Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Η/Μ για συνεργείο


Recommended Posts

Ηλια Ζ.,

Επειδή από αυτο το post βγάζεις 2 θέματα, το 1ο αν απαιτείται θέρμανση σε συνεργείο και το 2ο ότι αν επιτρέπεται να γίνει συνεργείο σε αγροτική αποθήκη χωρίς να γίνει αλλαγή χρήσης, θα ήθελα σε παρακαλώ (αν βέβαια επιθυμείς να κάνεις κάτι τέτοιο) να μας περιγράψεις λίγο περισσότερο την δική σου περίπτωση, δηλαδή ποια είναι τα αρχικά σου δεδομένα για να βγαλεις άδεια συνεργείου, γιατί δεν σου κρύβω ότι είμαι μπερδεμένος με τα δεδομένα που έχεις γράψει μέχρι τώρα,

 

πχ. στην αρχή ζητάς αν απαιτείται θερμανση,

 

τι κτήριο είναι αυτό στο οποίο θα εγκατασταθεί το συνεργείο, υφιστάμενο ?

Αν είναι τέτοιο, πώς εμπλέκεται η πολεοδόμία (έστω και αν έχει όγκο > 1500m3) και με οικ. άδεια αγροτική αποθήκη ?

Αν όντως είναι έτσι που τα γράφω, δεν απαιτείται να κάνεις ούτε μελέτη θέρμανση ούτε αλλαγή χρήση, το μόνο που απαιτείται είναι να ζητήσεις βεβαίωση χρήση γης για τη συγκεκριμένη περιοχή που βρίσκεται το κτήριο ότι επιτρέπονται τα επαγγελματικά εργαστήρια (εκεί ανήκουν τα συνεργεία)

 

Αν είναι καινούργιο κτήριο μέσω της διαδικασίας έκδοση οικ. άδειας (και έχει επιφάνεια > 50m2), τότε θα πρέπει και να κάνεις όλες τις Η/Μ που προβλέπονται από την νομοθεσία και να τις εφαρμόσεις στη πράξη, δεδομένου ότι τώρα εμπλέκονται και οι ελεγκτές δόμησης (όπως έγραψες και παραπάνω)

 

Τι από τα 2 παραπάνω ισχύει ?

Για δώσε μας (αν θέλεις) κάποια πιο συγκεκριμενα στοιχεία για την περίπτωση σου

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για το μπέρδεμα..το παρτάδειγμα για την αλλαγη χρήσης σε αποθήκη το έφερα για να δείξω οτι οι 2 υπηρεσίες πατούν σε διαφορετικούς νόμους...εγώ υέλω να κάνω συνεργείο σε κτήριο που θα χτιστεί τώρα με εμβαδόν 400 τ.μ και ύψος 4,5 μέτρα...και επαναλαμβάβω η πολεοδομία ζητησε μελέτη ενεργητικής, ισχυρά ρευματα, μελέτη θέρμανσης...το συγκοινωνιών που μίλησα δεν τη θεωρεί απαραίτητη τη μελέτη θέρμανσης..η πολεοδομία μου είπε οτι λόγω όγκου και εμβαδού χρειάζετε μελέτη θέρμανσης + μου είπε οτι υπεύθυνη για το ποιες μελέτες θα γίνουν σε ένα καινούργιο κτήριο είναι η πολεοδομία...σόρρυ για την παρερμηνία

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή τελευταία φορά που μου έτυχε τέτοια περίπτωση ήταν πριν 5 χρόνια, δηλαδή νέο κτήριο για συνεργείο, έκανα όλες τις Η/Μ μελέτες, αλλά στη πράξη δεν τις εφαρμόσαμε όλες.

Βέβαια τότε ήταν άλλες καταστάσεις, τώρα υπάρχουν οι ελεγκτές δόμησης και δεν γνωρίζω τι παίζει με αυτούς, δηλαδή τι απαιτήσεις έχουν ως προς τις Η/Μ

Το συγκοινωνιών όντως δεν του πέφτει λόγος αν υπαρχει ή όχι μελέτη θέρμανσης, αλλά αν υπάρχει ή προβλέπται απο την νομοθεσία (για νεο κτήριο), πρέπει να γίνει σύμφωνα με την εγκεκριμένη μελέτη της πολεοδομίας.

 

Συνεπώς για μένα, δεν μπορείς να την αποφύγης και πόσο μάλλον στη περίπτωση που το απαιτήσουν οι ελεγκτές δόμησης

 

Είναι καινουργιο φρούτο αυτό, καλό ή κακό θα δείξει στη πορεία.

