Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

15 ώρες πριν, MichalisDev said:

Γειά σας και από μένα.

Καλημέρα συνάδελφε!🙂

15 ώρες πριν, MichalisDev said:

Εσείς που έχετε pre-settled status, προσέξτε γιατί λήγει, αν φύγετε από την Βρετανία για 6 μήνες και πάνω.

https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/what-settled-and-presettled-status-means

Το pre-settled status ισχύει για 5 χρόνια από την ημέρα που εκδόθηκε και το χάνεις μόνο αν φύγεις από το UK για χρονικό διάστημα πάνω από 2 συνεχόμενα έτη...αυτό που λες ισχύει στην περίπτωση που θες ν' αναβαθμίσεις το pre-settled status σε settled status!

Η αρραβωνιαστικιά μου γύρισε στην Ελλάδα στα μέσα Ιουνίου του 2020...αν και δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να επιβεβαιώσουν την ημερομηνία αναχώρησής της (τότε δε σφράγιζαν ακόμη διαβατήρια κι έφυγε με το αυτοκίνητο χωρίς να της δώσουν π.χ. κάποια βεβαίωση) για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα το χάσει έχουμε προγραμματίσει ένα εβδομαδιαίο ταξίδι για το Πάσχα ώστε να «σπάσει» η 2ετία και να συνεχίσει το countdown απ' το μηδέν (ως το 2024 που λήγει)...

Αλλά και πάλι, ούτε το HMRC ούτε κανένας άλλος δε μπορεί να μας εγγυηθεί για το τι θα γίνει το 2024!
Κι αυτο αν μη τι άλλο είναι και ένδειξη μπάχαλου και δεν τους τιμά καθόλου...δε μπορεί στο μετανάστη που θέλει να ζήσει στη χώρα σου με ηρεμία κι αίσθημα ασφάλειας (κι όχι υπό το φόβο ότι σε λίγο καιρό μπορεί να τον απελάσουν για γραφειοκρατικούς λόγους) και που στο κάτω κάτω σε τίμησε και κάποια χρόνια με την παρουσία του, σου πλήρωσε φόρους κ.λπ. (όπως π.χ. οι κάτοχοι pre-settled status που δεν τα ανανέωσαν υπό το EU Settlement Scheme ως το deadline του Ιουνίου του 2021 γιατί γύρισαν στις χώρες τους στο μεταξύ) να του λες «έλα και βλέπουμε»!
Τραγικό κι απαράδεκτο κατ' εμέ...

15 ώρες πριν, MichalisDev said:

α)Αν ψάχνετε για δουλειά από την Ελλάδα, καταλαβαίνετε ότι θα είναι δύσκολο, αν είναι η πρώτη σας φορά στο εξωτερικό χωρίς επαγγελματική εμπειρία η τοπικό πτυχίο/δίπλωμα, παρόλο που τα ελληνικά πτυχία, είναι σχετικά αποδεκτά στη Βρετανία. Οι απαιτήσεις είναι υψηλές και ο ανταγωνισμός το ίδιο, αλλά καταλαβαίνω ότι μπορώ να σταθώ στο περιβάλλον, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

β)Θεωρώ όμως λάθος να πάτε στο εξωτερικό, γιατί οι μισθοί είναι υψηλότεροι. Θα είναι σαν να ξεκινάς λάθος το ταξίδι σου. Το όφελος θα είναι διαφορετικό, αφού θα μάθετε σωστά την αγγλική γλώσσα και θα έρθετε σε επαφή με άτομα από διαφορετικές κουλτούρες.

γ)Αυτά που σας έστειλε ο recruiter consultant πιο πάνω από την Ιρλανδία, είναι πολύ σωστά, αφού δεν είναι σωστό να ξεκινήσεις να εργάζεσαι στο εξωτερικό, χωρίς να επισκεφτείς το μέρος πρώτα.

α)Όπως έγραψα και πριν στον άλλο φίλο, τα περί «τοπικού πτυχίου/διπλώματος» και «τοπικής προϋπηρεσίας» είναι καθαρά προσχηματικά...δεν είναι δηλαδή ότι είμαστε π.χ. δικηγόροι όπου το δίκαιο, το νομικό σύστημα κ.λπ. είναι εντελώς διαφορετικά στο UK σε σχέση με την Ελλάδα και θα είχαμε όντως σημαντική αντικειμενική δυσκολία να εργαστούμε/προσαρμοστούμε πάνω στο αντικείμενο της δουλειάς μας στο UK ερχόμενοι από μια χώρα σαν την Ελλάδα και άρα οι σπουδές ή/και επαγγελματική εμπειρία στο UK είναι απαραίτητα!
Μηχανικοί είμαστε, τα προγράμματα σπουδών είναι παντού τα ίδια, το ίδιο κι η σχεδιαστική γλώσσα, το ίδιο κι η κατασκευαστική πρακτική, το ίδιο και τα πρότυπα (π.χ. ISO, EN, ASME κ.λπ.), το ίδιο και το λογισμικό, το ίδιο και οι γλώσσες προγραμματισμού κ.λπ. κ.λπ.
Αν λοιπόν εσύ π.χ. ως Βρετανός εργοδότης λες σ' έναν Ευρωπαίο μηχανικό που εργάζεται ως σχεδιαστής/μελετητής 10+ έτη ή ως εργοταξιάρχης 10+ έτη σε μεγάλα έργα ότι «δε μπορώ να σ' εμπιστευτώ» γιατί δε σπούδασες ή/και δεν εργάστηκες ποτέ στη Βρετανία (και τελικά καλύπτεις τη θέση μ' έναν Βρετανό, Ινδό, Πακιστανό κ.λπ. με 1-2 έτη αντίστοιχης εμπειρίας) δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης, είναι θέμα σοβινισμού και ρατσισμού!😉

