Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα:

Υπάρχει κάποιος που εργαζόταν χρόνια στο εξωτερικό και αποφάσισε να γυρίσει μόνιμα Ελλάδα. Να μοιραστεί μαζί μας τις εντυπώσεις του άμα το μετάνιωσε, εάν συνάντησε δυσκολίες, εάν σκέφτεται να επιστρέψει πάλι στο εξωτερικό;

Υπάρχουν άλλοι συνάδελφοι που ζουν εξωτερικό και θέλουν να επιστρέψουν Ελλάδα μόνιμα, αν ναι με ποίες προϋποθέσεις, αν όχι ποιοι είναι οι λόγοι που τους εμποδίζει.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Είμαι νέος πολιτικός μηχανικός και αναζητώ δουλεία στο εξωτερικό γιατί δεν βλέπω προκοπή στην Ελλάδα.Βρήσκομαι επαρχία και όχι Αθήνα ή Θεσσαλονική όπου εκεί βλέπω αρκετές δουλείες, έχω στείλει αρκετά βιογραφικά αλλά με κρατάει το γεγονός πως ουσιαστικά θα μπω μέσα τον πρώτο χρόνο(μπορεί και παραπάνω) και θέλω να αναζητήσω την τύχη μου στο εξωτερικό.Επίσης στις πιο πολλές δουλείες(έχοντας μηδενική εμπειρία) δεν μου απάντησαν καθόλου και εκεί που πήρα απάντηση δεν με κάλεσαν.Οπότε είμαι σε έναν φαύλο κύκλο που όλες οι δουλειές ζητάνε εμπειρία και δεν μπορώ να αποκτήσω γιατί όλες οι δουλειές ζητάνε εμπειρία.

Έχοντας διαβάσει αρκετά απο το forum έβγαλα σημπέρασμα πως η Αγγλία είναι αυτή την περίοδο δύσκολα.Γενικά θα προτημούσα να πάω σε κάποια χώρα που είναι στην ε.ε.
Έχω στα Αγγλικά Lower και το πτυχίο μόνο.Επίσης ξέρω autocad και έχω δουλέψει μόνος μου,revit,ms project και matlab.

Οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι:
1./Άμα αξίζει να μάθω Γερμανικά για αποκλειστικά την Γερμανία;
2./Τι είναι βασικό να γνωρίζεις απο αποψη δουλειάς(π.χ revit,ms project,autocad)
3./Είναι αρκετό το Lower για το εξωτερικό;(έχω βρει αρκετή ορολογία απο το forum)
4./Κάποια καλά site να ψάξεις(έχω βρει το indeed)
5./Αξίζει να μπω στο ICE(απο ότι διαβάζω είναι κάτι σαν το δικό μας ΤΕΕ)
6./Τα χρήματα που έχω κρατημένα είναι περίπου 3500,αρκούν για τα πρώτα έξοδα(για χώρες όπως η Αυστρία,Σουηδία,Ολλανδία ή Γερμανία)
7./Με μηδενική εμπειρία είναι καλό να βγω στο εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, spyros95 said:

Οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι:
1./Άμα αξίζει να μάθω Γερμανικά για αποκλειστικά την Γερμανία;
2./Τι είναι βασικό να γνωρίζεις απο αποψη δουλειάς(π.χ revit,ms project,autocad)
3./Είναι αρκετό το Lower για το εξωτερικό;(έχω βρει αρκετή ορολογία απο το forum)
4./Κάποια καλά site να ψάξεις(έχω βρει το indeed)
5./Αξίζει να μπω στο ICE(απο ότι διαβάζω είναι κάτι σαν το δικό μας ΤΕΕ)
6./Τα χρήματα που έχω κρατημένα είναι περίπου 3500,αρκούν για τα πρώτα έξοδα(για χώρες όπως η Αυστρία,Σουηδία,Ολλανδία ή Γερμανία)
7./Με μηδενική εμπειρία είναι καλό να βγω στο εξωτερικό;

Θα σου απαντήσω σε αυτά που ξέρω

1.Γερμανικά θα σου ανοίξουν και την πόρτα της Αυστρίας και ορισμένες περιοχές της Ελβετίας, όχι μόνο Γερμανία.

