Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι πολλοί με το που τελειώνουν θέλουν να πιάσουν τις τοπ δουλειές στις καλύτερες εταιρίες ανα τον κόσμο.. Ξεκινάς από χαμηλά και βλέπεις.

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι πολλοί με το που τελειώνουν θέλουν να πιάσουν τις τοπ δουλειές στις καλύτερες εταιρίες ανα τον κόσμο.. Ξεκινάς από χαμηλά και βλέπεις.

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Από χαμηλά δε διαφωνώ. Αυτό που ψάχνω αυτή τη στιγμή όμως δεν είναι μια θέση εργασίας, ούτε η καλύτερη εταιρεία. Είναι η "ιδανική" χώρα για να συνεχίσω την καριέρα μου μετά το το μεταπτυχιακό.

 

Οπότε ΑΝΕΜΟΝΑ και Γιώργο μου προτείνετε να μείνω στο Μηχανιλίκι? Όχι μόνο για την Ελβετία, γενικά μιλάω...

 

 

P.S. Οι περισσότεροι συνομήλικοι μου μόνο αγγλικά ξέρουν και όχι και πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Η νοοτροπία του κάνω μεταπτυχιακό οπωσδήποτε μετά από 5ετείς σπουδές με κάνει και απορώ ακόμη  :smile:

Τι θεωρείς ότι θα σου προσφέρει το μεταπτυχιακό και όχι η θέση εργασίας; 

Οι αριθμοί μιλάνε μόνοι τους, η επιλογή γερμανόφωνου χώρου για εργασία είναι μονόδρομος. Εκτός αν είναι λογικό να κάνει κάποιος μία επένδυση ~50k λίρες για μεταπτυχιακό και να είναι διατεθειμένος να ξεκινήσει με ~25κ μικτά...

Ο καθένας αποφασίζει μόνος του. 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

23,000 τον χρονο μεικτα ειναι 1.900 καθαρα τον μηνα ρε μεγαλε;;

 θα μας τρελανεις:;

 

λιγότερα !!!

Link to comment
Share on other sites

Τα έχετε γυρίσει πάλι στο Ελληνικό μοτίβο. Πόσα θα παίρνω, που θα πάω, κλπ. Τεράστιο λάθος ειδικά για νέους ανθρώπους. Σε καμία δουλειά του κόσμου δεν μένεις για μια ζωή. Κάθεσαι 3-5 χρόνια, μαθαίνεις αποκτάς εμπειρία και αν είσαι καλός πας σε άλλη δουλειά με καλύτερα λεφτά αλλά και με περισσότερες ευθύνες. Απο την προσωπική μου εμπειρία

 

για κάθε 1000 Ευρώ που έπαιρνα τον μήνα είχα πιτσιρικάς ευθύνη για 10000Ευρώ, πιο μεγάλος (5-7 χρόνια προϋπηρεσίας) για 30000Ευρώ  και ακόμα πιο μεγάλος (+20 χρόνια προϋπηρεσίας) για +100000. Τίποτα δεν μας δίνετε χωρίς αντίκρισμα. Μην ξεχνάτε 2 βασικά πράγματα σε όλη σας την επαγγελματική ζωή α) πάντα υπάρχει κάποιος καλύτερος από εσάς και β) πάντα υπάρχει κάποιος φθηνότερος από εσάς.    

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε έναν μηχανικό στην ομάδα που μόλις αποφοίτησε και παίρνει £22Κ. Και πηρε άκυρο όταν ζήτησε αύξηση, και ούτε καν πηρε μπονους ή την ετήσια αύξηση ενώ έχει δείξει εξαιρετικά στοιχεία. Πιο παλιά δίναμε σε αντίστοιχες προσλήψεις £28Κ.

 

Αυτός τώρα μαζεύει εμπειρία και σε δυο χρόνια τον βλέπω να χαιρετάει αν δε πάρει καμία καλή αύξηση. Ας προσέχαμε.

 

Αν κάνεις μεταπτυχιακό στην Αγγλία, σου προτείνω Αγγλία. Έδω πλέον η μετανάστευση έχει ξεκινήσει να μειώνεται. Άρα ανοίγουν θέσεις και ευκαιρίες και μπορείς να ψάχνεις για δουλειά παράλληλα με σπουδές. Σε άλλες χώρες, η γλώσσα θα είναι θέμα εκτός αν την μιλάς.