β)Λάθος ή σωστό, οι υψηλότεροι μισθοί και η μεγαλύτερη επαγγελματική προοπτική (π.χ. στη δική μου περίπτωση αναζητώ κυρίως το 2ο) είναι οι δύο κυριότεροι λόγοι που Έλληνες με προσόντα αναζητούν εργασία στο εξωτερικό, ας μην κοροϊδευόμαστε...σιγά μην περιμέναμε να πάμε οικονομικοί μετανάστες στο εξωτερικό για να μάθουμε καλά μια ξένη γλώσσα ή να γνωρίσουμε νέες κουλτούρες, γι' αυτό το λόγο υπάρχει η εκμάθηση ξένων γλωσσών και τα ταξίδια!😏
Αν μπορούσαμε στην Ελλάδα (έστω και πιο δύσκολα) να βρούμε καλούς μισθούς και σοβαρές εταιρείες που θα μας έδιναν σοβαρή προοπτική εξέλιξης, σιγά μην ψαχνόμασταν να φύγουμε (και ειδικά στα κράτη του Ευρωπαϊκού Βορρά)...

γ)Άλλο να έχεις επισκεφθεί ένα κράτος, να έχεις κάνει την έρευνά σου όσον αφορά τα εργασιακά, τον τρόπο ζωής κ.λπ. και άλλο να μετακομίσεις εκεί χωρίς έστω ένα job offer στα χέρια σου...εγώ προσωπικά αν ήμουν Ιρλανδός (ή ξένος τελοσπάντων) εργοδότης δε θα έπαιρνα στα σοβαρά έναν άνθρωπο που θα μου έλεγε ότι παράτησε τη χώρα του κι ήρθε και νοίκιασε σπίτι εδώ απλά και μόνο για να διευκολύνει τη διαδικασία αναζήτησης κι εύρεσης εργασίας, θα τον θεωρούσα απελπισμένο και δε θα τον σεβόμουν στα λεφτά ή/και στη θέση που θα του πρόσφερα!
Αλλά οκ, αν κάνω λάθος και δε σκέφονται έτσι εκεί πάνω, μπορεί κανείς να κάνει αυτό που περιγράφω στο προηγούμενο μήνυμα...

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μήπως έχουμε υπερεκτιμήσει λίγο τις ξένες χώρες και τις οικονομικές τους δυνατότητες;

ειδικά στην παρούσα συγκυρία. η πανδημία ακόμα δεν έχει τελειώσει και ξεκίνησε παγκόσμιος πόλεμος, πρωτίστως οικονομικός.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Emporas said:

Το pre-settled status ισχύει για 5 χρόνια από την ημέρα που εκδόθηκε και το χάνεις μόνο αν φύγεις από το UK για χρονικό διάστημα πάνω από 2 συνεχόμενα έτη...αυτό που λες ισχύει στην περίπτωση που θες ν' αναβαθμίσεις το pre-settled status σε settled status!

Συγγνώμη για το λάθος με το status, το έχω αποσύρει.

Για τα υπόλοιπα, είναι όπως τα είδα από την δική μου πλευρά. Εγω δεν είμαι εργοδότης, αλλά απλός προγραμματιστής. Θα προτιμήσουν περισσότερο άτομα που ήδη ζουν στη Βρετανία για κάποια χρόνια, γιατί έχουν ήδη προσαρμοστεί στο περιβάλλον ή για δικούς τους λόγους που δεν μπορώ να γνωρίζω. Εμείς που μάθαμε την αγγλική γλώσσα σε φροντιστήριο στην Ελλάδα, καταλαβαίνεις ότι όταν έρθεις σε επαφή με native speakers, θα είναι λίγο δύσκολο τους πρώτους μήνες, και είναι σημαντικό να μάθεις πρώτα καλά την γλώσσα.

