Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό


Simon

Recommended Posts

Ναι αλλά εννοείται οτι δεν θα πω ποια. Χάλια μάγκες. Έχουν βρει αφορμή την κρίση και κοιτάνε να το εκμεταλλευτούν.

 

Edit: Ενοούσα 12ωρο-6ήμερο και όχι 6ωρο-12ήμερο!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν βρήκες ήδη εργασία στην Αγγλία αλλα μπορώ να σε βοηθήσω. Είμαι Πολιτικός Μηχανικός και δουλεύω στην Αγγλία εδώ και 5 μήνες τώρα. Μπορώ να σου δώσω ότι πληροφορίες θες ακόμα και να σε βοηθήσω στην εύρεση. Μονο θέλω να μου δώσεις κάποιες διευκρινίσεις ως προς τι πτυχίο έχεις, που τελείωσες, αν έχεις εμπειρία. Ακόμα αν έχεις κάποια ιδιαίτερη προτίμηση σε πια πόλη θέλεις να πας να δουλέψεις ακόμα και σε τι είδους εταιρεία και θέση.

 

Να σου στείλω κι εγώ τα δικά μου, καθώς ενδιαφέρομαι για εργασία στην Αγγλία και πιο συγκεκριμένα στο Λονδίνο, όπου και σπούδασα:

 

Είμαι πολιτικός μηχανικός με 7ετή εργοταξιακή εμεπιρία και 3ετή σε τεχνικό εμπορικό αντικείμενο. Απόφοιτος Imperial College, με εργοληπτικό πτυχίο, 2 γλώσσες, full IT skills, εμπειρία με εργοτάξιο (και ως εργοταξιάρχης), ασφάλεια σε κτηριακά, λιμενικά και οδοποιία.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εσυ ρε αρχηγε απο imperial εχεις στειλει βιογραφικα σε καμμια εταιρεια ή σε κανενα recruitment agency? γιατι το πτυχιο σου μετραει στην αγγλια....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενδιαφέρομαι για εργασία στη Γερμανία (αυτοκινητοβιομηχανία / ΑΠΕ).

 

'Εχει μήπως κανείς ευχάριστη εμπειρία από αποστολή αιτήσεων; (και στις 31 έως τώρα πάντως απάντησαν (αρνητικά)). Έσκασα λεφτά σε μία συμβουλευτική εταιρεία για να μου ετοιμάσει κατά τα γερμανικά πρότυπα μία αίτηση-οδηγό. Παίζει άραγε ρόλο η επαγγελματική φωτογραφία, η "τρίτη σελίδα", η επαγγελματική παρουσίαση (φάκελος κλπ); Με την όλη φάση του Μνημονίου για τη χώρα μας, ίσως γελάνε οι των HR.

 

Λέω να σκάσω σε 3 Recruitment days, μπας και ενδιαφερθεί κανένας να του πασάρω κανένα φάκελο. Εϊναι άραγε καλύτερο από το να στέλνω email; Με Mittelstuffe δίνεται ευκαιρία;

 

Ξέρει κανείς γραφείο εύρεσης εργασίας για τη Γερμανία, στην Ελλάδα ή εκεί;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παντως για μενα οσον αφορα τους αποφοιτους ελληνικων πανεπιστημιων που φευγουν εξωτερικο πρεπει να βρεθει μια φορμουλα να αποζημιωνεται το ελληνικο δημοσιο για τα διαφυγοντα κερδη απο την παροχη δωρεαν τριτοβαθμιας εκπαιδευσης. Δεν μπορει να πληρωνουν οι φορολογουμενοι πολιτες χιλιαδες ευρω για να κανουν καποιους γιατρους η μηχανικους και αυτοι κατοπιν να φευγουν εξω και να παραγουν πλουτο για καποιας αλλης χωρας οικονομια.

 

 

Κατ εμε θα επρεπε να γινεται το εξης:

 

Καθε φοιτητης οταν μπαινει σε καποιο ΑΕΙ η ΤΕΙ και ενδιαφερεται να συνεχισει σε αυτο να του δινεται ενα δανειο απο το κρατος (με τους γονεις του ως εγγυητες) ισο με το ποσο των διδακτρων π.χ. 50.000 ΕΥΡΩ για καποια πολυτεχνικη σχολη. Κατοπιν αυτος για καθε αποδεδειγμενο χρονο παραμονης στην Ελλαδα θα του διαγραφεται το 1/20 του δανειου αυτου. Ετσι στα 20 χρονια παραμονης στην Ελλαδα ο νεος θα εχει πληρωσει φορους αρκετους ωστε να διαγραφει το δανειο αυτο.

 

Οσοι θελουν να φυγουν για εξω ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΑΠΑΝΗΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥΣ και μετα ας πανε οπου θελουν.

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τπτ ενταξει....εχουμε καταλαβει απ αυτα που γραφεις καποια πραγματα..

Μονο η εθνοσωτηρια επανασταση του 67 μας σωζει ε?

 

Αντε να ξαναβγει το πουλι στην τηλεοραση μπας και δουμε ασπρη μερα...

Link to comment
Share on other sites

Παντως για μενα οσον αφορα τους αποφοιτους ελληνικων Οσοι θελουν να φυγουν για εξω ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΑΠΑΝΗΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥΣ και μετα ας πανε οπου θελουν.

 

 

κατι για σκέψη (που έπρεπε να κανεις πριν αποι αυτο που έγραψες)

 

το ότι και εγω ο ΙΔΙΟΣ που σπούδασα εδώ οι δικοί μου σε πρώτο λόγο έχουν πληρώσει τα άπειρα σε φορολογία που τα πας?

δευτερον και πιο σημαντικό...για να σου ζητηση αυτα που λες ένα κράτος ΟΦΕΙΛΕΙ να σου παρέχει και δουλειά...βλέπεις κάτι τέτοιο στην ελλαδα...

 

γιατι ή εσύ ζεις αλλού ή τα υπόλοιπα εκατομμύρια της χώρας ζουν αλλού και ζορίζονται...3ο δεν βλέπω

 

υ.γ όσο για το δωρεάν παιδεια ας το αφήσουμε στην μπάντα...αν κανουν ένα απλό έλεγχο του ΤΙ γινεται στα ελληνικά ΑΕΙ θα σπούδαζαν άλλοι τόσοι δωρεαν, αλλά πραγματικά δωρεάν

υ.γ αν γινομουν πάλι 18 θα έφευγα χωρίς δευτερη σκέψη εξωτερικό για σπουδές...και όχι Ιταλία, Αγγλία αλλά Βουλγαρία, Ρουμανία...βασικά όπου θα σχόλαγα πιο εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Καλα salpigoal αφου εσυ εισαι γαλαντομος και το κρατος πρεπει να παρεχει τα παντα στους παντες κατσε να χρωστας 360 δις ευρω και ας αφησουμε και ολους τους νεους να φυγουν.

 

Τωρα αυτα περι Χουντας αποδεικνυουν φιλε μου την απολυτη ανυπαρξια επιχειρηματων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.