3.Στο UK τουλάχιστον, δεν τους νοιάζει αν έχεις χαρτί για lower, τους νοιάζει να μπορείς να μιλήσεις με συναδέλφους και πελάτες και να γράψεις ένα email ή ένα report. Ποτέ δε μου ζήτησαν το lower ή το proficiency.

5.Το ICE δεν είναι το αντίστοιχο ΤΕΕ. Το Engineering Council είναι το αντίστοιχο ΤΕΕ, στο οποίο γράφεσαι μέσω του ICE, ImechE, IStructE κλπ. Αν δεν το κοιτάς για UK ίσως να μην έχει νόημα. Ίσως να μετράει σε χώρες της μέσης ανατολής. Για να γραφτείς στο Engineering Council θέλουν να δουνε προϋπηρεσία και εμπειρία, όχι μόνο πτυχίο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, spyros95 said:

Καλησπέρα

Είμαι νέος πολιτικός μηχανικός και αναζητώ δουλεία στο εξωτερικό γιατί δεν βλέπω προκοπή στην Ελλάδα.Βρήσκομαι επαρχία και όχι Αθήνα ή Θεσσαλονική όπου εκεί βλέπω αρκετές δουλείες, έχω στείλει αρκετά βιογραφικά αλλά με κρατάει το γεγονός πως ουσιαστικά θα μπω μέσα τον πρώτο χρόνο(μπορεί και παραπάνω) και θέλω να αναζητήσω την τύχη μου στο εξωτερικό.Επίσης στις πιο πολλές δουλείες(έχοντας μηδενική εμπειρία) δεν μου απάντησαν καθόλου και εκεί που πήρα απάντηση δεν με κάλεσαν.Οπότε είμαι σε έναν φαύλο κύκλο που όλες οι δουλειές ζητάνε εμπειρία και δεν μπορώ να αποκτήσω γιατί όλες οι δουλειές ζητάνε εμπειρία.

Έχοντας διαβάσει αρκετά απο το forum έβγαλα σημπέρασμα πως η Αγγλία είναι αυτή την περίοδο δύσκολα.Γενικά θα προτημούσα να πάω σε κάποια χώρα που είναι στην ε.ε.
Έχω στα Αγγλικά Lower και το πτυχίο μόνο.Επίσης ξέρω autocad και έχω δουλέψει μόνος μου,revit,ms project και matlab.

Οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι:
1./Άμα αξίζει να μάθω Γερμανικά για αποκλειστικά την Γερμανία;
2./Τι είναι βασικό να γνωρίζεις απο αποψη δουλειάς(π.χ revit,ms project,autocad)
3./Είναι αρκετό το Lower για το εξωτερικό;(έχω βρει αρκετή ορολογία απο το forum)
4./Κάποια καλά site να ψάξεις(έχω βρει το indeed)
5./Αξίζει να μπω στο ICE(απο ότι διαβάζω είναι κάτι σαν το δικό μας ΤΕΕ)
6./Τα χρήματα που έχω κρατημένα είναι περίπου 3500,αρκούν για τα πρώτα έξοδα(για χώρες όπως η Αυστρία,Σουηδία,Ολλανδία ή Γερμανία)
7./Με μηδενική εμπειρία είναι καλό να βγω στο εξωτερικό;

όπως έχουν ανφέρει πολλοί σε αυτό το thread, ο καλύτερος τρόπος να μπεις στην αγορά εργασίας μιας χώρας του εξωτερικού είναι με μεταπτυχιακό στην χώρα όπου θες να εργαστείς. 

Στις περισσότερες χώρες είναι δωρεάν τα μεταπτυχιακά.

Καθώς γνωρίζεις μόνο αγγλικά θα σου πρότεινα σκανδιναβικές χώρες εφόσον είναι στις επιλογές μετανάστευσης σου.