Αφού η αρραβωνιαστικιά σου έχει ήδη status, τότε ίσως μπορείς να πας μαζί της και να κάνεις τις συνεντεύξεις δια ζώσης. Αλλά καταλαβαίνω ότι θα ήταν πιο ασφαλές να έχεις βρει κάτι απο πρίν, έστω ένα contract μικρής διάρκειας. Ο ιρλανδός recruiter, δεν εννοούσε να μετακομίσεις κανονικά νοικιάζοντας σπίτι με συμβόλαιο, αλλά προφανώς να πας προσωρινά ώστε να κάνεις τις συνεντεύξεις δια ζώσης. Ίσως και να είσαι τυχερός και να σου προτείνουν συνέντευξη μέσω skype, λόγω covid. Άλλωστε ίσως υπάρξουν προσφορές που να μην σε καλύπτουν για την καριέρα σου.

Edited by MichalisDev
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2022 at 8:40 ΠΜ, Emporas said:

 

Γενικά στον κλάδο των μηχανικών είναι αρκετά δύσκολο να παρουν εταιρείες άτομα από άλλες χώρες εκτός κ αν μιλαμε για μεγάλα consultancies [Ramboll, ARUP, Atkins κτλπ.]. Δεν ειναι οι βλακείες που λένε οι ασχετοι recruiters [θα επανέλθω σε αυτό]. Κυρίως ειναι οτι υπαρχει ζήτηση κ συνεχής κίνηση εργαζομένων, ειδικά τα τελευταία χρόνια, οπότε έχουν μικρότερο ρίσκο να προσλάβουν καποιον που δουλευει ήδη. Σε ποιο μικρές θέσεις συναγωνίζεσαι άτομα που κανουν καθε χρόνο "πρακτική" απο το 2ετο κ μετά. 

Γενικά οι recruiters στον κλάδο μας είναι παντελώς άσχετοι κ ελάχιστοι γνωρίζουν. Υπάρχει τεράστια σύγχυση ακόμα κ για βασικά πραγματα γιατι δεν κατανοούν πώς λειτουργούν τα standards. Η λίστα τους γραφει πχ british standards, DMRB, CDM , γενικολογίες δλδ που ουτε οι ίδιοι ξέρουν τι είναι κ απλά σε senior ατομα εκτίθενται οταν μιλανε. Ειδικά άτομα που κανουν deals κ με προγραμματιστές νομιζουν οτι ολα ειναι "γλώσσες προγραμματισμού" που τις μαθαινεις κ τέλος. Αν θες για UK κοίτα κ μέσω LinkedIn κ κανε direct apply σε εταιρίες. 

Τέλος, κατι επι προσωπικού. Φαίνεται ότι είσαι αρκετά αρνητικός για μετακίνηση. Να ξερεις αν δεν το παρεις αποφαση κ βάλεις στοχο τι θες [χωρίς παραθυρα επιστροφής ] απλά θα γκρινιάζεις απο την πρώτη μέρα και θα σου φταινε όλα. Το χω δει προσωπικά με αρκετούς μεταναστες ακομα κ εγχώριους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τους recruiter consultants στο UK, οι περισσότεροι είναι πολύ νέοι και σχετικά χωρίς εμπειρία. Η απευθέιας επαφή, είναι καλύτερη λύση. Απλά ξεκαθάρισέ τους ότι είσαι ακόμη στη Ελλάδα, και ενδιαφέρεσαι σοβαρά να μετακινηθείς στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2022 at 5:24 ΜΜ, MichalisDev said:

Για τα υπόλοιπα, είναι όπως τα είδα από την δική μου πλευρά. Εγω δεν είμαι εργοδότης, αλλά απλός προγραμματιστής. Θα προτιμήσουν περισσότερο άτομα που ήδη ζουν στη Βρετανία για κάποια χρόνια, γιατί έχουν ήδη προσαρμοστεί στο περιβάλλον ή για δικούς τους λόγους που δεν μπορώ να γνωρίζω. Εμείς που μάθαμε την αγγλική γλώσσα σε φροντιστήριο στην Ελλάδα, καταλαβαίνεις ότι όταν έρθεις σε επαφή με native speakers, θα είναι λίγο δύσκολο τους πρώτους μήνες, και είναι σημαντικό να μάθεις πρώτα καλά την γλώσσα.

Αφού η αρραβωνιαστικιά σου έχει ήδη status, τότε ίσως μπορείς να πας μαζί της και να κάνεις τις συνεντεύξεις δια ζώσης. Αλλά καταλαβαίνω ότι θα ήταν πιο ασφαλές να έχεις βρει κάτι απο πρίν, έστω ένα contract μικρής διάρκειας. Ο ιρλανδός recruiter, δεν εννοούσε να μετακομίσεις κανονικά νοικιάζοντας σπίτι με συμβόλαιο, αλλά προφανώς να πας προσωρινά ώστε να κάνεις τις συνεντεύξεις δια ζώσης. Ίσως και να είσαι τυχερός και να σου προτείνουν συνέντευξη μέσω skype, λόγω covid. Άλλωστε ίσως υπάρξουν προσφορές που να μην σε καλύπτουν για την καριέρα σου.

