Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Πάντως, για τους φίλους που σκέφτονται την Αγγλία... έχετε μείνει ποτέ στην Αγγλία? Είστε σίγουροι ότι θα μπορούσατε να ανταπεξέλθετε στον Αγγλικό τρόπο ζωής που είναι παρασάγκας διαφορετικός απο τον ελληνικό? Μην κοιτάτε μόνο τα νούμερα στις αγγελίες.

 

Γνώμη μου ότι για να πάει κάποιος στην Αγγλία και ειδικά στο Λονδίνο, και να υποφέρει απο τον τρόπο ζωής των Άγγλων πρέπει τουλάχιστον να παίρνει 55.000 - 60.000 λίρες για να αξίζει ο κόπος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με παρεξηγήσατε. Είπα οτι κατα την γμώμη μου καμία χώρα δεν μπορεί με σιγουριά να δώσει δουλεία. Παντού υπάρχει πρόβλημα. Η Β. Ιταλία στα εργοστάσια χάλυβα είναι μια λύση αλλα τα χρήματα ειναι 2,5-3 με ακριβό κόστος ζωής και εφορία. Στις ΗΠΑ εχουμε χιλιάδες μηχανικούς να ξάχνουν για δουλειά. Προσοχη ΑΠΘ, ΠΑΤΡΑ, κλπ δεν λένε τίποτα εκεί ούτε και τα ξέρουνε. Θα δωσεις εξετάσεις για τον Σύλλογο (εξετάσεις οχι αστεία). Στην Ευρώπη αυτη την στιγμή έχουμε Πολωνούς, Τσέχους, Γάλλους που ψάχνουν για δουλειά. Υπάρχει μια καθίζηση της αγοράς εργασίας. Τωρα για κάποιο τυχοδιώκτη αρκετά με αρκετά προσόντα έχουμε Λατινική Αμερική και Αφρική.

Link to comment
Share on other sites

αφου γκρινιαζετε να σας πουμε:

 

Α Φ Ρ Ι Κ Η

 

Η μονη σας λυση. Λιβυη ο Κανταφι φτιαχνει μεγαλα εργα στην ερημο, Αιθιοπια γινονται κατι λιγα και δεν ξερω για μεγαλες χωρες Κενυα κλπ αλλα σιγουρα κατι θα παιζει. Ξεκινηστε απο Λιβυη. Ειναι και η J & P νομιζω, ψαχτε το. Βεβαια δεν ειναι για γυναικες, εξηγουμαι. Αλλα για νεαρους ειναι καλα. Μονο που μενετε σε ενα κοντεηνερ, οι συνθηκες ειναι δυσκολες και σε αποσταση 300 χλμ δεν εχει τιποτα.

 

Στη Βραζιλια εχουν αναβρασμο, λογω ολυμπιακων και παγκοσμιου κυπελλου. Ψαχτε το. Αλλα σουτζουκακια απο τη μαμα ξεχαστε τα γιατι το ταξιδι ειναι καμμια 15αρια ωρες.

 

Θα επανελθω γιατι βιαζομαι, αλλα για ευρωπη και ανεπτυγμενο κοσμο μην ελπιζετε να σας μενουν πανω απο 200 - 300 ευρω στη τσεπη μετα απο νοικια, διατροφη και φορους.

Link to comment
Share on other sites

Λατινική Αμερική και Αφρική.

 

αφου γκρινιαζετε να σας πουμε:

 

Α Φ Ρ Ι Κ Η

 

Η μονη σας λυση.

 

Μέση Ανατολή;

 

Θα επανελθω γιατι βιαζομαι

 

Για δώσε τροφή...;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ άκουσα το κορυφαίο!Παρατηρείται το φαινόμενο νέοι μηχανικοί να φεύγουν για Μ.Ανατολή με μισθούς της τάξης των 1.500 ε....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μα οι νεοι την πληρωνουν παντα..

 

απο τον στρατο και τον χωρο εργασιας,μεχρι την οικονομικη κριση..

 

εντουτοις, εξακολουθω να πιστευω οτι η σημερινη γενια των early thirties ειναι πολυ βολεμενη για να παει να δουλεψει αραβια για 1500ε..ελαχιστες εξαιρεσεις θα το εκαναν..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ άκουσα το κορυφαίο!Παρατηρείται το φαινόμενο νέοι μηχανικοί να φεύγουν για Μ.Ανατολή με μισθούς της τάξης των 1.500 ε....:confused:

 

Καλημέρα σε όλους. Αυτό που άκουσες δεν είναι φήμη. Είχα περάσει από τέτοια συνέντευξη σε εταιρία που είχε έργο Σ.Αραβία. Μου πρότειναν αυτό το μισθό για τις κλασικές συνθήκες που αντιμετωπίζουν οι μηχανικοί στη Μ. Ανατολή.. Δηλαδή 6ωρο-12ήμερο και να ζεις σ ένα camp στη μέση μιας ερήμου που δεν υπάρχει απολύτως τίποτα σε απόσταση 100 χλμ. Επίσης τα έξοδα διατροφής δεν τα βάζανε αυτοί, θα ήταν από την τσέπη μου. Δε νομίζω ότι είναι θέμα οτι είμαστε βολεμένοι που είπε κάποιος άλλος. Αλλά εντάξει είναι που είναι υποβαθμισμένος ο κλάδος λόγω κρίσης, ας μην δεχόμαστε κι εμείς οτι να ναι. Καλύτερα να ψήνω χαμπουργεράκια στα McDonald's (δεν έχω τίποτα εναντίον της συγκεκριμένης δουλειάς και των ατόμων που την κάνουν-τυχαίο παράδειγμα).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Αυτό που άκουσες δεν είναι φήμη. Είχα περάσει από τέτοια συνέντευξη σε εταιρία που είχε έργο Σ.Αραβία. Μου πρότειναν αυτό το μισθό για τις κλασικές συνθήκες που αντιμετωπίζουν οι μηχανικοί στη Μ. Ανατολή.. Δηλαδή 6ωρο-12ήμερο και να ζεις σ ένα camp στη μέση μιας ερήμου που δεν υπάρχει απολύτως τίποτα σε απόσταση 100 χλμ. Επίσης τα έξοδα διατροφής δεν τα βάζανε αυτοί, θα ήταν από την τσέπη μου. Δε νομίζω ότι είναι θέμα οτι είμαστε βολεμένοι που είπε κάποιος άλλος. Αλλά εντάξει είναι που είναι υποβαθμισμένος ο κλάδος λόγω κρίσης, ας μην δεχόμαστε κι εμείς οτι να ναι. Καλύτερα να ψήνω χαμπουργεράκια στα McDonald's (δεν έχω τίποτα εναντίον της συγκεκριμένης δουλειάς και των ατόμων που την κάνουν-τυχαίο παράδειγμα).

 

Aν επιτρέπεται συνάδελφε , ελληνική εταιρία σου πρότεινε αυτά τα χρήματα/συνθήκες?Εντάξει με αυτά που παρουσιάσες δεν πας έξω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.