Στην Δανία συγκεκριμένα που γνωρίζω, τα μεταπτυχιακά είναι δωρεάν, στα αγγλικά και επίσης αν βρεις εργασία με κάποιες ώρες εβδομαδιαιώς μπορείς να λάβεις και επίδομα σπουδών που πριν μερικα χρόνια ανερχόταν περίπου στα €800,00/μήνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τι έγινε με αυτό το θέμα, βολευτήκατε όλοι στο εξωτερικό ή γυρίσατε όλοι πίσω οριστικά και δε μας αφορά πλέον;😅

Τέλοσπαντων...σε αναζήτηση εργασίας κι εγώ μετά από πολλά χρόνια (υποθέτω πως ήμουν πολύ τυχερός που δεν έκατσα μέρα μεταξύ τέλη 2013 κι αρχές 2022) και μετά από 4+ χρόνια σε project-based δουλειές (ως project ή/και site manager τα τελευταία 3 είτε από την πλευρά του contractορα είτε του owner) έχω αρχίσει εδώ και 2+ μήνες να στέλνω αιτήσεις στο εξωτερικό (κάνοντας cherry picking κι όχι στέλνοντας όπου να 'ναι), οπότε ας παραθέσω κάποια συμπεράσματα με βάση το feedback που είχα μέχρι σήμερα ανά χώρα (όπου παραμένω άνεργος, πλην όμως χωρίς ιδιαίτερη πρεμούρα να εργαστώ σύντομα προσπαθώντας να κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή, ενόψει και έναρξης δικής μου οικογένειας):

  • Ολλανδία: Η χώρα στην οποία είχα τη μεγαλύτερη ανταπόκριση στις αιτήσεις μου (6 συνεντεύξεις σε 32 αιτήσεις, περιμένοντας ακόμη αποτελέσματα για τις 11), πλην όμως με δύο πολύ κακές προσφορές (π.χ. 40 μικτά χιλιάρικα το χρόνο χωρίς καμία ιδιαίτερη extra παροχή για project manager από τεράστια πολυεθνική που πάει τρένο, γελάνε και οι τουλίπες) και τη χειρότερη συνέντευξη που έχω βιώσει ever (από την ENGIE, θα μπορούσα να γράψω ολόκληρο post γι' αυτούς κάποια άλλη στιγμή)...επίσης το ότι «η Ολλανδία είναι πιο φιλόξενη στους μετανάστες από Μεγάλη Βρετανία, Ελβετία κ.λπ.» ή ότι «στην Ολλανδία μπορείς να έρθεις και να εργαστείς μόνο με Αγγλικά χωρίς κανένα πρόβλημα» (πράγματα που μου έλεγαν ένας γνωστός κι ένας Έλληνας recruiter που ζουν εκεί) εγώ προσωπικά ΔΕΝ τα έχω δει μέχρι στιγμής ούτε στο ταξίδι που έκανα εκεί, ούτε στις συνεντεύξεις!
  • Λουξεμβούργο: Δυστυχώς για μηχανικούς (και ιδιαίτερα όπως εγώ με εμπειρία στα ενεργειακά, oil & gas κ.λπ.) πολύ λίγες ευκαιρίες, αν και στις 5 αιτήσεις που έκανα «χτύπησα» 2 συνεντεύξεις (ίσως γιατί λίγοι μηχανικοί ασχολούνται μ' αυτή την αγορά εργασίας και δεν λαμβάνουν πολλές αιτήσεις)...κι αν κρίνω απ' τα όσα είδα από Ολλανδία, μάλλον δε γίνεται να πας χωρίς καλά Γερμανικά ή/και Γαλλικά πλην Αγγλικών!
  • Μεγάλη Βρετανία: Απολύτως τίποτα, αν και αναμενόμενο λόγω Brexit, σιγά μην ασχοληθεί κάνας εργοδότης με τη γραφειοκρατία του sponsorship για VISA (και ειδικά τώρα εν μέσω οικονομικής ύφεσης, πολέμου κ.λπ.) για να προσλάβει Έλληνα που ζει στην Ελλάδα, όποιος κι αν είναι...ελπίζω η αρραβωνιαστικιά μου που έχει pre-settled status σε ισχύ να μπορέσει να βρει κάτι και να φύγουμε (αν και δεν έκανε το EU Settlement Scheme γιατί ήταν εκτός εκείνο το διάστημα, οπότε είναι «θολό» το τοπίο)...
  • Νορβηγία: 1 συνέντευξη σε 10 αιτήσεις, αλλά από πολύ μικρή εταιρεία χωρίς σοβαρή προοπτική...
  • Σουηδία, Δανία & Φινλανδία: Τζίφος!Κι άντε κάτσε μάθε τη γλώσσα τους για να ζήσεις σαν άνθρωπος και να βρεις δουλειά της προκοπής...
  • Ιρλανδία: Εδώ είναι που έχω πλήρη αποτυχία και προσπαθώ να καταλάβω το «γιατί»...μιλάμε για καμιά 50+ αιτήσεις χωρίς καν ένα τηλέφωνο!