Δεν τίθεται θέμα Αγγλικών, από τα early 20s μου εργάζομαι σε διεθνή περιβάλλοντα και τα έχω φτάσει σε professional επίπεδο (πλην της προφοράς)...αλλά δυστυχώς βλέπω ότι δεν αρκούν για μη Αγγλόφωνα κράτη!

Μάλλον αντί να χάνω το χρόνο μου με αιτήσεις σε UK, Ιρλανδία κ.λπ. καλό θα ήταν να ξαναπιάσω τα Γερμανικά μου απ' το Zertifikat που τ' άφησα, να τα φτάσω σ' ένα καλό επίπεδο και να «ξεκλειδώσω» τις Γερμανόφωνες χώρες (Γερμανία, Ελβετία, Αυστρία κ.λπ.)...

8 ώρες πριν, bilya63 said:

Γενικά στον κλάδο των μηχανικών είναι αρκετά δύσκολο να παρουν εταιρείες άτομα από άλλες χώρες εκτός κ αν μιλαμε για μεγάλα consultancies [Ramboll, ARUP, Atkins κτλπ.]. Δεν ειναι οι βλακείες που λένε οι ασχετοι recruiters [θα επανέλθω σε αυτό]. Κυρίως ειναι οτι υπαρχει ζήτηση κ συνεχής κίνηση εργαζομένων, ειδικά τα τελευταία χρόνια, οπότε έχουν μικρότερο ρίσκο να προσλάβουν καποιον που δουλευει ήδη. Σε ποιο μικρές θέσεις συναγωνίζεσαι άτομα που κανουν καθε χρόνο "πρακτική" απο το 2ετο κ μετά. 

Γενικά οι recruiters στον κλάδο μας είναι παντελώς άσχετοι κ ελάχιστοι γνωρίζουν. Υπάρχει τεράστια σύγχυση ακόμα κ για βασικά πραγματα γιατι δεν κατανοούν πώς λειτουργούν τα standards. Η λίστα τους γραφει πχ british standards, DMRB, CDM , γενικολογίες δλδ που ουτε οι ίδιοι ξέρουν τι είναι κ απλά σε senior ατομα εκτίθενται οταν μιλανε. Ειδικά άτομα που κανουν deals κ με προγραμματιστές νομιζουν οτι ολα ειναι "γλώσσες προγραμματισμού" που τις μαθαινεις κ τέλος. Αν θες για UK κοίτα κ μέσω LinkedIn κ κανε direct apply σε εταιρίες. 

Τέλος, κατι επι προσωπικού. Φαίνεται ότι είσαι αρκετά αρνητικός για μετακίνηση. Να ξερεις αν δεν το παρεις αποφαση κ βάλεις στοχο τι θες [χωρίς παραθυρα επιστροφής ] απλά θα γκρινιάζεις απο την πρώτη μέρα και θα σου φταινε όλα. Το χω δει προσωπικά με αρκετούς μεταναστες ακομα κ εγχώριους.

 α)Υποθέτοντας ότι αναφέρεσαι για το Ηνωμένο Βασίλειο (δε διευκρινίζεις), αν μετά απ' όσα μεσολάβησαν τα τελευταία χρόνια (Brexit κ.λπ.) εξακολουθεί να υπάρχει ζήτηση που υπερκαλύπτει την προσφορά τότε εκτός των άλλων δεν έχει και νόημα καθώς από εδώ και στο εξής και καλές ευκαιρίες για immigrants δε θα προκύπτουν και οι μισθοί θα είναι πεσμένοι...

β)Με recruiters δεν ασχολούμαι καν (για τους λόγους που ανέφερες και αρκετούς ακόμη)...το μόνο στο οποίο μπορεί να φανούν χρήσιμοι είναι να σου πουν 5 βασικά πράγματα για την αγορά στην οποία δραστηριοποιούνται (αν δεν έχεις την παραμικρή ιδέα) και να σου δώσουν καμιά πληροφορία για κάποια εταιρεία που σ' ενδιαφέρει, τίποτε άλλο!

γ)Φυσικά και είμαι αρνητικός στο ενδεχόμενο μετακίνησης, αν αυτό προϋποθέτει επαγγελματικό «πισωγύρισμα»...εσύ θα ήσουν θετικός;😏

Edited by Emporas
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Emporas, θα σου γραψω την αποψη μου σε καποια ποιντς απο οσα εγραψες με βαση τις εμπειριες μου και φιλων/γνωστων μου.

Disclaimer, οτι σε κανα δυο σημεια ισως σου φανουν λιγο ωμα ή αποτομα οσα γραφω, δεν το κανω απο κακια ή επαρση , απλα θελω οσο μπορω να εστιασω σε hard facts μιας και το θεμα ειναι συνθετο και δεν θελω να ωραιοποιησω την προκληση και τις  παραμετρους της.

