιζήσεις (αυτός είναι και ο λόγος που απαγορεύεται η άντληση υπόγειων υδάτων χωρίς άδεια)

3. Σε προβληματικά εδάφη (διογκούμενη άργιλος, καταρρεύσιμα-collapsible soils κτλ) η επιρροή της μεταβολής της στάθμης δεν είναι εύκολο να προσδιοριστεί και απαιτείται γνωμάτευση από γεωτεχνικό μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.