Αυτά!😅
Δεν έχω ασχοληθεί ακόμη με Αμερική (καθώς μάλλον θα είναι σαν τα ψάχνω ψύλλο στ' άχυρα, όπως στο UK), με κράτη της Μέσης Ανατολής (θεωρώ πως δεν είναι για να μεγαλώνεις παιδιά εκεί), με Αυστραλία και Καναδά (λόγω εμβολιαστικής πολιτικής, δεν έχω τρυπηθεί κι ούτε πρόκειται) και με Γερμανία, Βέλγιο, Ελβετία κ.λπ. λόγω γλώσσας (Γερμανικά σε conversational επίπεδο, Γαλλικά καθόλου)...

Θα ήθελα να διαβάσω και τις δικές σας σκέψεις, τους προβληματισμούς σας ή ό,τι άλλο θα θέλατε να μοιραστείτε μαζί μου...ευχαριστώ!🙂

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Emporasκαλημέρα.

Παραθέτω παρακάτω πρόσφατη απάντηση recruiter εξ Ιρλανδίας. Οκ, η απάντησή του έχει εφαρμογή σε όλες τις ξένες χώρες. Αλλά ξέρω από πρώτο χέρι πως όποιος πήγε αποφασισμένος στη χώρα, βρήκε δουλειά.

Προσωπικά έχω επισκεφτεί για μεγάλο χρονικό διάστημα τη χώρα και έχω κάνει κάποιες συνεντεύξεις όσο παρέμενα εκεί. Αποστέλλοντας CV από Ελλάδα (έχοντας ήδη ιρλανδικό τηλ. αριθμό), οι αποκρίσεις ήταν αισθητά λιγότερες.

In the current climate a lot of Irish companies are slow to take on guys from abroad as they may not have Irish experience, they may not end up liking the country they move to and yes some companies don't want to pay a relocation fee as well. It all depends on how immediate the company needs someone and at the moment we are dealing with companies that will wait for the right person so the process for someone coming from a different country is something they are not willing to get involved in as they have bad experiences of being let down last minute.

My advice is to strongly consider making the move to Ireland, make it very clear to any recruiter/company you are dealing with that you will be in the country at a certain date and that you can start interviewing ASAP. I know it's not an ideal situation but that would be my advice if you are really serious about getting a role in Ireland.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Emporas said:

Θα ήθελα να διαβάσω και τις δικές σας σκέψεις, τους προβληματισμούς σας ή ό,τι άλλο θα θέλατε να μοιραστείτε μαζί μου...ευχαριστώ!🙂

Νομίζω η απάντηση είναι απλή, και έχει να κάνει με την προσφορά. 

Τουλάχιστον για τη Βρετανία για θέσεις που φέρουν στον τίτλο τη λέξη Manager είναι αδύνατον να προσλάβουν κάποιον χωρίς εμπειρία (τουλάχιστον στις εταιρείες που γνωρίζω, που είναι αρκετές). Η ευθύνη του ρόλου είναι πάρα πολύ μεγάλη και θέλει σημαντική προϋπηρεσία προφανώς στη χώρα. Επίσης, υπάρχει και εσωτερική κυκλοφορία εργαζομένων μέσα στις εταιρείες (Αυστραλοί που έρχονται στη Βρετανία, Ινδοί, κτλ). Σε κάθε περίπτωση, Manager δίχως professional membership σε κάποιο Ινστιτούτο δεν μπορεί να γίνει. 

