Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή κεντρικής θέρμανσης ή εξωτερική μόνωση;


ahelmis

Recommended Posts

Φιλε FouksMechMech. Προσπαθω να παρω προσφορες για το σπιτι που θελω να φτιαξω απο διαφορες εταιριες εδω στα Ιωαννινα. Χθες μου εδωσαν προσφορά για 253τμ υλικα+εργατικα+ΦΠΑ 14.600E δηλαδη 57Ε /τμ. ΚΕΛΙΦΟ με εξυλασμένη πολυστερινη.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 χρονια μου δωσανε προσφορά με 55Ε/τμ. ??????????????????????

Σε ερωτηση μου πως γινεται η Ελλαδα να εχει υφεση -15%(και λιγα λεω) τα τελαυταία χρονια και το προιον τους να ανεβεβει. Μου απαντησαν οτι αν θελω μπορω να παω σε κατι ποιο φθηνω ΧΩΡΙΣ εγγύηση εγκαταστασης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και εδω ρωταω τους αξιοτιμους φιλους μηχανικους τελικα τι συμβενει και δεν πεφτουν οι τιμες?

Link to comment
Share on other sites

αν και ειμαστε εκτος θεματος θα "απαντησω".

 

Οι τιμες δεν πεφτουν γιατι συμφωνα με το ΣΕΒ φταιει το κλειστο επαγγελμα των μηχανικων και οι ελαχιστες αμοιβες τους.......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλε FouksMechMech. Προσπαθω να παρω προσφορες για το σπιτι που θελω να φτιαξω απο διαφορες εταιριες εδω στα Ιωαννινα. Χθες μου εδωσαν προσφορά για 253τμ υλικα+εργατικα+ΦΠΑ 14.600E δηλαδη 57Ε /τμ. ΚΕΛΙΦΟ με εξυλασμένη πολυστερινη.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 χρονια μου δωσανε προσφορά με 55Ε/τμ. ??????????????????????

Σε ερωτηση μου πως γινεται η Ελλαδα να εχει υφεση -15%(και λιγα λεω) τα τελαυταία χρονια και το προιον τους να ανεβεβει. Μου απαντησαν οτι αν θελω μπορω να παω σε κατι ποιο φθηνω ΧΩΡΙΣ εγγύηση εγκαταστασης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και εδω ρωταω τους αξιοτιμους φιλους μηχανικους τελικα τι συμβενει και δεν πεφτουν οι τιμες?

Αγαπητέ dklap ζήτησε προσφορές και από άλλες εταιρείες παραγωγούς συστημάτων εξωτερικής θερμομόνωσης. Υπάρχουν τουλάχιστον 4-5 αξιόλογες βιομηχανίες με πιστοποιημένα συστήματα στην αγορά ακόμα και κοντά στα Ιωάννινα. Όσον αφορά την εγγύηση εγκατάστασης πρόσεξε ιδιαίτερα το συμφωνητικό που θα υπογράψεις με τον εγκαταστάτη γιατί πολύ πιθανόν να μη σου προσφέρει σημαντικές εγγυήσεις σε περίπτωση αστοχιών.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε FouksMechMech. Προσπαθω να παρω προσφορες για το σπιτι που θελω να φτιαξω απο διαφορες εταιριες εδω στα Ιωαννινα. Χθες μου εδωσαν προσφορά για 253τμ υλικα+εργατικα+ΦΠΑ 14.600E δηλαδη 57Ε /τμ. ΚΕΛΙΦΟ με εξυλασμένη πολυστερινη.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 χρονια μου δωσανε προσφορά με 55Ε/τμ. ??????????????????????

Σε ερωτηση μου πως γινεται η Ελλαδα να εχει υφεση -15%(και λιγα λεω) τα τελαυταία χρονια και το προιον τους να ανεβεβει. Μου απαντησαν οτι αν θελω μπορω να παω σε κατι ποιο φθηνω ΧΩΡΙΣ εγγύηση εγκαταστασης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και εδω ρωταω τους αξιοτιμους φιλους μηχανικους τελικα τι συμβενει και δεν πεφτουν οι τιμες?

 

Οι τιμές είναι με ΦΠΑ ή χωρίς;

Πριν 3 χρόνια είχαμε 19% ΦΠΑ, τώρα έχουμε 23%ΦΠΑ.