Σε γενικες γραμμες θα πρεπει να ξερεις οτι η αναζητηση εργασιας μεσω τακτικης "μενω Ελλαδα και στελνω αιτησεις σε διαφορες χωρες, με την προοπτικη online interview και μετα ισως face2face για την τελικη γυρα" ειναι αρκετα δυσκολη στην πλειοψηφια των εταιριων. Ο λογος ειναι απτην μια αυτο που αναφερθηκε πιο πανω, οτι δηλαδη πολλες εταιρειες φοβουνται οτι θα τους "κρεμασεις" γιατι θα επενδυσουν χρονο και στο τελος θα πεις τελικα ακυρο δεν το ψηνω για μετακομιση για χ,ψ λογους. Σε σενα μπορει να φαινεται "αδικο" αλλα πιστεψε με εχω δει τουλαχιστον 3 φορες να συμβαινει αυτο δηλαδη ατομα να παιρνουν offer και να ακυρωνουν τελικα ή να φευγουν πανω στον πρωτο μηνα , με λογους διαφορους (π.χ. η οικογενεια δεν συμφωνουσε, ο υποψηφιος δεν εβρισκε σπιτι οσο ευκολα νομιζε κλπ.) και απο την αλλη οτι πολλες εταιρειες θελουν να χεις ντοπια εμπειρια.

Επισης κατα κανονα πλεον στο engineering και για τους ρολους που μπορεις να χτυπησεις , η εταιρεια σπανια πλεον να μπει σε διαδικασια να σου καλυψει μεταφορικα. Σε γενικες γραμμες, για να κατσει ετσι θεση πρεπει ειτε α) η εταρεια να ειναι απελπισμενη δηλαδη για την Χ θεση να μην βρισκει τιποτε στην εγχωρια αγορα ειτε β) η εταιρεια να ειναι πραγματικα multicultural και ανοικτη σε μια παγκοσμια αγορα οπως ειναι π.χ. οι μεγαλες consulting εταιριες τυπου BCG ή Google. Σε περιπτωση που σου ακουγεται καπως υποτιμητικο να ειναι "απελπισμενη" η εταιρεια, να σου θυμησω οτι ειναι το καλυτερο σεναριο για ολους μας μιας και ετσι  εχουμε μεγαλυτερο περιθωριο διαπραγματευσης και μακαρι να ηταν οι εταιριες απελπισμενες για το προφιλ μας καθε φορα που κανουμε καπου αιτηση.

Πανω σε αυτο το β), θα πρεπει να καταλαβεις οτι το να ειναι μια εταιρεια πολυεθνικη, δεν σημαινει οτι ειναι διαθεσιμη να σε φερει απο αλλη χωρα. π.χ. η Siemens ειναι πολυεθνικη, αυτο δεν σημαινει αυτοματα ομως οτι θα κατσουν να ασχοληθουν, ειδικα αν εχουν αλλους υποψηφιους.  Υπαρχουν φυσικα καποια σημαντικα ποιντς εδω, οπως το να εχεις εμπειρια ακριβως σε οτι ζητανε , ειδικα σε τομεις που ειναι ψιλοκατηγοριας niche market, οποτε και να ειναι πιο δεκτικοι σε τετοιες μεταγραφες, σε αυτη την περιπτωση μπαινεις στην κατηγορια που ανεφερα πιο πανω δηλαδη οταν δεν βρισκει καταλληλους υποποψηφιους.

Αν θες να χρησιμοποιησεις αυτην την τακτικη,σου προτεινω να προμηθευτεις καποιο αριθμο τηλεφωνου και διευθυνση (πχ. φιλου) στην χωρα που στοχευεις, ωστε οι εταιριες να ξεπερασουν τους ενδοιασμους και να σε καλεσουν, ειναι και ενας τροπος να δειξεις οτι εισαι ετοιμος για την μεταβαση. Φυσικα στην περιπτωση αυτη θα πρεπει να εισαι ετοιμος να ταξιδεψεις για καποια συνεντευξη. Σε αυτα που ανεφερα υπαρχουν διαφορες εξαιρεσεις, ναι υπαρχουν τυχεροι και τυχερες που τους εκατσε ετσι θεση ανετη και χωρις πολλα ζορια και ναι αν στειλεις στην google, amazon κλπ. δεν τους νοιαζει σε ποια χωρα μενεις.