Εφόσον δεν έχετε εμπειρία στη χώρα, η συμβουλή μου είναι να κοιτάζεται χαμηλές θέσεις (graduate ή assistant, πολύ βαριά engineer). Για αυτές τις θέσεις όμως, υπάρχει προσφορά αυτή τη στιγμή. Καλή σου τύχη. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, AntonisHLMHX said:

@Emporasκαλημέρα.

Παραθέτω παρακάτω πρόσφατη απάντηση recruiter εξ Ιρλανδίας. Οκ, η απάντησή του έχει εφαρμογή σε όλες τις ξένες χώρες. Αλλά ξέρω από πρώτο χέρι πως όποιος πήγε αποφασισμένος στη χώρα, βρήκε δουλειά.

Προσωπικά έχω επισκεφτεί για μεγάλο χρονικό διάστημα τη χώρα και έχω κάνει κάποιες συνεντεύξεις όσο παρέμενα εκεί. Αποστέλλοντας CV από Ελλάδα (έχοντας ήδη ιρλανδικό τηλ. αριθμό), οι αποκρίσεις ήταν αισθητά λιγότερες.

In the current climate a lot of Irish companies are slow to take on guys from abroad as they may not have Irish experience, they may not end up liking the country they move to and yes some companies don't want to pay a relocation fee as well. It all depends on how immediate the company needs someone and at the moment we are dealing with companies that will wait for the right person so the process for someone coming from a different country is something they are not willing to get involved in as they have bad experiences of being let down last minute.

My advice is to strongly consider making the move to Ireland, make it very clear to any recruiter/company you are dealing with that you will be in the country at a certain date and that you can start interviewing ASAP. I know it's not an ideal situation but that would be my advice if you are really serious about getting a role in Ireland.

Ευχαριστώ για την απάντηση, με βοήθησες πολύ καθώς ήμουν ακριβώς στη διαδικασία αναζήτησης Ιρλανδού recruiter για να ρωτήσω σχετικά!

Όσον αφορά το περιεχόμενο της απάντησης, τι να πω...αν ένα κράτος μικρότερο πληθυσμιακά από την Ελλάδα, με τόσο μεγάλη ανάπτυξη από την παρ' ολίγον χρεοκοπία του 2010 μέχρι σήμερα, με τα Αγγλικά ως επίσημη γλώσσα και μέλος της Ε.Ε. δεν έχει αναπτύξει ακόμη διεθνή κουλτούρα στην αγορά εργασίας του (όπως π.χ. η Γερμανία, η Ολλανδία, η Ελβετία κ.α. που προσλαμβάνουν αβέρτα από κάθε Ευρωπαϊκό κράτος ακόμη και με «πλημμελή» γνώση της επίσημης γλώσσας τους σε ορισμένες περιπτώσεις) τότε μάλλον δεν είναι καθόλου καλή επιλογή για μετανάστευση!

Ως μετανάστης (υποτίθεται ότι) θες να πας σ' ένα κράτος το οποίο θα σε «αγκαλιάσει» (εσένα και τους πολλούς άλλους σαν εσένα) και το οποίο έχει μια διεθνές προφίλ (που θα κάνει και την προσαρμογή σου πιο εύκολη) κι όχι σε ένα «κλειστοφοβικό» κράτος που θα σε κοιτούν με μισό μάτι ως τον «ξένο που ήρθε να μας πάρει τις δουλειές»!