 

Δεν ξέρω αν μπόρεσα να σε βοηθησω

Link to comment
Share on other sites

@ ΗΛΙΑΣ Ζ.

Βλ. Post #10

Η Πολεοδομία Υπηρεσία Δόμησης (πρέπει να) λέει ότι λόγω μεγέθους έχει πλήρη εφαρμογή το άρθρο 25 του Κτιριοδομικού και συνεπώς υποβάλεις τις μελέτες που προβλέπονται. Εσύ ως μελετητής σχεδιάζεις - δεσμεύεσαι μόνο από τις ελάχιστες απαιτήσεις του ΠΔ 78/88, και περαιτέρω σχεδιάζεις το κτίριο σύμφωνα με τις επιλογές σου.

Δηλ. πχ εάν σε κάποιο χώρο του συνεργείου (πχ αποθήκη) εσύ δεν επιθυμείς ηλεκτρολογικά, η ηλεκτρολογική μελέτη που θα υποβάλεις δεν θα τα περιλαμβάνει.

Αντίστοιχα: στους χώρους γραφείων υποχρεωτικά θα έχεις θέρμανση αλλά όχι απαραίτητα στην αίθουσα συνεργείου. Αυτό σημαίνει ότι θα έχεις μελέτη θέρμανσης αλλά όχι κατ' ανάγκη γιά όλους τους χώρους

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε anton64 επέτρεψε αλλα δεν κάνει λάθος η πολεοδομία όπως αναφέρεις στο μύνημα σου #8, για τον απλούστατο λόγο οτι όλα τα ΠΔ που εκδόθηκαν μέχρι σήμερα για τα συνεργεία (78/88, 416/91 και 38/96) αναφέρονται σε υφιστάμενα κτήρια, όχι σε νέα κτήρια που πρόκειται να ανεγερθούν μεσω οικ. άδεια και πρέπει να ακολουθήσουν το εκάστοτε ισχύον άρθρο του Κτηριοδομικού Κανονισνμμού.

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

@dib

Συνάδελφε, δεν νομίζω να λέμε κάτι διαφορετικό:

1.Στην υπό έκδοση άδεια ο ΗΛΙΑΣ Ζ. χαρακτηρίζει την χρήση του κτιρίου ως Βιομηχανία - Βιοτεχνία σύμφωνα με το άρθρο 3 του Κτιριοδομικού.

2. Λόγω μεγέθους (και όχι λόγω ΚΕΝΑΚ αφού αυτά τα κτίρια εξαιρούνται) εμπίπτει στο άρθρο 25 του Κτιριοδομικού.

(νομίζω μέχρι εδώ συμφωνούμε)?

3. Ο ΗΛΙΑΣ Ζ. θα μπορούσε στην Υπ. Δόμησης να μην εξειδικεύσει περαιτέρω την χρήση αφού ο χαρακτηρισμός Βιομηχανία - Βιοτεχνία την περιλαμβάνει

4. Η Υπ. Δόμησης εφόσον ο μελετητής δηλώσει ότι γιά την χρήση-παραγωγική διαδικασία που το θέλει δεν επιθυμεί την θέρμανση του κυρίως χώρου παραγωγικής διαδικασίας, δεν μπορεί να τον αναγκάσει να τον θερμάνει. Βάσει αυτού λέω ότι πχ σε χυτήριο μετάλλων στον χώρο επεξεργασίας δεν θα προβλεφθεί θέρμανση Προσοχή : ο χώρος προφανώς θα "είναι φούρνος" αλλά λόγω της παραγωγικής διαδικασίας η οποία δεν εμπίπτει στον έλεγχο της Υπ. Δόμησης (ΓΟΚ - Κτιριοδομικός)

5. Το ποιές όμως είναι οι ανάγκες της επιμέρους χρήσης (σε σχέση με την γενική Βιομηχανία - Βιοτεχνία) και κατ' επέκταση τι χώρους και τι είδους σχεδιασμό θα περιλαμβάνουν οι μελέτες καθορίζονται από τα επιμέρους Ειδικά διατάγματα (όπως τα προαναφερθέντα ΠΔ) που ο μελετητής πρέπει να λάβει υπόψην του στον σχεδιασμό γιατί όταν θα πάει στο Συγκοινωνιών δεν θα μπορεί να πάρει άδεια λειτουργίας.

6. (εδώ ίσως διαφωνούμε) Πιστεύω ότι το ΠΔ 78/88 (τα 416/91 & 38/96 είναι τροποποιήσεις αυτού) αφορά όλα τα κτίρια (ακριβέστερα: όλα τα συνεργεία που πρόκειται να λειτουργήσουν σε κτίριο είτε είναι νέο είτε παλαιό)

Edited by anton64
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.