On 24/3/2022 at 6:47 ΜΜ, Emporas said:

 

γ)Φυσικά και είμαι αρνητικός στο ενδεχόμενο μετακίνησης, αν αυτό προϋποθέτει επαγγελματικό «πισωγύρισμα»...εσύ θα ήσουν θετικός;😏

Ενα αλλο ποιντ που θελω να σχολιασω ειναι αυτο εδω πανω. Θα πρεπει να αποδεχτεις οτι ειναι πολυ πιθανο να μην βρεις το dream job με την πρωτη θεση που θα παρεις στην νεα χωρα. Αυτο συμβαινει γιατι καπως πρεπει να βαλεις το ποδι σου στην αγορα εργασιας και μετα απο ενα μικρο διαστημα να βρεις σαν "ντοπιος" μια θεση που πραγματικα σε καλυπτει. Σε καμια περιπτωση δεν ειμαι οπαδος της λογικης "ας παω κακοπληρωμενος" γιατι ειναι συνταγη μιζεριας και στεναχωριας, απλα εχε υποψη σου οτι καπως πρεπει να μπεις στην αγορα. Ειδικα σε χωρες τυπου UK, και στους 12 μηνες να αλλαξεις θεση, δεν προκειται να φανει αρνητικα ειδικα αν εξηγησεις σωστα γιατι αλλαζεις. Δες το ως μια ευκαιρια να σε πληρωνουν οσο εσυ ψαχνεις για δουλεια.

Επισης τωρα οντας εξω απτην χωρα, δεν εχεις και 100% ορατοτητα της αγορας εργασιας, οτι βρισκεις ειναι μεσω google και ιντερνετ και οι μισθοι που κοιτας ειναι λιγο στο περιπου μεσω π.χ. glassdoor, δεν ξερεις ουτε ποιοι ειναι καλοπληρωτες, ουτε τι συνθηκες παιζουν σε καθε εταιρεια ουτε τι προτζεκτ/κινηση παιζει στην αγορα, ουτε ποιο ειναι το πραγματικο κοστος διαβιωσης με βαση τον τροπο ζωης σου. Αν βαλεις το ποδι σου σε ενα stepping stone, μπορεις με την ησυχια σου να ψαξεις μετα το ρολο που σε καλυπτει για τον μισθο και το seniority που σε καλυπτει. 

Ενα τελευταιο ποιντ ειναι σχετικα με αυτο που ανεφερες περι εμβολιασμου κλπ. Δεν σχολιαζω το τι πιστευω για οσους μου λενε τετοια πραγματα, γιατι δεν με ενδιαφερει / δεν γνωριζομαστε. Αλλα απτη στιγμη που το αναφερεις θεωρω οτι ειναι σημαντικη παραμετρος αλλιως δεν θα το ανεφερες. Σε αυτο το πλαισιο θα πρεπει να ξερεις οτι και σε αλλες χωρες απο αυτες που ανεφερες, υπηρχαν περιορισμοι για ανεμβολιαστους, πιθανον να μην ειχαν τοσο προβολη στα ΜΜΕ που ακολουθεις λογω της γλωσσας π.χ. Γερμανικα (Αυστρια,Γερμανια) σε συγκριση με Αγγλικα (Καναδας), αλλα και εξαγγελιες  για υποχρεωτικο εμβολιασμο υπηρχαν (Αυστρια, τελικα ακυρωθηκε λογω Omicron variant) και πιστοποιητικο εμβολιασμου covid χωρις τα οποια δεν μπορουσες να πας για καφε (ακομα και αν ειχες αρνητικο τεστ ηθελε και εμβολιασμο π.χ. στην Ελβετια,Γερμανια κλπ.) και lockdowns (Ολλανδια, Αυστρια για ανεμβολιαστους κλπ.) εγιναν. Επειδη δεν εχω overview ολων των μετρων που παρθηκαν τα τελευταια 2 χρονια ανα χωρα, καλο ειναι να το ερευνησεις και αυτο μιας και (οπως σιγουρα καταλαβαινεις) υπαρχει παντα το ενδεχομενο, σε μελλοντικη δυσκολη κατασταση , ειτε να επανελθουν περιορισμοι ειτε να μπουν καινουριοι.

Edited by lefe
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, lefe said:

α)Σε γενικες γραμμες θα πρεπει να ξερεις οτι η αναζητηση εργασιας μεσω τακτικης "μενω Ελλαδα και στελνω αιτησεις σε διαφορες χωρες, με την προοπτικη online interview και μετα ισως face2face για την τελικη γυρα" ειναι αρκετα δυσκολη στην πλειοψηφια των εταιριων. Ο λογος ειναι απτην μια αυτο που αναφερθηκε πιο πανω, οτι δηλαδη πολλες εταιρειες φοβουνται οτι θα τους "κρεμασεις" γιατι θα επενδυσουν χρονο και στο τελος θα πεις τελικα ακυρο δεν το ψηνω για μετακομιση για χ,ψ λογους. Σε σενα μπορει να φαινεται "αδικο" αλλα πιστεψε με εχω δει τουλαχιστον 3 φορες να συμβαινει αυτο δηλαδη ατομα να παιρνουν offer και να ακυρωνουν τελικα ή να φευγουν πανω στον πρωτο μηνα , με λογους διαφορους (π.χ. η οικογενεια δεν συμφωνουσε, ο υποψηφιος δεν εβρισκε σπιτι οσο ευκολα νομιζε κλπ.) και απο την αλλη οτι πολλες εταιρειες θελουν να χεις ντοπια εμπειρια.