Και μεταξύ μας, το «μετακομίζω στο κράτος που μ' ενδιαφέρει για να βρω δουλειά, χωρίς να έχω δουλειά» το θεωρώ πολύ κακή ιδέα γι' ανθρώπους που αναζητούν κάτι έστω κι ελάχιστα παραπάνω από μια entry level δουλειά...τι θα πας να τους πεις δηλαδή, «γεια σας, μετακόμισα Ιρλανδία γιατί είμαι ένας φουκαράς που δεν είχε που αλλού να πάει και το έκανα για να βρω δουλειά εδώ πιο εύκολα»;😏
Ναι μεν «θα σε πάρουν στα σοβαρά» (ή για να είμαστε ακριβείς, «πιο σοβαρά») όσον αφορά τη συνέντευξη/πρόσληψη, αλλά δε νομίζω ότι θα σε σεβαστούν ως έναν σοβαρό και ικανό επαγγελματία (που έχει εναλλακτικές, διαλέγει/κρίνει εργοδότες όπως τον διαλέγουν/κρίνουν κι εκείνοι κ.λπ.)...
Κι ειδικά για περιπτώσεις κρατών μελών της Ε.Ε. δε νομίζω ότι χρειάζονται τέτοιες ταρζανιές: πας μια βδομαδούλα με το αεροπλάνο, αγοράζεις έναν ντόπιο τηλεφωνικό αριθμό, βάζεις και μια τυχαία διεύθυνση εκεί (ιδανικά κάποιου γνωστού που όλο και κάποιον/α θα έχεις) και στη συνέντευξη (που έτσι κι αλλιώς θα γίνει απ' το σπίτι) τους λες μια δικαιολογία (που όμως δε θα σε «ρίχνει» στα μάτια τους), ζητάς και 2-3 εβδομάδες notice period (πολύ reasonable διάστημα για εξωτερικό) κι άμα τους κάνεις και γουστάρουν ας σου κάνουν προσφορά, άμα όχι ας την πάρουν πίσω και πάμε παρακάτω!

1 ώρα πριν, Earl said:

Νομίζω η απάντηση είναι απλή, και έχει να κάνει με την προσφορά. 

Τουλάχιστον για τη Βρετανία για θέσεις που φέρουν στον τίτλο τη λέξη Manager είναι αδύνατον να προσλάβουν κάποιον χωρίς εμπειρία (τουλάχιστον στις εταιρείες που γνωρίζω, που είναι αρκετές). Η ευθύνη του ρόλου είναι πάρα πολύ μεγάλη και θέλει σημαντική προϋπηρεσία προφανώς στη χώρα. Επίσης, υπάρχει και εσωτερική κυκλοφορία εργαζομένων μέσα στις εταιρείες (Αυστραλοί που έρχονται στη Βρετανία, Ινδοί, κτλ). Σε κάθε περίπτωση, Manager δίχως professional membership σε κάποιο Ινστιτούτο δεν μπορεί να γίνει. 

Εφόσον δεν έχετε εμπειρία στη χώρα, η συμβουλή μου είναι να κοιτάζεται χαμηλές θέσεις (graduate ή assistant, πολύ βαριά engineer). Για αυτές τις θέσεις όμως, υπάρχει προσφορά αυτή τη στιγμή. Καλή σου τύχη. 

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία συνάδελφε...εφόσον έτσι είναι τα πράγματα είναι ξεκάθαρο ότι πάμε γι' άλλα!

Μεταξύ μας, όσον αφορά τη Βρετανία πιο πολύ το χατίρι της μέλλουσας συζύγου θα ήθελα να κάνω που δεν έχει και τις απαιτήσεις που έχω εγώ, άρα είναι και πιο εύκολο να βρει κάτι (έζησε 5 χρόνια παρά κάτι στο Manchester όπου εργάστηκε κι έκανε και μεταπτυχιακό, γύρισε λόγω κορόνας κι από τότε έχει φρίξει όπως είναι λογικό με τα εργασιακά της Ελλάδας και την ενδιαφέρει να γυρίσει, αν βρει κάτι της προκοπής) κι ΑΝ της κάτσει, απλώς μετά ν' ακολουθήσω (και βλέποντας και κάνοντας)...αλλά κι εκεί με το pre-settled της είναι ερωτηματικό η κατάσταση, όποιον κι αν ρωτήσαμε σχετικά με το τι θα γίνει μετά το 2024 που λήγει (και δε μπορεί ν' ανανεωθεί γιατί είναι με το «παλιό» καθεστώς) μας είπε «δεν ξέρουμε τι θα γίνει τότε, πάντως τώρα μπορείτε να έρθετε», «συνέχεια αλλάζουν οι νόμοι, δεν ξέρουμε τι θα ισχύει ως τότε» κ.λπ.!
Να πάει δηλαδή τώρα και το 2024 να πρέπει να πει στον τότε εργοδότη της (αν εργάζεται ακόμη) «ε, πρέπει να μου κάνετε sponsorship τώρα», να της πει «όχι, δεν σου κάνω» και μετά φτου κι απ' την αρχή!😅