 

Το αν θα παραμείνεις στο άθλημα μας, αυτό είναι δική σου καθαρά απόφαση. Αν μπορούσα, θα έκανα μεταπτυχιακό σε data (architect ή security) και θα έπαιζα μπάλα Αγγλία. Δες μισθούς να πάθεις πλάκα.

 

Το επάγγελμα του μηχανικού πληρώνει, αλλα υπό προυποθεσεις πλέον (εμπειρία, τομέας, χώρα, εταιρια, κλπ) που δεν είναι εύκολο να ευθυγράμμιστουν, αλλά ούτε και ακατόρθωτο.

 

Τέλος, η ηλικία δε παίζει ρόλο. Το μεταπτυχιακό είναι γνώση. Η σωστή επιλογή του είναι το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε ΑΝΕΜΟΝΑ και Γιώργο μου προτείνετε να μείνω στο Μηχανιλίκι? Όχι μόνο για την Ελβετία, γενικά μιλάω...

 

Εφόσον ξεκίνησες μηχανικός, συνέχισε έτσι, μέχρι η ζωή να σε οδηγήσει μόνη της σε ένα νέο πιο προσοδοφόρο αντικείμενο. Σταμάτα να βλέπεις συναισθηματικά το αν ασχολείσαι με κατασκευές ή με τραπεζικούς λογαριασμούς. Το ίδιο θα συμβούλευα και στο θέμα χώρας. Μη βάζεις φίλτρα στο ψάξιμό σου. Άσε που στο μεταξύ μπορεί να βολευτείς και με τις εγχώριες ευκαιρίες και να μη χρειαστεί να πας έξω.

Link to comment
Share on other sites

Να μείνεις στον τομέα που σου δίνει δουλειά.. Αν βλέπεις ότι δεν τραβάει κάτι για καιρό την κανεις

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η νοοτροπία του κάνω μεταπτυχιακό οπωσδήποτε μετά από 5ετείς σπουδές με κάνει και απορώ ακόμη  :smile:

Προσωπικά θέλω να κάνω μεταπτυχιακό για να φύγω από το μηχανιλίκι και να ασχοληθώ με τα χρηματοοικονομικά. Ο μόνος λόγος που με κάνει να μην το αντιπαθώ τελείως είναι το R&D. Για την ακρίβεια το συγκεκριμένο κομμάτι με συναρπάζει ιδιαίτερα. Σε αυτόν τον τομέα όμως στη Ελλάδα έχουμε μείνει πολύ πίσω, όποτε το εξωτερικό είναι μονόδρομος. Επίσης, οι entry-level θέσεις σε αυτόν τον τομέα πολλές φόρες απαιτούν διδακτορικά, όποτε με ένα σκέτο δίπλωμα Μηχανικού δε νομίζω να καταφέρω και πολλά πράγματα. Τέλος, networking δεν κάνεις από Ελλάδα...

 

Τελικά η γλώσσα είναι καθοριστικός παράγοντας? Δε με ενδιαφέρει για την καθημερινή μου ζωή, άλλα κυρίως για τη δουλειά (σκέφτομαι ότι δε θα μπορώ να συντάξω εκθέσεις κλπ). Έχει ειπωθεί ότι με αγγλικά τη βγάζεις. Είναι αλήθεια αυτό? Εάν πάω σε κάποια γερμανόφωνη πχ χώρα για μεταπτυχιακό, προφανώς και θα κάνω μαθήματα γλωσσάς κατά τη διάρκεια του προγράμματος (το οποίο θα είναι στα αγγλικά) ή ακόμα και πριν φύγω. Είναι όμως αρκετό αυτό? Γαλλικά πλέον δε θυμάμαι σχεδόν τίποτα, ενώ γερμανικά δεν ξέρω καθόλου.

 

P.S. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις/συμβουλές.

Edited by Avenger
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε φίλε μου αυτό που γουστάρεις γιατί διαφορετικά θα είσαι μια ζωή δυστυχισμένος (κι αυτό ανεξάρτητα με το πόσα λεφτά θα βγάζεις)

 

Πήγαινε στα χρηματοοικονομικά που αγαπάς

και γάμα το μηχανιλίκι 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.