β)Επισης κατα κανονα πλεον στο engineering και για τους ρολους που μπορεις να χτυπησεις , η εταιρεια σπανια πλεον να μπει σε διαδικασια να σου καλυψει μεταφορικα. Σε γενικες γραμμες, για να κατσει ετσι θεση πρεπει ειτε α) η εταρεια να ειναι απελπισμενη δηλαδη για την Χ θεση να μην βρισκει τιποτε στην εγχωρια αγορα ειτε β) η εταιρεια να ειναι πραγματικα multicultural και ανοικτη σε μια παγκοσμια αγορα οπως ειναι π.χ. οι μεγαλες consulting εταιριες τυπου BCG ή Google. Σε περιπτωση που σου ακουγεται καπως υποτιμητικο να ειναι "απελπισμενη" η εταιρεια, να σου θυμησω οτι ειναι το καλυτερο σεναριο για ολους μας μιας και ετσι  εχουμε μεγαλυτερο περιθωριο διαπραγματευσης και μακαρι να ηταν οι εταιριες απελπισμενες για το προφιλ μας καθε φορα που κανουμε καπου αιτηση.

γ)Ενα αλλο ποιντ που θελω να σχολιασω ειναι αυτο εδω πανω. Θα πρεπει να αποδεχτεις οτι ειναι πολυ πιθανο να μην βρεις το dream job με την πρωτη θεση που θα παρεις στην νεα χωρα. Αυτο συμβαινει γιατι καπως πρεπει να βαλεις το ποδι σου στην αγορα εργασιας και μετα απο ενα μικρο διαστημα να βρεις σαν "ντοπιος" μια θεση που πραγματικα σε καλυπτει. Σε καμια περιπτωση δεν ειμαι οπαδος της λογικης "ας παω κακοπληρωμενος" γιατι ειναι συνταγη μιζεριας και στεναχωριας, απλα εχε υποψη σου οτι καπως πρεπει να μπεις στην αγορα. Ειδικα σε χωρες τυπου UK, και στους 12 μηνες να αλλαξεις θεση, δεν προκειται να φανει αρνητικα ειδικα αν εξηγησεις σωστα γιατι αλλαζεις. Δες το ως μια ευκαιρια να σε πληρωνουν οσο εσυ ψαχνεις για δουλεια.

α)Πρώτα απ' όλα δεν αποτελεί «κρέμασμα» το να σου κάνει ένας εργοδότης job offer κι εσύ να το αρνείσαι: εκτός του ότι για την άρνηση υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται και ο εργοδότης (άλλα να είπατε και άλλα να σου πρόσφερε τελικά, να σου έκανε την προσφορά πολύ καιρό αργότερα κι εσύ να βρήκες στο μεταξύ κάτι άλλο κ.λπ.) μιλάμε για το στάδιο της προσφοράς όπου και ο εργαζόμενος αξιολογεί τις επιλογές του (και δεν περιμένει πάνω απ' το τηλέφωνο έναν συγκεκριμένο εργοδότη πότε θα τον καλέσει να του κάνει προσφορά) και ο εργοδότης (πρέπει να) έχει ένα shortlist 5-10 υποψηφίων από τους οποίους θα διαλέξει, με σειρά προτεραιότητας, όποιον δεχτεί την προσφορά του (κι όχι να περιμένει έναν συγκεκριμένο υποψήφιο που αν του πει «όχι» θα τον αναγκάσει να ξανακάνει όλη τη διαδικασία αναζήτησης φτου κι απ' την αρχή)...«κρέμασμα» είναι να συμφωνήσουμε (εγγράφως, ενυπόγραφα κ.λπ.) και ΜΕΤΑ να σου πω «άκυρο»!
Αλλά ακόμη κι έτσι, αν ο άλλος πάει να εργαστεί σε μια δουλειά που ήταν ο λόγος ν' αλλάξει χώρα (άρα κάτι πολύ σημαντικό για εκείνον) και μέσα σ' ένα μήνα φτάσει στο σημείο να θέλει να φύγει, γιατί πρέπει να μιλάμε για «αφερέγγυους εργαζόμενους» (που βρίσκουν μια δικαιολογία όπως π.χ. αυτές που προανέφερες) κι όχι για «αφερέγγυους εργοδότες» που άλλη κατάσταση περιέγραψαν στον υποψήφιο εργαζόμενο κι άλλη κατάσταση βρήκε αυτός εκεί;Για σκέψου το λίγο!😉
Και πέρα απ' όλα αυτά το «κρέμασμα» δεν έχει εθνικότητα, μπορεί να σου συμβεί ανά πάσα στιγμή είτε από ντόπιο είτε από ξένο, οπότε και αυτό πιο πολύ «πρόσχημα» αποτελεί παρά σοβαρό λόγο να μη θες να προσλάβεις ξένο...