Πριν 3 χρόνια σου δώσανε προσφορά 46,22€+ΦΠΑ, φέτος σου δώσανε προσφορά 46,34€+ΦΠΑ.

 

Αν σκεφτείς κιόλας πως πριν 3 χρόνια δεν είχαμε 2% εισφορά αλληλεγγύης, τότε τα 46,22 δεν είχαν αυτή την επιβάρυνση ενώ η τωρινή προσφορά έχει σχεδόν 1€ εισφορά αλληλεγγύης.

 

Υπολόγισε και τον φόρο εισοδήματος (πλέον αφορολόγητο 5000€, η ασφάλεια δεν εκπίπτει από το φορολογητέο εισόδημα) συν τα χαράτσια και θα παρατηρήσεις πως όχι μόνο δεν είναι πιο ακριβός αλλά έχει περιορίσει δραματικά το κέρδος του για να απορροφήσει τους πολλούς φόρους.

 

Να μην ξεχνάμε και την αύξηση στο κόστος των υλικών οικοδομής που την τελευταία τριετία έχει πλησιάσει το 5%

 

Όπως λέω και σε όλους τους πελάτες μου:

Όσο περνάει ο καιρός, οι πελάτες πληρώνουν περισσότερα και οι μηχανικοί κερδίζουν λιγότερα. Ο συνεταίρος "κράτος" κάνει την ζημιά.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές είναι με ΦΠΑ ή χωρίς;

Πριν 3 χρόνια είχαμε 19% ΦΠΑ, τώρα έχουμε 23%ΦΠΑ.

Πριν 3 χρόνια σου δώσανε προσφορά 46,22€+ΦΠΑ, φέτος σου δώσανε προσφορά 46,34€+ΦΠΑ.

 

Αν σκεφτείς κιόλας πως πριν 3 χρόνια δεν είχαμε 2% εισφορά αλληλεγγύης, τότε τα 46,22 δεν είχαν αυτή την επιβάρυνση ενώ η τωρινή προσφορά έχει σχεδόν 1€ εισφορά αλληλεγγύης.

 

Υπολόγισε και τον φόρο εισοδήματος (πλέον αφορολόγητο 5000€, η ασφάλεια δεν εκπίπτει από το φορολογητέο εισόδημα) συν τα χαράτσια και θα παρατηρήσεις πως όχι μόνο δεν είναι πιο ακριβός αλλά έχει περιορίσει δραματικά το κέρδος του για να απορροφήσει τους πολλούς φόρους.

 

Να μην ξεχνάμε και την αύξηση στο κόστος των υλικών οικοδομής που την τελευταία τριετία έχει πλησιάσει το 5%

 

Όπως λέω και σε όλους τους πελάτες μου:

Όσο περνάει ο καιρός, οι πελάτες πληρώνουν περισσότερα και οι μηχανικοί κερδίζουν λιγότερα. Ο συνεταίρος "κράτος" κάνει την ζημιά.

 

Φιλε SDIM

 

Ο μηχανολόγος που μου έκανε την προσφορά , ειναι υπεύθυνος πωλήσεων συγκεκριμένης εταιρία στην δυτική Ελλάδα. Μου έκανε προσφορά για τα υλικά + εργατικά(ενδεικτικές τιμές)+ΦΠΑ.

Ειναι υπάλληλος της εταιρίας(υπεύθυνος πωλήσεων-βλέπε Kelifos)!!!!!!!! Δεν θα τον πλήρωνα εγώ.

Πληρώνεται από την μαμά εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λογω του προγραμματος "εξοικονομω" γνωριζεται μηπως εχουν πέσει καθολου οι τιμες για θερμοπροσοψη; Η εξακολουθει να ειναι καντα στα 45-50€ το τετραγωνικο?

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές είναι πάντα σχετικές, με πιο ακριβές αυτές των εταιριών με 'ολοκληρωμένες' λύσεις, που ξεπερνούν μερικές φορές τα 50 Ε.

Μπορείς να βρεις τιμές γύρω στα 35 Ε αλλά θέλει ψάξιμο.

 

Ακριβώς λόγω του 'εξοικονόμηση' οι τιμές δεν πέφτουν, παρά διατηρούνται στο ανώτατο όριο δαπάνης που καλύπτει το πρόγραμμα, δλδ τα 50 Ε/τμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.