Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Ο μισθοί στην βόρεια Ευρώπη ενός ΗΜΜΥτη, ξεκινούν από 30.000 και φτάνουν μέχρι και 300.000 τον χρόνο. Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει, όλα εξαρτώνται από το τι ξέρεις και σε ποιον τομέα θέλεις να δουλέψεις. Όσο πιο απλά, εισαγωγικά, εύκολα και κλασικά είναι αυτά που ξέρεις και πάνω στα οποία θέλεις να δουλέψεις και όσο πιο πολύ junior, entry level, άπειρος, αρχάριος και μικρός το παίζεις, τόσο και πιο χαμηλός θα είναι ο μισθός. Αντίθετα αν αυτά που ξέρεις και πάνω στα οποία θέλεις να δουλέψεις είναι προχωρημένα, εξειδικεύμενα, δύσκολα και καινοτόμα και αν γνωρίζεις πως να διαπραγματευτείς τον μισθό σου, τότε θα είναι ψηλός. Αμα θες πες μας σε ποιους τομείς θες να ειδικευτείς και στο άμεσο και στο μακρινό μέλλον, σε ποιους τομείς ειδικεύεται η εταιρεία που θα κάνεις συνέντευξη, και ειδικά η θέση για την οποία ενδιαφέρεσαι, και πόσο καλά ξέρεις αυτούς τους τομείς, για να σου πούμε σε τι μισθό θα κυμανθείς. Πάντως όσο μπορείς απέφυγε να πεις εσύ πρώτος για τον μισθό, να λες δεν ξέρω δεν γνωρίζω, και όταν σου πουν αυτοί πρώτοι, πες τους: "Ok, thanks for this salary offer. It is very good and I appreciate it, but to tell you the truth, I was expected +20%. Give me a little time to think."

 

Επίσης η φράση "scientific programming" ή "data science" είναι κομβικά σημεία που σε ξεχωρίζουν και από τους κλασικούς μηχανικούς που δεν ξέρουν ούτε hello world, αλλά και από τους IT που ξέρουν μόνο hello world... Γενικά καλός μηχανικός ή επιστήμονας που ξέρει matlab, python και R είναι υπερβολικά περιζήτητος, και ο 6ψήφιος μισθός έρχεται γρήγορα και σχετικά εύκολα.

 

ΥΓ: Για να σου απαντήσω κάτι πολύ γρήγορα χωρίς πολύ ανάλυση κοίτα εδώ:

https://www.payscale.com/research/NL/Job=Electrical_Engineer/Salary/5d495a19/Entry-Level

 

Ο μισθός του ηλεκτρολόγου μηχανικού entry level στην Ολλανδία ξεκινάει από 25.000 ευρώ και το 10% παίρνει πάνω από 56.000 ευρώ. Εγώ στην θέση σου θα είχα ως κόκκινη γραμμή τα 60.000 Ευρώ.

Edited by nwo
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(νομίζω το σωστό είναι I was expecting και όχι expected. Όχι τίποτα άλλο, αλλά μην το πει και τον πάρουν απ' τα μούτρα) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα! Είμαι νέος Πολιτικός Μηχανικός με Β2 στα Γερμανικά και μικρή εμπειρία στον τομέα.....κυρίως αυθαίρετα(δε ξέρω αν έχει καν νόημα να το βάλω στο βιογραφικό μου). Θέλω να ρωτήσω τι χρειάζεται γενικά κανείς εκτός από μπάτζετ και γλώσσα για να βρει δουλειά Γερμανία ή Ελβετία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ψάξιμο και υπομονή. Και να ξέρει πάνω κάτω σε τι τομέα θέλει να ασχοληθεί. Ίσως και ελαφρά πιο χαμηλές απαιτήσεις για αρχή.

Για αρχή δες Bauingenieur24.de. Όπως θα δεις γίνεται χαμός από θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα συναδελφοι, εχει κανεις εμπειρια απο εργασια στην Γαλλια? Διαβαζω σε αγγελιες ευρεσης εργασιας οτι ζητανε να εχω τα habilitations. γνωριζει κανεις αν χρειαζεται κατι τετοιο  σαν πτυχιουχος μηχανικος ΤΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gibsonlp said:

Καλησπερα συναδελφοι, εχει κανεις εμπειρια απο εργασια στην Γαλλια? Διαβαζω σε αγγελιες ευρεσης εργασιας οτι ζητανε να εχω τα habilitations. γνωριζει κανεις αν χρειαζεται κατι τετοιο  σαν πτυχιουχος μηχανικος ΤΕΙ?

το habilitation έχει σχέση με το μετα-διδακτορικο. Οπότε η θέση απαιτεί τουλάχιστον διδακτορικό. Μονο σε ακαδημαϊκές θέσεις λογικά το ζητάνε.

Edited by bilya63
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, gibsonlp said:

οχι φιλε μου ειναι ουσιαστικα η αδεια ασκησεως επαγγελματος οπως εχουμε στην ελλαδα κατηγοριας Α,Γ,ΣΤ κ.ο.κ.

sorry στα αγγλικά ειναι κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2018 at 8:41 ΜΜ, Γιάννης said:

Πάντως (το έχω ξαναπει), το ICE-UK αναγνωρίζει το δίπλωμα από Ελληνικό Πολυτεχνείο ως MEng.

Μπείτε σε αυτή την ιστοσελίδα και βάλτε το πανεπιστήμιο που πήρατε το πτυχίο και την ημερομηνία έναρξης σπουδών...

https://www.ice.org.uk/careers-and-training/graduate-civil-engineers/course-search-tool

 

 

Την Πάτρα την αντιστοιχεί σε diploma...

diploma.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.