β)Δε νομίζω ότι ανέφερα κάπου ότι έχω τέτοιες παράλογες απαιτήσεις (για κάλυψη μεταφορικών εξόδων μου κ.λπ.)...κι ασφαλώς και πρέπει, όχι ντε και καλά να είναι «απελπισμένοι», αλλά έστω να πρέπει να καλύψουν τη θέση γρήγορα!
Όταν οι εταιρείες έχουν πλάνο εξαμήνου και βάλε για να καλύψουν μια θέση κι από τη μέρα που έκανες αίτηση μέχρι να φτάσεις σε συνέντευξη περνάνε 2-3 μήνες (αυτό μου έχει τύχει κυρίως με πολύ μεγάλες π.χ. SBM Offshore, Vestas, Siemens κ.α.) κι άλλοι τόσοι μέχρι ν' αποφασίσουν τι θα κάνουν, τρέχα γύρευε!😅

γ)Δε μιλάμε για dream job αγαπητέ αλλά για μια δουλειά σχετικά κοντά σε αυτή που έκανα προηγουμένως...στην Ελλάδα π.χ. τα τελευταία 3-4 χρόνια ήμουν project manager σε 3 μεγάλους Έλληνες owners έργων, άντε να δεχτώ να «πέσω» κάνοντας την αντίστοιχη δουλειά για έναν contractor (ενώ πριν τους είχα υπό την επίβλεψή μου), άντε να δεχτώ να έχω και προϊστάμενο/ους (ενώ πριν δεν είχα κανέναν), άντε να πέσω και στο μέγεθος της εταιρείας, άντε να τους δώσω και μια καλή τιμή...πόσο πιο κάτω να πέσω δηλαδή, να πάω μηχανικάκος να σχεδιάζω ισομετρικά και να παραγγέλνω υλικά;Ή μήπως να πιάσω και καμιά τσιμπίδα ν' αρχίσω να κολλάω;😏

Υ.Γ. Κάποιες παραγράφους απ' όσα έγραψες τις αφαίρεσα γιατί συμφωνώ ή/και δεν έχω να προσθέσω κάτι...καλό βράδυ!🙂

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Στο α) συμφωνω γενικα αλλα αναφερω πως σκεφτονται πολλοι αλλοι. Για τις 3 περιπτωσεις που ανεφερα και που γνωριζω απο πρωτο χερι, οι υποψηφιοι πηραν ως offer αυτο ακριβως που ζητησαν ως ποσο. Ο ενας δεν ηρθε γιατι δεν σκεφτηκε να παρει πρωτα το ΟΚ της γυναικας του (με ενα παιδι) για μετακομιση σε αλλη χωρα. Στη δευτερη περιπτωση δεν ηρθε γιατι τελικα την αγχωσε η αλλαγη χωρας  και στην τριτη ηρθε, ξεκινησε και στον πρωτο μηνα παραιτηθηκε γιατι δεν εβρισκε δικο του σπιτι να νοικιασει (εμενε σε επιπλωμενο). Φυσικα και υπηρχαν και αλλες τοσες περιπτωσεις ντοπιων που ελαβαν offer και τελικα δεν δεχτηκαν γιατι π.χ. χρησιμοποιησαν το offer για να πιεσουν για προαγωγη στην εταιρια που ηταν ηδη , και αυτα μεσα στο "παιχνιδι" ειναι, συμβαινουν.

 

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, lefe said:

Φυσικα και υπηρχαν και αλλες τοσες περιπτωσεις ντοπιων που ελαβαν offer και τελικα δεν δεχτηκαν γιατι π.χ. χρησιμοποιησαν το offer για να πιεσουν για προαγωγη στην εταιρια που ηταν ηδη , και αυτα μεσα στο "παιχνιδι" ειναι, συμβαινουν.

Μ' αυτές τις περιπτώσεις όμως (που είναι αμέτρητες και καθημερινό φαινόμενο) δεν έχουν πρόβλημα, έχουν με τις μια χούφτα ακραίες περιπτώσεις ξένων (σαν αυτές που περιγράφεις), γι' αυτό και (τάχα μου) δεν τους θέλουν!
Και κατά τ' άλλα δηλώνουν equal opportunists!😏

Ε, κάπως έτσι καταλήγεις να πεις κάποια στιγμή «άει αγαπηθείτε ρε ρατσιστόμουτρα του κερατά» και να κάτσεις/επιστρέψεις στη χώρα σου (με τα καλά της και τα στραβά της) και να σου κουνάνε το δάχτυλο κάποιοι σε forums σαν αυτό λέγοντάς σου ότι «είσαι αρνητικός» κ.λπ.

  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.