Αλλά γενικά δε χρειάζεται αγαπητέ (για τους μισθούς που παίζουν Βρετανία) ούτε πάλι απ' την αρχή να το πάμε στην καριέρα μας, ούτε να χρυσοπληρώσουμε τα σκουπιδομεταπτυχιακά τους ή/και το IMechE και το Engineering Council ούτε να κάνουμε τεμενάδες για να πάμε να τους προσφέρουμε την εργασία μας και τη ζωή μας...άλλωστε τα περί «εγχώριας προϋπηρεσίας» ή «εγχώριας εκπαίδευσης» (ακαδημαϊκής βεβαίως βεβαίως, λες και η εκπαίδευση του μηχανικού αρχίζει και τελειώνει εκεί) ξέρουμε κι οι δύο ότι είναι προσχηματικά!😉
Οκ προτίμησαν οι Βρετανοί τους Ινδούς τους Πακιστανούς κ.ο.κ. κι έδιωξαν τους Ευρωπαίους, με γεια τους με χαρά τους αφού μπορούν και τους συμφέρει (να δούμε αν και για πόσο), no problem...τα ίδια και περισσότερα λεφτά μπορεί να βρει κανείς σε πολλές άλλες χώρες (Ευρωπαϊκές και μη) χωρίς τις παραπάνω «θυσίες»!
Κι εγώ προσωπικά δόξα το Θεό ακόμη και στη «μίζερη» Ελλάδα βλέπω ότι μπορώ να βρω 35-40 χιλιάρικα μικτά σχετικά εύκολα στην Αθηνα (που δεν θα κινδυνεύω να μου τα φάει ανά πάσα στιγμή ούτε Ινδός ούτε Πακιστανός, ούτε θα πληρώνω τα φοροκερατιάτικα που παίζουν έξω) και τις προάλλες απέρριψα 50 μόνο και μόνο γιατί δεν ήθελα να ξαναγυρίσω στο 6ήμερο, ορισμένου χρόνου εργοτάξιο που δεν οδηγεί πουθενά αλλού πέρα απ' το να γίνεις «γυρολόγος»...

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Ενδιαφερομαι και εγω για εξωτερικο και ηθελα να ρωτησω,σε ποια εθνη ειναι πιο υψηλη η μισθοδοσια?Εγω για τα λεφτα θα παω μονος μου θα αφησω οικογενεια εδω ελλαδα,το σκεφτομαι καιρο τωρα.Μηπως ειναι πιο υψηλα στα ΗΑΕ?ΑΜπου νταμπι και καταρ?Η ευρωπη?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα.

Έχω εργαστεί στο Ηνωμένο Βασίλειο, σαν προγραμματιστής εφαρμογών για αρκετά χρόνια, και είμαι πλέον γνώριμος με τον τρόπο ζωής και την Βρετανική κουλτούρα.

Αν ψάχνετε για δουλειά από την Ελλάδα, καταλαβαίνετε ότι θα είναι δύσκολο, αν είναι η πρώτη σας φορά στο εξωτερικό χωρίς επαγγελματική εμπειρία η τοπικό πτυχίο/δίπλωμα, παρόλο που τα ελληνικά πτυχία, είναι σχετικά αποδεκτά στη Βρετανία. Οι απαιτήσεις είναι υψηλές και ο ανταγωνισμός το ίδιο, αλλά καταλαβαίνω ότι μπορώ να σταθώ στο περιβάλλον, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Θεωρώ όμως λάθος να πάτε στο εξωτερικό, γιατί οι μισθοί είναι υψηλότεροι. Θα είναι σαν να ξεκινάς λάθος το ταξίδι σου. Το όφελος θα είναι διαφορετικό, αφού θα μάθετε σωστά την αγγλική γλώσσα και θα έρθετε σε επαφή με άτομα από διαφορετικές κουλτούρες.

Αυτά που σας έστειλε ο recruiter consultant πιο πάνω από την Ιρλανδία, είναι πολύ σωστά, αφού δεν είναι σωστό να ξεκινήσεις να εργάζεσαι στο εξωτερικό, χωρίς να επισκεφτείς το μέρος πρώτα.

Edited by MichalisDev
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.